פרסומת
דלג

משרד הבריאות: המזרקה בפארק המרכזי אינה מאושרת

מאת: עומר כרמון ● 5/6/2015 21:05 ● ערב ערב 2709
במכתב ששלחה למהנדס עיריית אילת עם העתקים לראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, ולגורמי הרישוי והבריאות באילת, ציינה השבוע מנהלת היחידה לבריאות הסביבה במשרד הבריאות: "היתר בניה למזרקה לא הועבר להתייעצות עם משרדנו למרות שהדבר נדרש בחוק". העירייה: "כל ההנחיות של משרד הבריאות, בוצעו באופן מלא ואף ממשיכות ומיושמות בתפעול השוטף"
משרד הבריאות: המזרקה בפארק המרכזי אינה מאושרתמשרד הבריאות הודיע השבוע לעיריית אילת כי המזרקה המוסיקלית שנפתחה בשבוע בפארק המרכזי, אינה מאושרת בידי משרד הבריאות. במכתב ששלחה למהנדס עיריית אילת עם העתקים לראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, ולגורמי הרישוי והבריאות באילת, ציינה מנהלת היחידה לבריאות הסביבה במשרד: "היתר בניה למזרקה לא הועבר להתייעצות עם משרדנו למרות שהדבר נדרש בחוק. על מנת למנוע סיכון בריאותי של הבאים במגע עם המים יש לשמור על התנאים המפורטים, בדגש על ההנחיות הבאות: המים יהיו באיכות מי שתיה, המערכת תעמוד בערכי כלור ועכירות מתאימים. תותקן מערכת בקרה והתראה, ובחריגה מערכים אלו המערכת תיסגר אוטומטית. יש לבצע בדיקות בקטריולוגיות בהתאם לנדרש בתקנות בריכות שחיה. המערכת תעמוד בהנחיות למניעת ליגיונלה במערכות מים. זמן מחזור של המים המסוחררים יהיה עד 30 דקות. בנוסף, שטח הסינון חייב לאפשר סינון יעיל בזמני המחזור הנ"ל. יש לתת פתרון למניעת מים עומדים במערכת, אשר יאפשר ניקוז כל חלקי המערכת והצנרת בשעות שבהן המערכת לא פועלת. לא יינתן אישור בדיעבד למזרקה. להבא הקפידו לבצע הליך תיאום תקין והעבירו לחוות דעתנו את הבקשות להיתרי בניה".

מחלה שגרמה למוות באילת


במשרד הבריאות מציינים כי מזרקה שאינה מתוחזקת כראוי, עלולה לגרום למחלות זיהומיות קשות. ביניהן: מחלת הליגיונרים – הפוגעת בבני אדם דרך מערכת הנשימה ועלולה לגרום למוות. כזכור, בשנת 2003 נדבקו מספר אורחים במלון באילת בחיידק הלגיונלה. אחת האורחות נפטרה מהמחלה. המלון שב ונפתח רק לאחר שצוותים של משרד הבריאות חיטאו את כל מערכות המים והצנרת בחדרים. רק לאחרונה מתו שלושה מאורחיו של מלון בשיקגו, לאחר שהמזרקה שניצבה בלובי פיזרה באוויר רסס של מים נגועים בלגיונלה.

רסס של מים נגועים


אמצעי ההדבקה העיקרי של מחלת הלגיונלה הוא שאיפת רסס של המים הנגועים. הסימפטומים למחלה הם: חום גבוה, שיעול, ליחה, כאבי ראש, כאבי שרירים, עייפות, חוסר תיאבון, שלשול והקאות, בלבול ואיבוד הזיכרון. כמו כן, מערכת הכליות והכבד עלולים להיפגע. הסימפטומים בדרך כלל מתחילים בין יומיים ל-14 יום מרגע החשיפה לחיידק‏. רוב האנשים הנחשפים לחיידק לא מפתחים את המחלה. החיידק מסוגל להדביק בכל גיל, אך מרבית הלוקים במחלה הינם מבוגרים, מעשנים, ולעתים כבר חולים בדלקת ריאות כלשהי. החיידק לא מסוגל לעבור מאדם לאדם. ניתן לטפל במחלה בעזרת אנטיביוטיקה במידה והיא מתגלה בזמן
5-30 אחוזים מהחולים מתים מהמחלה‏.

העירייה: "תכנון ובינוי קפדני"


מהעירייה נמסר בתגובה: "כחלק מתכנון ובינוי קפדני של פרויקט המזרקה, הועברו התכניות למשרד הבריאות כבר בשנת 2012, לטובת קבלת הנחיות לביצוע. על פי כל הגורמים המקצועיים בפרויקט, ביניהם המתכננים, המבצעים והמפקחים, כל ההנחיות של משרד הבריאות, בין אם הספציפיות למזרקה באילת ובין אם הכלליות לאיכות המים למזרקות מים, בוצעו באופן מלא, בתכנון ובביצוע המזרקה בפארק המרכזי, ואף ממשיכות ומיושמות בתפעול השוטף. יתרה מכך, פניות של הגורמים המבצעים ושל עיריית אילת למשרד הבריאות, בבקשה לבחון את הביצוע בפועל לאור הנחיות המשרד, נענו כי משרד הבריאות אינו מבצע פיקוח על ביצוע וכי די בהנחיות שניתנו בשלב התכנון. כאמור, פעלה עיריית אילת ותמשיך לפעול בקפדנות יתרה, בכל הקשור לבריאות הציבור".

חדשות אילת