פרסומת
דלג

מומחים מזהירים: האקלים באילת משתנה

מאת: עומר כרמון ● צילום: עומר כרמון ● 30/10/2015 20:33 ● ערב ערב 2730
מהנדס רשות הניקוז ערבה, בועז רונן: "מה שקורה באזור אילת בשלוש השנים האחרונות מעורר דאגה. בכל שנה מתרחשים אירועי גשם, שבעבר חשבנו שמתרחשים רק אחת למאה שנים. אם הענן שהוריד ביום ראשון 63 מ"מ של גשם בבאר אורה, היה מתיישב כמה ק"מ דרומית יותר, היינו חווים באילת אירוע קשה מאוד, עם פוטנציאל לאובדן חיי אדם". ראש העירייה וממלא מקומו נפגשו עם שר החקלאות ודנו עמו בהגנות על העיר אילת מפני אירוע שיטפון
מומחים מזהירים: האקלים באילת משתנה

מהנדס רשות הניקוז ערבה, בועז רונן, מזהיר כי מתקרב הרגע שבו תשלם אילת ביוקר על ההזנחה בנושא תשתיות ניקוז הגשמים באזור. "בבאר אורה נמדדו ביום ראשון 63 מ"מ של גשם שירדו בתוך זמן קצר", אמר רונן ל'ערב ערב'. "אם הענן הזה היה מתיישב כמה ק"מ דרומית יותר, היינו חווים באילת אירוע קשה מאוד, עם פוטנציאל לאובדן חיי אדם. רק לפני חודש, התקיימה פגישה בין שר החקלאות, אורי אריאל, לראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי, וממלא מקומו - אלי לנקרי, ובה דנו בהגנות על העיר אילת מפני אירוע שיטפון. עיריית אילת אחראית לניקוז בתוך העיר, אבל אנו מנסים לגייס את שר החקלאות, מתוקף תפקידו כאחראי על חוק הניקוז וההגנה נגד שיטפונות, כדי שיסייע כספית בעניין. מה שקורה באזור אילת בשלוש השנים האחרונות מעורר דאגה. בכל שנה מתרחשים אירועי גשם, שבעבר חשבנו שמתרחשים רק אחת למאה שנים".

"פספוס חד משמעי"


הגשם שירד השבוע באילת לא היה חזק ולכן כמעט ולא גרם נזק, אולם מומחי אקלים מזהירים, כי בסופו של דבר, ענן עם מטען הרסני של גשם יגיע גם לאילת. מהנדס רשות הניקוז ערבה, בועז רונן, ציין כי הסכנה לפגיעה קשה באילת עלולה להגיע גם מהצד הירדני. הוא מתח ביקורת על מערכת הביטחון, שהחלה להקים את גדר הגבול החדשה בין ישראל לירדן, מבלי לבנות אותה על סוללה שהיתה מונעת כניסה של מי שיטפונות מירדן.

"הצענו לנצל את הקמת הגדר כדי לצמצם את נזקי השיטפונות באילת", אומר רונן. "ניסינו לקדם את הרעיון, אבל משרד הביטחון וצה"ל הודיעו לנו שמכיוון שחייבים למהר ולמגן ביטחונית את שדה התעופה בתמנע, אין זמן לגייס את 120 מיליון השקלים הדרושים לפרויקט. הדבר העצוב בכל הסיפור הזה, ששיטפונות שיגיעו מירדן, יגרמו בסופו של דבר לנזקים גדולים בהרבה מאותם 120 מיליון שקלים, וזה מבלי להזכיר את החשש לחיי אדם. יש כאן פספוס חד משמעי".

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה
אילת השבוע. צילם: עומר כרמון

חדשות אילת