פרסומת
דלג

בשל להצלחה

מאת: עומר יפרח ● 2/7/2015 08:13 ● ערב ערב 2713
תומר צבר סומן בצעירותו ככוכב הבא של המוזיקה המזרחית בארץ. הוא הקליט דואט עם ישי לוי, השיר 'איזו מן אישה' של חיים משה, היה במקור שיר שלו. הוא נגע בתהילה, אבל אז פספס את ההזדמנות. בגיל 42, בין שיפוץ לריצוף, הוא מגשים אט אט את חלומו ומשיב עטרה ליושנה. מעריצות כבר מחייכות אליו ברחוב וילדים אילתים שרים את שיריו
בשל להצלחהלפני 25 שנים הופיע במועדון תל אביבי, נער צעיר שציפה לכבוש את הארץ בעזרת קולו. מה שתומר צבר לא הצליח אז, הוא שואף לעשות כיום. שובו של כישרון.

"נגעתי בתהילה"


תומר צבר הוא אילתי בן 42, במקור מראש העין, אבל כבר מתגורר אתנו בעיר 11 שנים. מה שהוא עושה בחייו, ואוהב לעשות, זה לשפץ ולמפרנס את אשתו ואת ארבעת ילדיו - הבכור כבר בן 18. הוא עצמו בכור מבין חמישה ילדים. "הגעתי לאילת לפני יותר מעשור, בתקווה לחיים טובים יותר", הוא מספר ל'ערב ערב'. "הגעתי לכאן גרוש טרי, ובאילת הכרתי את אשתי השנייה. אני זוכר את עצמי מופיע על במה מגיל שלוש. אהבתי תשומת לב כבר אז. בתחנת האוטובוס היחידה בראש העין, כולם נהגו להתקבץ מסביבי ולהקשיב לתומר צבר שר. בגיל 16 התחלתי להופיע במועדונים. יואב יצחק היה אז שכן וחבר טוב, הקלטתי דואט עם ישי לוי, שלצערי נגנז. השיר 'איזו מן אישה' של חיים משה, היה במקור שיר שלי, וויתרתי עליו בזמנו. ביצעתי את הסקיצה של השיר 'לוגם לוגם' עוד לפני דקלון. רבים האמינו שאני אהיה הכוכב הבא, וגם אני חשבתי כך, אך הייתי תמים ופספסתי את ההזדמנות שלי, התעסקתי בשטויות. בראיה לאחור כנראה שלא הייתי בשל נפשית. הייתי קרוב להצליח, ממש נגעתי בתהילה, אך כשלתי".

"זמר לכל החיים"


יותר משני עשורים חלפו, ותומר ויתר על החלום הנושן של גיל הנעורים. הוא התגייס והשתחרר, למד והתמקצע, התחתן והביא ילדים, התגרש ועבר לאילת. אבל המוזיקה לא עזבה אותו. "המוזיקה מגיעה מהבטן, קופצת כל הזמן ומדרבנת שוב ושוב", מסביר תומר בהתלהבות רבה, "כי מי שנולד זמר, יישאר תמיד זמר. יש הרבה זמרים, שלפני הקלטות מתחילים לתת לעצמם תירוצים. כל אחד 'לא חם מספיק' בעיניו, 'צריך להשתפשף', 'חייב להופיע לפני'. אבל אלו סתם משפטים שאנשים אומרים, והחלטתי לגבי עצמי שאני פשוט מוכרח לנסות. חייב לחפש את ההזדמנות השנייה שלי. אני מאמין שהיא קיימת. היום אין לי יעדים מדויקים, אני זורם ומחפש חומרים טובים לעבוד איתם. אני מחפש שירים קליטים ובעלי קצב, כאלו שאפשר לעשות אתם שמח. אני מאמין שאפשר להצליח, ואם לא הייתי מאמין לא הייתי בכלל מחפש לשיר מקצועני. בשביל להגיע למעלה צריך קשרים עם האנשים הנכונים, שיעבירו לך חומרים טובים, שתהיה לך דרך להפיץ, לפרסם, ליחצ"ן. לפני כחודשיים הופעתי בת"א, כי לצערי באילת אין כמעט הופעות בסגנון שלי. הלוואי והייתה לי פרנסה טובה ממוזיקה בעיר".

"כל העיר מדברת עלי"


היום תומר אחרי ארבעה סינגלים משלו, כשהשיר הראשון שביצע, הוא דואט עם אוריאל שלומי. למי שלא מכיר, מדובר בבחור כבן 50 משכונת התקווה, מהברנז'ה הישנה, שיצר בזמנו שירים ביחד עם גדול זמרי המזרחית, זהר ארגוב. לשיר קוראים (לא פלא) 'נולד מחדש'. ציון שרעבי, שרבים זוקפים לזכותו את הצלחת אייל גולן, הוא הכותב של הסינגל. "היצירה הנהדרת הזאת נוצרה לפני כשנה, במיוחד בשבילי", אומר תומר, "וזה היה משהו גדול. 15 שנים שציון לא כתב, ובשבילי הוא חזר ליצור. מדובר באמן שכתב למרגלית צנעני, לחיים משה, לאייל גולן, לגדולי היוצרים בז'אנר. זה כבור אדיר, ואני כמובן מרוצה. חיכיתי לפרויקט הזה, שיבשיל, ובינתיים התגובות מאוד חיוביות. יש גם כמה 'קאברים' של שירים של ציון שחידשתי לאחרונה במחרוזת שהוצאתי. אלו שירים מפורסמים, כמו 'אדם שחקן' של זהר ארגוב, 'נטלי' ו'שמור אותי' של מרגלית צנעני. מי שבוחן ומעריך אותי באמת, הם אנשי מקצוע שמכירים אותי מלפני המון שנים. בשוק המוזיקה האנשים לא משתנים, הם אותם מפורסמים שכולם מכירים. הם מנסים לתת לי יד אבל זה קשה. ויש גם תגובות שמגיעות אליי מהרחוב, מהקהל. זה מגיע מכל הארץ ואני מרגיש שהכיוון טוב. אני מרגיש שאני משאיר חותמת אחרי. כל בן אדם מרגיש שהוא רוצה להשאיר אחריו משהו, לסמן 'וי' על משהו, להרגיש שהוא הצליח. בני אדם נולדים ומאותו רגע הזמן שלנו הוא קצוב וצריך להפיק את המקסימום. יוצא לי לפעמים להגיע להופעות של אחי, פה ושם גם לעלות לשיר בעצמי, ואנשים מתגודדים סביבי. רוצים להצטלם, לא מאמינים שזה אני, רוצים לוודא שזה מי שהם חושבים. פעם נכנסתי למועדון 'קריוקי,' וראיתי ילדים ששרים שירים שלי. זה מאוד ריגש אותי. לפני כמה שבועות, הלכתי לרצף חנות ב'מרכז שלום', ומזכירה חייכה אלי. לא הבנתי למה היא התנהגה מוזר, אבל חייכתי בחזרה. בשלב כלשהו היא התחילה לספר לי שכל העיר מדברת עלי, שגם היא שמעה עלי ועל הקול שלי. היא החמיאה לי שאני שר יפה, והבנתי שיש מי שנחשף לשירה שלי ומעריך אותה. אני אומנם מאוד עסוק במקצוע הפרטי שלי, בפרנסה האמיתית שלי, אבל נעים לי שהרבה אנשים זורקים הערות. יש לי כמה מעריצים פה בעיר. יש כמה אילתים שאפילו המליצו לי בחום לעזוב את השיפוצים לטובת שירה. האילתים אנשים חמים שנוגעים בך, מפרגנים כשהם מזהים אותי, עוזרים איפה שהם יכולים. אילת זה הבית שלי, ואין לי מקום אחר. אם אנשים יאהבו אחד את השני, ויתחשבו אחד בשני, כמו שקורה באילת כל הזמן, יהיה מקום לאושר לכולם. 'ואהבתך לרעך כמוך', זה הכי חשוב".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש