פרסומת
דלג

לא רק נפט: גם גז בדרך לאילת

מאת: עומר כרמון ● 12/12/2014 22:23 ● ערב ערב 2684
קצא"א מעוניינת להקים בנמל הנפט באילת, מתקן גדול להנזלת גז. ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי: "רק אם אבין שזה עושה טוב לעיר, אאשר". בחודש שעבר דנה הוועדה המחוזית בהתנגדות קצא"א לתוכנית להכרזה על עברונה כשמורת טבע. החברה דרשה להפקיע מסדרון ברוחב 60 מטרים לאורך השמורה, כדי שישמש אותה לצינורות נפט וגז
לא רק נפט: גם גז בדרך לאילתרשות הטבע והגנים עמלה קשות בשנים האחרונות על תוכנית להכרזה על שמורת טבע בעברונה. בחודש שעבר דנה הוועדה המחוזית בהתנגדות שהגישה חברת קצא"א, שביקשה להפקיע חלק מהשמורה, כדי שישמש לאבטחת צינורותיה.

אקולוג מחוז אילת ברט"ג, רועי טלבי, אמר בפתח הישיבה ולא ידע עד כמה הוא צודק: "זה השטח הטבעי הגדול היחיד שנשאר קרוב לאילת ועד היום הוא נשמר בנס". היועצת המשפטית של חברת קצא"א, דרשה להפקיע לאורך השמורה מסדרון ברוחב 60 מטרים. כשחברי הוועדה תהו מדוע זקוקה קצא"א לשטח כה רחב, היא אמרה להם: "אני לא מבקשת משהו שלא כתוב בספר החוקים של מדינת ישראל. חוק זיכיון הנפט משנת 1968, מתיר לי להפקיע רצועה ברוחב 60 מטרים". מהנדס קצא"א הסביר לנוכחים: "מתוכננים כאן מספר קווים, יתכן שבעתיד יעברו כאן גם קווי גז". כזכור, קצא"א, יחד עם החברה הממשלתית נתג"ז (נתיבי הגז הטבעי לישראל), מעוניינות להקים בנמל הנפט באילת מתקן גדול להנזלת גז. מתקן זה אמור לקלוט גז טבעי שנמצא במאגרים בים התיכון. הגז יוזרם מהים התיכון לאילת בצינורות של קצא"א ויועבר למיכליות ענק שיגיעו לאילת ויובילו את הגז לשווקים במזרח אסיה.

ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, אמר השבוע לקערב ערב' כי נושא מתקן הגז ייבחן על ידו בתקופה הקרובה. "לא מדברים אתנו על זה בזמן האחרון. אבל במדינת ישראל מדברים על זה ובוחנים אפשרויות", הוא אמר.

ומה עמדתך בעניין?
"אביע אותה לאחר שאשמע את סקרי הסיכונים המפורטים, ברמות הכי גבוהות. ארצה לשמוע את כל הגורמים. רק אם אבין שזה עושה טוב לעיר, אאשר".

חדשות אילת