פרסומת
דלג

מי אשם בהצפת מעבר 'רבין'?

מאת: עומר כרמון ● צילום: עומר כרמון ● 30/10/2015 20:42 ● ערב ערב 2730
מהנדס רשות הניקוז ערבה, בועז רונן, אמר השבוע ל'ערב ערב' כי חברת 'נתיבי ישראל' (מע"צ לשעבר) נושאת באחריות לנזקי השיטפון שגרם השבוע לסגירה למשך יומיים של מעבר הגבול 'ערבה' על שם יצחק 'רבין'. נתיבי ישראל בתגובה: "אנו מציעים לבועז רונן להקדיש את המאמצים שלו לסיום התכנון ולקידום הפרויקט מאשר להסיר אחריות ולחפש אשמים"
מי אשם בהצפת מעבר 'רבין'?

"את האירוע השבוע ניתן היה למנוע", אומר רונן. "יזמנו פיתרון זמני יחד עם רשת שדות התעופה, להעמקת והרחבת תעלת ניקוז השיטפונות ליד המסוף, כך שיוכלו לעבור שם כמויות מים גדולות פי ארבע מהכמות שיכולה לעבור בתעלה כיום. העברנו את התקציבים כבר בשנה שעברה. אבל 'נתיבי ישראל' דחתה את הביצוע לחודש הבא".

"נשאר על הנייר"

"מעבר הגבול 'ערבה' הוקם לפני 21 שנה, ללא מחשבה ובמהירות, לרגל טקס חתימת הסכם השלום בין ישראל לירדן", אמר רונן. "אז עוד לא היתה רשות ניקוז, ולא הבינו את הבעייתיות בהקמת המסוף במקום הזה. בעקבות ההצפות החוזרות במקום, הוכנה ואושרה תוכנית להגבהת המסוף, הכוללת הרחבה גדולה של תעלת הניקוז הסמוכה ('הקינט') ושל הכביש המחבר את המסוף לכביש הערבה (90) אבל התוכנית נשארה על הנייר. כדי לפתור את בעיית ההצפות במסוף 'רבין' עד לביצוע התוכנית הגדולה, יזמנו פיתרון זמני יחד עם רשת שדות התעופה, להעמקת והרחבת תעלת ניקוז השיטפונות ליד המסוף, כך שיוכלו לעבור שם כמויות מים גדולות פי ארבע מהכמות שיכולה לעבור בתעלה כיום. העברנו את התקציבים כבר בשנה שעברה. אבל 'נתיבי ישראל' דחתה את הביצוע לחודש הבא. העבודות היו אמורות להתבצע בקיץ האחרון, אבל זה לא קרה. רק לאחרונה היה סיור קבלנים והעבודה תתחיל רק בחודש הבא. 'נתיבי ישראל' נאלצה לעבוד במעבר 'רבין' גם השבוע, כדי לתקן את נזקי השיטפון וגם תתחיל את העבודות הנרחבות יותר, בחודש הבא".

הרחבת התעלה לא תסייע לפארק הצפרות, שהדרך אליו נחסמת בכל אירוע שיטפון

"נכון. בכל פעם שיש שיטפון, אנחנו מסייעים לעיריית אילת בסלילה מחדש של הדרך לפארק הצפרות. אבל מדובר בדרך מאולתרת שאינה באחריותנו. אנחנו מסייעים להם, למרות שאנחנו לא מחויבים".

מה יהיה עם המוצא לים של תעלת הקינט ב'מפרץ השמש'?

"כיום החלק הזה של התעלה, ממוקם במגרש בשטח שלפי התוכנית המאושרת מיועד בכלל לפיתוח תיירותי. לחברת 'מקורות' יש תוכנית להסטת התעלה 70 מטר מזרחה. מדובר בתוכנית ותיקה שאנחנו שוקדים לרענן אותה".

"שיקדיש מאמצים לסיום התכנון"

מחברת 'נתיבי ישראל' נמסר בתגובה: "לפני כארבעה חודשים, הגישה רשות הניקוז ערבה בקשה לחברת נתיבי ישראל, לבצע עבודות להרחבת מעביר מים. במהלך ארבעת החודשים האחרונים, הועברו בין רשות הניקוז ערבה ובין חברת נתיבי ישראל התכניות שרשות הניקוז הגישה, שעליהן נדרשו תיקונים והתייחסויות של הגורמים המקצועיים השונים, על מנת שהתכנון יעמוד בסטנדרטים הנדרשים. נכון להיום, התכנון טרם הסתיים ועדיין אנו נמצאים בחילופין של תכניות והערות לתיקונים על התכניות. תמוהות בעינינו הטענות של רשות הניקוז ערבה, במיוחד לנוכח העובדה כי הם זוכים לשיתוף פעולה מלא מצדנו ולאור המאמצים של החברה להביא לקידום הפרויקט. אנו מציעים לבועז רונן להקדיש את המאמצים שלו לסיום התכנון ולקידום הפרויקט מאשר להסיר אחריות ולחפש אשמים".

תמונת כתבה

תמונת כתבה
גל שיטפון ראשון מגיע למעבר 'רבין'

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה
צילם: עומר כרמון

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש