פרסומת
דלג

מי מטפטף עלי?

מאת: עומר כרמון ● 22/5/2015 21:37 ● ערב ערב 2707
למרות מחאת מרבית בעלי הדוכנים, הופעלה השבוע בשוק בטיילת, מערכת ערפול בלחץ גבוה שמצננת את המתחם. סוחרים טוענים כי הטפטפות מרטיבות את הסחורה וגורמות להשחרת תכשיטים ממתכת ונזק לבגדים. דווקא מאיר תורג'מן, האיש שניהל במשך תקופה ארוכה את הקרב נגד הוצאת הרוכלים מהטיילת, תוקף את חבריו לשוק: "במקום להתלונן, בואו נתאים את עצמנו לטפטפות, כי זה עדיף על החום שהיה עד עכשיו", הוא אומר. "בטיילת היו לנו מצננים שהזרימו כמויות מטורפות של מים ולחות לתוך הדוכן. אז מה הבעיה עכשיו? מנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד: "בבדיקות שערכנו, מצאנו שיש ירידה של 7-10 מעלות במתחם בהשוואה לסביבה. זאת המערכת הטובה ביותר שקיימת בארץ ובעולם"
מי מטפטף עלי?למרות מחאת מרבית בעלי הדוכנים, הופעלה השבוע בשוק בטיילת, מערכת ערפול בלחץ גבוה שמצננת את המתחם. הסוחרים טוענים כי המערכת מרטיבה את הסחורה וגורמות להשחרת תכשיטים ממתכת ונזק לבגדים. הם מציינים כי בעוד הנהלת העירייה אוסרת על בעלי הדוכנים להתקין מזגנים בדוכנים, בטענה כי המדחסים יגרמו להגברת החום במקום, בביתן שהיא הציבה בשוק עבור השומר, דווקא הותקן מיזוג אוויר.

בהודו ובתאילנד אין לחות?


לא כל הסוחרים מתנגדים לטפטפות. דווקא מאיר תורג'מן, האיש שניהל במשך תקופה ארוכה את הקרב נגד הוצאת הרוכלים מהטיילת, תוקף את חבריו לשוק ואומר ל'ערב ערב' כי הרוכלים מתמקדים במאבק הלא נכון. לדבריו, התועלת בטפטפות גדולה בהרבה מהנזק שהן גורמות. "העירייה לא חייבת לנו שום דבר", אמר תורג'מן. "החברים שלי קיבלו מתנה. העירייה לא חייבת להתקין לנו מיזוג. הבנתי שמערכת הטפטפות עלתה קרוב ל-100 אלף שקלים. במקום להתלונן, בואו נתאים את עצמנו לטפטפות, כי זה עדיף על החום שהיה עד עכשיו. זה נכון שסחורה מסוימת לא הולכת עם לחות. אז מה עושים? שמים מיגון על הסחורה שעלולה להיפגע. תאילנד והודו הן מדינות הבסטות, יש שם 100 אחוז לחות כל הזמן. אז מה, אנשים לא עובדים שם? בטח שעובדים. החברים שלי בגישה שהעירייה לקחה להם משהו, אבל היא לא לקחה, היא נתנה. תתאימו את עצמכם ואז אולי יהיו לכם יותר לקוחות. התועלת מהטפטפות גדולה בהרבה מהעלות של להתאים עצמנו אליהן".

אתה בעמדת מיעוט בשוק?
"כן. 90 אחוזים מהחברים שלי נגד הטפטפות. אבל זה אומר שהם צודקים? בטיילת היו לנו מצננים שהזרימו כמויות מטורפות של מים ולחות לתוך הדוכן. אז מה הבעיה עכשיו? יש פה מחלוקת עם העירייה על דברים אחרים, אבל במקום לדבר על זה, תוקפים את הטפטפות. היום אני עושה פחות מעשירית מהמחזור שהיה לי בטיילת. אני לא מצליח לפרנס את עצמי מהדוכן בשוק. על זה צריך לדבר".

"מערכת אטרקטיבית"


מנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד, אמר השבוע ל'ערב ערב': "ביום חמישי השלמנו את התקנת המערכת והתחלנו בהפעלת הניסיון הראשונה. המערכת עובדת על פולסים: 2.5 שניות של ערפול מים בלחץ גבוה, הפסקה של 13 שניות וחוזר חלילה. בהתחלה היתה בעיה בכיוון הדיזות (פתחי היציאה של המים) שלא היו מכוונים ובמספר דוכנים הצטברה לחות. החזרנו לאילת את המתקינים והם ביצעו כיוון מחדש. מיום שישי המערכת מופעלת ביום ומכובה לקראת ערב. בבדיקות שערכנו, מצאנו שיש ירידה של 7-10 מעלות במתחם בהשוואה לסביבה. אנחנו ממשיכים בבדיקות עד שהמערכת תפעל בצורה הטובה ביותר. זאת המערכת הטובה ביותר שקיימת בארץ ובעולם. משתמשים בה לתעשיות טקסטיל, עץ, מפעלי הייטק. עלות המערכת היא קצת פחות ממאה אלף שקלים, כולל עבודות החשמל והמים".

האם בעלי הדוכנים יחויבו בעלות התקנת המערכת?
"אין כל כוונה כזאת. גם העלות החודשית וגם התחזוקה, היא על חשבון העירייה. זאת מערכת אטרקטיבית אנשים שהולכים בטיילת ירצו להיכנס לשוק בגללה".

כדי שייראו את המערכת מהטיילת, צריך להזיז את ביתן השומר, שמסתיר
אנחנו בוחנים להעביר את הביתן למקום אחר. אבל הבעיה שניתן לעשות זאת רק בתחומי המגרש. רק שם יש לנו זכויות".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש