פרסומת
דלג

זה יכול להתרחש גם פה

מאת: עומר כרמון ● 13/12/2014 00:43 ● ערב ערב 2684
הנפט שדלף בבאר אורה הוא טיפה בים בהשוואה לכמויות הנפט האדירות המאוכסנות באילת: המיכלים וקווי הנפט בסמוך לבתי שכונת 'שחמון 10', צינורות הנפט הקרובים לשכונות המערב, המיכלים והצינורות המשיקים לשכונת 'שחמון 6'. מפקד כיבוי אש אילת: "גם אם יתרחש פיצוץ או דליפה, יש לקצא"א מעצרות והגנה מקיפה של כל חומרי הכיבוי: חומרים ותותחי כיבוי בקיבולת שאנחנו לא רגילים לראות". קצא"א: "אנו שומרים על תקני איכות הסביבה והבטיחות המחמירים ביותר ביבשה ובים"
זה יכול להתרחש גם פהתמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה


מיכלי ענק מלאים בנפט בסמוך לשכונת 'שחמון 10', צינורות נפט החולפים ליד בתי שכונת 'מערב 6', האירוע החמור בבאר אורה, הוא כאין וכאפס במידה ונזילה או פיצוץ, יתרחש באחד ממתקניה הרבים של חברת קצא"א באילת. האם אסון עומד לפתחינו? מפקד כיבוי אש אילת, טפסר יהודה קסנטיני, ניסה השבוע להרגיע את החששות: "אנחנו מחויבים אחת לשנה לקיים תרגיל במתקני קצא"א, כדי להיות מתואמים עם מה שקורה שם", הוא אמר ל'ערב ערב'. "בקצא"א קיימת אחזקה טובה של הקווים. סיורים לאורך כל שעות היום והלילה, אבל נכון שיש תקלות מדי פעם".

זה הגיוני לבנות שכונות מגורים כל כך קרוב למיכלי נפט עצומים כאלה?
"גם באשקלון הבתים היו פעם רחוקים ממיכלי הנפט, אבל היום שטחים הופשרו והבתים התקרבו. בכל מקרה, גם אם יקרה משהו – פיצוץ או דליפה, יש שם מעצרות (חפיר עמוק מסביב למיכל - אליו אמור להתרכז הנפט במקרה של נזילה, ע.כ) ומערכות הגנה של גילוי וכיבוי - לפי התקנים הבינלאומיים, שנועדו לתת את ההגנה המרבית. יש שם הגנה מקיפה של כל חומרי הכיבוי: חומרים ותותחי כיבוי בקיבולת שאנחנו לא רגילים לראות".

"מערכות בקרה חדישות"


מחברת קצא"א נמסר בתגובה: "אנו שומרים על תקני איכות הסביבה והבטיחות המחמירים ביותר ביבשה ובים, בשיתוף פעולה ותיאום מלא עם המשרד להגנת הסביבה. אנו פועלים במתכונת מחמירה של בדיקות חשד לדליפה מקווים. קצא"א מפעילה מערכות בקרה חדישות של חברת 'אטמוס' הבריטית- אמריקאית. המערכת יודעות לזהות כל דליפה ואת מיקומה המדויק. האינדיקציה מתקבלת מיידית על מסכי המחשב בחדר הפיקוד של החברה, המאויש 24 שעות לאורך כל ימות השנה. עובדי החברה עוברים הכשרות וקורסים מקצועיים בארץ ובחו"ל על מנת לתת להם את הכלים להתמודד עם כל זיהום, במידה ויהיה, במהירות ובמקצועיות. יתרה מכך, בקצא"א מייחסים חשיבות רבה לפעילות מונעת וכל הקווים של החברה עומדים בתקנים המחמירים ביותר בעולם: תקני API האמריקאים. אחת לחמש שנים קצא"א בודקת את תקינות הקווים שלה באמצעות בדיקה ממוחשבת. העבודה מתבצעת ע"י חברה מחו"ל שיש בידה את הציוד והידע המתאימים ותוצאות הבדיקה הן אינדיקציה למצבו של הצינור. לקצא"א מערכת גילוי דליפות. החברה מפעילה מוקד 7/24, שמנטר ועוקב אחר פעולות ההזרמה בקווים. מעבר לכך, חברת קצא"א מבצעת אחזקה מונעת בהתאם לתוצאות הבדיקה, ובכל מקרה, בכל שנה, החברה משפצת קטעי צנרת. השיפוץ כולל חשיפת קו הצינור, ניקוי חול, ריתוך לפי הצורך, צביעה והטמנה. קצא"א מפעילה סיורים מוטסים ורכובים לאורך הקווים. כמו כן, קצא"א משקיעה משאבים מרבים באמצעים ובכוח אדם על מנת למנוע זיהום ים. מתקיים תרגול שוטף ותדיר של תרחישי זיהום ים הכולל תרגול צוות העובדים בשיתוף אגף ים וחופים. קצא"א עושה שימוש בצנרת לפריקת דלק באיכות הגבוהה ביותר שקיימת בעולם. מדובר בצנרת בעלת דופן כפולה כאשר בין הדפנות יש חלל ובו מערכות בקרה לזיהוי תקלות. כל הציוד והאביזרים הימיים עוברים בקרות ובדיקות תקופתיות שוטפות על פי התקינה והוראות הרגולציה. במידת הצורך ובהתאם לבדיקות התקופתיות יש תהליך של החלפה וחידוש הצינורות. עובדי החברה עוברים הכשרות תקופתיות לטיפול בזיהום ים והצוותים מתרגלים ומתאמנים לכך כל העת בשטח. בוצעו ביקורות תקופתיות של אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה, וכן אימונים משותפים לעובדי קצא"א ולעובדי אגף ים וחופים".

חדשות אילת