פרסומת
דלג

ראש העירייה על בית חב"ד החדש: "גאולה קטנה"

מאת: עומר כרמון ● 15/8/2014 22:07 ● ערב ערב 2667
בטקס חגיגי הונחה השבוע אבן הפינה לבית כנסת ומרכז חב"ד חדש, שייבנו בידי החברה הכלכלית של עיריית אילת. המיליארדר היהודי מגאורגיה, מיכאל (מיכו) מירשווילי, תרם שליש מעלות הקמת המבנה. שארית הכסף תגיע מכספי משרד הדתות, העירייה ותרומות נוספות. ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי: "הגדרות כאן הלכו רחוק מדי לבין התכנון לבין הביצוע. אבל אמרנו לקבלן שאם זה לצורכי המרחבים הלוגיסטיים זה בסדר". מנהל בית חב"ד: "המרכז החדש יהווה את 'כיפת ברזל' האמיתית עבור תושבי אילת ואורחיה"
ראש העירייה על בית חב''ד החדש: ''גאולה קטנה''בשכונת שחמון התקיים השבוע טקס הנחת אבן הפינה לבית כנסת ומרכז חב"ד חדש, שייבנו בידי החברה הכלכלית של עיריית אילת (חכ"א). הרב האשכנזי הראשי של אילת ושליח חב"ד לעיר, יוסף הכט, סיפר בנאומו כי הנחת אבן הפינה התאפשרה בזכות תרומה של מיליון שקלים שגייס (מהמיליארדר היהודי מגאורגיה, מיכאל (מיכו) מירשווילי, ע.כ). הרב הכט הדגיש עם זאת כי לא מדובר במלוא הסכום. עלות השלב הראשון של בית הכנסת ובית חב"ד החדש, מוערכת ב-2.8 מיליון שקלים. ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, ציין כי השטח שגידר הקבלן לצורך הקמת בית הכנסת, גדול מהשטח המוקנה לו לפי התוכנית המאושרת במקום. "נבקש מחכ"א שיעשו את העבודה כמה שיותר מהר ושישמרו על גבולות גזרה", הוא אמר. "הגדרות כאן הלכו רחוק מדי בין התכנון לבין הביצוע. אבל אמרנו לקבלן שאם זה לצורכי המרחבים הלוגיסטיים זה בסדר". מנהל בית חב"ד בשכונת הדקל, הרב מנדי קליין, השיב לראש העירייה בהלצה: "דבריך מוקלטים. אמרת שהשטח המגודר, הוא בסדר".

"יעצור את הטילים"


הרב קליין שיבח במיוחד את מנכ"ל חכ"א, אבי כהן, על סיועו בהקמת בית הכנסת. "ראוי ששמו של ידידנו מר אבי כהן, ייקרא בנפרד", הוא אמר. כשמאחוריו אחד ממשגרי סוללת 'כיפת ברזל' המוצבת בעיר, הוסיף: "בית הכנסת החדש נמצא בנקודה הדרומית ביותר בארץ ישראל. המקום שמבחינה רוחנית יעצור את הטילים הנורים עלינו, שיהווה את 'כיפת ברזל' האמיתית עבור תושבי אילת ואורחיה. ראש עיריית אילת, באומץ רב ובדחף בלתי רגיל הזיז, את העניינים כדי שנוכל להניח את אבן הפינה ובודאי ימשיך לדחוף שהבניין יעמוד על תלו".

"אין לנו מספיק עדיין"


הרב הראשי לאילת, יוסף הכט, הדגיש בדבריו את הצורך בגיוס משאבים נוספים להקמת בית הכנסת. "זכות גדולה עבורי שיכולתי להיות השליח כדי לאפשר את הקמת המבנה בשיתוף פעולה עם עיריית אילת. אני יודע כמה חשוב לראש העירייה שיהיו בתי כנסת לתושבים בכל מקום. בכל שנות כהונתי באילת, אני עוסק בגיוס כספים. מה שקרה הפעם, אף פעם לא קרה לי. יש איזו חביבות מיוחדת לקדוש ברוך הוא, לבית הכנסת הזה. ידעתי שיש תוכנית של עירייה לבנות בית כנסת כאן, ברובע 9. ידעתי שיש חוסר במשאבים וזה עוד לא מעשי. ולכן ידעתי שב'זבנג' אחד צריך לקבל לפחות 80 אחוזים מהכסף. נודע לי על משפחה אמידה מאוד שעוסקת בצדקות בחב"ד ומחוץ לחב"ד. נודע לי שהם התארחו בשנה שעברה במלון 'דן'. התקשרתי אליהם ואמרתי שאני רוצה לבוא החג השני של פסח, שנעשה 'סעודת המשיח' ביחד. הוא היה עם משפחתו ואמרתי לעצמי: 'ריבונו של עולם, תעשה לי שהוא יגיד כן'. דיברתי שתיים וחצי דקות. אמרתי לו: 'מיכאל (מירשווילי, ע.כ), יש תוכנית בעירייה לבנות פה בית כנסת. אין מספיק כסף אני צריך לפחות מיליון שקלים כדי לצאת לדרך'. הוא הסתכל על בנו ושאל: 'מה אתה אומר', וענה לי: 'קיבלת'. לא היה לי דבר כזה בכל שנות גיוס הכספים. הקדוש ברוך הוא גזר שיהיה פה בית כנסת וזכיתי להיות השליח. אין לנו את הכל. אבי (כהן, ע.כ) לא יאהב את זה. אין לנו מספיק עדיין, אבל יכולים להגיע קרוב לסוף הבנייה וצריכים להוסיף אולם לבר מצווה ואזכרות. אנחנו צריכים שתושבי השכונה ישתתפו. אנשים ונשים בגופם ובממונם. כולנו צריכים לקחת חלק ואני סמוך ובטוח שאנשים ייקחו חלק. שאלתי את הקבלן ('דנזיו בניין ופיתוח') כמה זמן ייקח לבנות. הוא אמר: 'שמונה חודשים'. נקווה שהבנייה תהיה בזריזות אבל לא תפגע באיכות. כשיש בית כנסת, הקדושה שורה וכולם נהנים".

"בית תרבות"


ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, העלה על נס את הקמת בית הכנסת החדש: "מזה שלוש שנים, תושבי רובע 9 ו-10 פונים אלינו ומבקשים שנקים בית תורה ובית כנסת בגזרה הזו. אמרתי להם שיתאזרו בסבלנות ובסוף תבוא גאולה קטנה ותקבלו את מה שאתם רוצים, כי ידענו שנקים כאן קריית חינוך, מעונות, מתנ"ס ובית הכנסת. השטח הגדול הזה ייתן מענה לשני הרובעים ולתושבי העיר. יהיה טבול בריאה ירוקה. אני חושב שזאת בהחלט עוד אמירה שלנו לתושבים שומרי מסורת ומצוות שרוצים לקבל מענים ראויים בקרבת ביתם. בית הכנסת הוא לא רק מקום תפילה, אלא בית תרבות חשוב בעיר אילת שיתחבר לשדרה הנפלאה הזאת: בית ספר יסודי שייפתח בעוד שבועיים עם תלמידים בכיתות א וב' ובשנה הבאה כיתה ג'. החצי השני של בית הספר ייבנה בשלב הבא. לידו יהיה אולם ספורט מתנ"ס ומעון לילדים קטנים. על זה נאמר: 'החולמים בסוף מגשימים'".

תושב השכונה, חן לבון, הביע את שמחתו מהקמת בית הכנסת שישביח את ערך הנכסים באזור. "בשם תושבי רובע 9 ו-10, השבחתם אותנו בבית כנסת", הוא אמר. "בשם ועד הבית שאני מייצג: שרה אמנו 1 ו-3, אברהם אבינו 63, 61, 65,67, נתרום עמוד בנייה לבית הכנסת, בסך 5,400 שקלים".

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

צילם: עומר כרמוןחדשות אילת