פרסומת
דלג

פקד מקס אדרי מואשם בשחיתות חמורה

מאת: עומר כרמון ● 24/6/2016 20:29 ● ערב ערב 2764
כתב אישום חמור הוגש השבוע נגד מקס אדרי, ששירת כקצין בדרגת פקד במשטרת מרחב אילת עד שפוטר בקלון לפני כשלוש שנים. בשנים 2009-2013 שימש אדרי כקצין אבטחה ורישוי עסקים בעיר. במסגרת תפקידו טיפל בפניות בעלי עסקים לקבלת אישור משטרתי להפעלת בתי עסק ואירועים תחת כיפת השמיים. לפי כתב האישום, במספר רב של הזדמנויות שונות, ביקש מקס אדרי ואף נטל שוחד מבעלי עסקים. כמו כן מסר להם פרטי מתלוננים נגדם, תוך שהוא יודע שאותם אנשים עלולים להיפגע: אתה תעשה מה שצריך לעשות בשקט", אמר אדרי לאחד מאנשי העסקים
פקד מקס אדרי מואשם בשחיתות חמורה
פקד מקס אדרי

 

כתב האישום מפרט קשרים מושחתים לכאורה בין פקד מקס אדרי למספר אנשי עסקים בעיר, שגם נגדם הוגש השבוע כתב אישום. אדרי פעל בדפוס פעולה זהה: ביקש להיפגש ביחידות עם בעלי העסקים, סיפר להם על מצבו הכלכלי הקשה וביקש 'עזרה'. מאיש עסקים אחד קיבל מעטפה חתומה שבה 35 אלף שקלים. בתמורה, פעל כדי להפחית את מספר הביקורות המשטרתיות בבית העסק שלו, בירר עבורו האם אחד ממיודעיו דרוש לחקירה במשטרת ישראל, סייע לו בטיפול בתלונות שהוגשו נגדו, חשף בפניו את פרטיהם של אנשים שהתלוננו נגדו (שביקשו במפורש כי שמם לא ייחשף מחשש פן יבולע להם), תוך שהוא יודע כי אותם אנשים עלולים להיפגע: "אתה תעשה מה שצריך לעשות בשקט", אמר אדרי לאיש העסקים. "נטפל בו. בסדר. עזוב, לא בטלפון".

במסגרת עבודתו במשטרה, הכיר מקס אדרי בעלי עסקים נוספים באילת. אחד מהם מסר לנאשם 5,000 שקלים. אדרי ביקש עוד ואמר שהוא זקוק לסיוע כספי. בפגישה שערכו בחנייה תת קרקעית קיבל אדרי 5,000 שקלים נוספים ובפגישה שלישית קיבל חבילה חתומה שבתוכה 5,000 שקלים במזומן, ובפגישה אחרת 3,000 שקלים משותפו העסקי של אותו אדם - שגם הביע נכונות להשקיע כלכלית בעסק שתכנן להקים מקס אדרי עם פרישתו מן המשטרה. מקס אדרי הבטיח לסייע לשניים בעניינים שונים. בין השאר, לדאוג שהמשטרה לא תערוך ביקורות בבית העסק שלהם, גם כשמספר האנשים במקום עולה על המספר המותר ברישיון העסק. כמו כן עדכן אותם בנאמר בישיבת הבוקר של המשטרה ומסר להם פרטים אודות סידורי האבטחה שבבית העסק המתחרה.

 

"אני אקבל את הרפ"ק"

 

מוריס והבה, האיש שבזכותו החלה חקירת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בעניינו של מקס אדרי, שימש כבעלים של חברת 'טי ביטחון' המספקת שירותי אבטחה, בין היתר, למועדונים בעיר ונדרשה מעת לעת לאישור המשטרתי מטעם מקס אדרי. במהלך חודש אוגוסט 2012, על רקע התרשמותם של והבה ושותפו העסקי, כי אדרי, בתפקידו כקצין רישוי עסקים, מפלה אותם לרעה על פני חברות אבטחה אחרות, הם פנו לתחקירנית, תושבת אילת, כדי שתפנה אל אדרי באמתלת שווא, לפיה היא מבקשת לקיים אירוע הדורש את אישורו מתוקף תפקידו, ואגב כך, תבקש את התייחסותו לחברות המספקות שירותי אבטחה, בכללן חברת 'טי ביטחון'. התחקירנית פנתה לאדרי והשניים סיכמו להיפגש במשרדו. מקס אדרי נקב בפני התחקירנית בשמם של בעלי מקצוע וחברות אבטחה עליהם הוא ממליץ ואף ציין בפניה כי אם תזכיר כי הוא זה שהפנה אותה אליהם, תזכה להנחה מטעמם. מנגד, פסל על הסף את האפשרות כי תקבל שירותי אבטחה של חברת 'טי ביטחון".

התחקירנית תיעדה את פגישתה עם מקס אדרי. תמליל הפגישה המלא נחשף לפני שלוש שנים וחצי ב'ערב ערב באילת'. להלן כמה קטעים מהשיחה:

תחקירנית: "עכשיו ככה, לגבי מחסומים. מהנדס אמור להיות?"

אדרי: "יועץ בטיחות"

תחקירנית: "בטיחות, חייבת?"

אדרי: "בטח. את רוצה שאני אפנה אותך?"

תחקירנית: "אני אשמח"

אדרי: "יש לי פה. תגידי לו שמקס שלח אותך. זה גם יהיה בהתאם. ואם יהיו בעיות, תגידי לי. עכשיו, אבטחה, אני לא קובע לך עוד"

תחקירנית: "יש את ה'טי ביטחון'"

אדרי: "שלילי"

תחקירנית: "למה?"

אדרי: "מה? נתן לך מחיר טוב"

תחקירנית: "לא מכירה מי זה"

אדרי: "לא. אני לא מאשר אותו". 

תחקירנית: "אוקיי"

אדרי: "אין בעיה. אני אוציא לך רשימה, אני אגיד לך את האמת, פה אני זז. אני אוציא לך רשימה של מי מאושר. את בוחרת. כי אני לא. הם גם יודעים את זה (מחקה אותם): 'מקס, אבל אנחנו טובים'. לא מעניין אותי. כולם טובים. כולם היו בניי".

תחקירנית: "על מי אתה ממליץ? את 'טי' לא מכירה"

אדרי: "זה אין לו. הוא לא יכול להביא לך את האנשים. עזבי אותך. הוא יביא לך אנשים מהרחוב, אני לא אסכים בשבילו (הוא ממליץ על עסק ואומר) דברי אתו. גם שם תשתמשי בשם שלי. תגידי לו, מקס מוסר לך ד"ש חם. גם המחיר יהיה בהתאם. בואי נעשה ככה: שוטרים בשכר, נקבע לך כבר לקראת הזה, תהיה לך פגישה מסודרת... אני יכול להפעיל קשרים, לכוון אותך. אין בעיה"

תחקירנית: "מאה אחוז. אז אנחנו נהיה בקשר. יש לי את הטלפון שלך".

בעקבות הכתבות בנושא שפורסמו בתקשורת, הגיע מוריס והבה לתחנת המשטרה בעיר ופגש במקום את מקס אדרי. פקד אדרי פנה אל והבה ואמר לו שיכלו 'לסגור את זה בארבע עיניים'. בהמשך שאל את מוריס האם הוא הגיש נגדו תלונה. כשהשיב והבה בחיוב, אמר מקס אדרי: "איך עשית לי את זה? למה היית צריך לפנות למח"ש". בהמשך, בתום פגישה בענייני עבודה אמר מקס אדרי לשותפו העסקי של והבה, כי עליו להיזהר כעת, שלא 'יתעסק איתו' וכי הוא יקשה עליו להשיג עבודה. עוד במהלך השיחה אמר מקס אדרי לשותף כי אמנם הוא אינו יכול להורות לו לפעול לביטול התלונה במח"ש, אך יש בכוחו לסייע לו להשיג עבודה לחברת 'טי ביטחון', בכך שישוחח עם בעלי מועדוני לילה בעיר. השניים נפרדו בלחיצת יד ותוך שהשותף מבטיח לנאשם כי 'הכל בסדר'. בפגישה אחרת אמר מקס אדרי למוריס והבה כי הוא חושש מן התלונה שהגיש והשלכותיה, באומרו, בין היתר: "אותי מעניין שירדו ממני, ואני אקבל את הרפ"ק ואתה תוריד את מפלס מח"ש כדי שירדו ממני". מקס אדרי הציע כי החל משלב זה, הוא יפעל לקידום חברת 'טי ביטחון', בין היתר, בפנייה לגורמים רלוונטיים בעירייה ולבעלי עסקים רלוונטיים בעיר. לשאלת והבה כיצד יעמוד בהתחייבויותיו אלו כאשר הוא עתיד לסיים את תפקידו כקצין רישוי, השיב מקס אדרי כי קשריו והשפעתו יישמרו ועל כן לא יקשה עליו לקדם ענייניו של והבה. לבסוף הפציר מקס אדרי בוהבה כי ידאג "שמח"ש ירדו ממני אתה תעשה את שלך ואני אעשה את שלי". כמה ימים לאחר מכן נפגשו השלושה בבית קפה בעיר. במהלך הפגישה עדכן מקס אדרי כי פעל לשילוב חברת 'טי ביטחון' בעבודה וכן כי הוא פועל לקדם את השתלבותם בעבודה בבתי עסק נוספים עד ש'מוריס יהיה היחיד בעיר'. ביחס לתלונתו של מוריס במח"ש ציין כי עדיף ש"מח"ש יראו שהוא לא נודניק...אז זה כבר אחרת...תשמע זה חשוב לי שיהיה מאחורינו אחי, אני רוצה את הרפ"ק שלי בשקט". במספר מועדים נוספים, במסגרת שיחות ומפגשים, המשיך מקס אדרי ליצור בפני השניים מצג לפיו הוא פועל לשלב את חברת 'טי ביטחון' בבתי עסק בעיר.

 

מסר מידע על פעילות משטרתית

 

לפי כתב האישום, ביצע מקס אדרי עבירות פליליות חמורות גם במקרים נוספים. בינו לתושב אילת קיימת מערכת יחסים חברית. על רקע זה, נהג התושב לפנות לפקד אדרי בבקשות שונות לסיוע. בין השאר, ביקש ממנו שיברר האם מתקיימת פעילות אכיפה מוגברת של משטרת התנועה בעיר. בחמישה מקרים חזר מקס אדרי אל התושב ודיווח לו אודות הפעילות המבצעית. בפעמים אחרות פנה התושב למקס אדרי בבקשה לברר האם מתקיימת בעיר פעילות אכיפה לאיתור שוהים בלתי חוקיים של היחידה המבצעית של רשות האוכלוסין וההגירה. מקס אדרי נענה לבקשה ומסר פרטים אודות יחידת האכיפה ופעילותה. בין היתר, מועדי ואזורי פעילות ומערך הכוחות.  במסגרת עבודתו במשטרה, הכיר אדרי בעל חברת אבטחה נוספת, אשר נדרש מעת לעת לאישור המשטרתי לשם ניהול החברה ונתון לביקורות מטעמו. במהלך שנת 2012, התקשר מקס אדרי אל מנהל החברה וביקש ממנו להיפגש עמו שלא בענייני עבודה. בהמשך לכך, קבעו השניים להיפגש בביתו של המנהל. במסגרת הפגישה, שיתף מקס אדרי את המנהל כי הוא מצוי בקשיים כלכליים ושאל האם יוכל לסייע לו לכסות את חובותיו לבנק וכי הוא זקוק לסכום הנע בין 30-35 אלף שקלים. המנהל, אשר חשש כי במידה ויסרב לבקשה, יתנכל לו מקס אדרי, הציג מצג כוזב לפיו אין באפשרותו לסייע לו לעת הזו, שכן הלווה לאחרונה כסף לחבר אחר. המנהל הוסיף וציין כי ככל שהחבר ישיב לו את ההלוואה, יוכל להיעתר לבקשת מקס אדרי. לאחר הפגישה, פנה מקס אדרי אל המנהל מספר פעמים וביקש לברר האם החבר השיב את סכום ההלוואה. המנהל השיב בשלילה.

מקס אדרי אמר לנו השבוע בתגובה: "אין לי מה להגיד. יש לי עורך דין, תתקשרו אליו". שאלנו מה מספר הטלפון של עורך הדין, אדרי ענה: "אני לא נותן פרטים תחפשו באינטרנט ואני מבקש לא להתקשר אלי יותר". הצלחנו לאתר את עורך הדין. העברנו לו את בקשת התגובה אך הוא לא הגיב.

חדשות אילת