פרסומת
דלג

חושף הפרשה: "זה רק קצה הקרחון"

מאת: עומר כרמון ● 24/6/2016 20:39 ● ערב ערב 2764
מוריס והבה, קצין המודיעין לשעבר במשטרת אילת שבזכותו החלה חקירת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בעניינו של פקד מקס אדרי, אמר השבוע ל'ערב ערב': "נלחמתי עם הסיפור הזה במשך שנים. אף אחד לא האמין. הציגו אותי כליצן העיר. כאילו אני זה שעומד בראש ארגון פשע. עברתי התעללות נפשית". והבה, שנלחם בשנה האחרונה על חייו כדי להתגבר על מחלת הסרטן, הוסיף: "מה שנחשף עד כה זה רק קצה הקרחון. יש עוד אנשים שצריך להגיש נגדם כתב אישום בפרשיות האלה"
חושף הפרשה: ''זה רק קצה הקרחון''
מוריס והבה מפגין מול משטרת אילת

 

"עברנו שנים קשות שפגעו בנו בריאותית וכלכלית", אמר לנו מוריס והבה, בראשית הפרשה. "לשוטרים אני אומר: יש בתחנת אילת שוטרים שעושים עבודתם בצורה הכי טובה. הביקורת שלי מכוונת לדמויות מסוימות. כל שוטר צריך לדעת שיש לו זכויות אבל גם חובות. הוא לא מעל חוק. יש לי בעיה עם השוטרים שידעו על העבירות שבוצעו, אך שתקו. משטרה זה לא מקום עבודה רגיל ששוטרים אמורים לפחד מלאבד אותו. אילת מרוחקת 247 ק"מ מהפיקוד שלה. הריחוק הזה מהווה פיתוי לדברים לא טובים. לכן הפיקוד צריך לערוך ביקורות פתע ובתדירות גבוהה יותר ממקומות אחרים. קצין שמגיע לכאן לתקופה ארוכה, זאת בעיה נוספת, כי אילת היא קיבוץ אחד גדול. כולם מכירים את כולם. במטה הארצי צריכים לדעת שקצין לא יכול להיות פה יותר משנתיים. יש כמובן קצינים עם אופי חזק שלא חוטאים לתפקיד, אבל יש כאלה שלא יודעים לעמוד מול חברים. רישוי עסקים זה עסק שמעורב בו הרבה מאוד כסף כשילד בן 24, מפיק אירועים, מגיע עם מרצדס כדי להיפגש עם שוטר שמקבל 7,000 שקלים בחודש, זה גם יכול ליצור בעיות. איך מונעים את הדברים האלה? צריך להחמיר יותר עם שוטרים שמבצעים עבירות בתוך המשטרה. שוטרים אמונים על שמירת החוק. מי שרוצה להיות עבריין, שיהיה עבריין ולא שוטר".

לפני כשלוש שנים עוכב והבה לחקירה לאחר שהפגין מול משטרת המרחב. "השוטרים טענו שהכיתוב על שלטי ההפגנה מהווה איום", הוא אמר לנו וצחק, "אמרתי להם: 'אם יש צדק, יופיע מיד', זה ציטוט משיר של חיים נחמן ביאליק שמופיע מעל כל כס של שופט. אם אתם רוצים לבדוק אם זה איום או לא, תשאלו אותו בבית הקברות ברחוב טרומפלדור בתל אביב'. המשפט השני בשלטים היה: 'לשוטרים העושים עבודתם נאמנה – אל תתנו לתפוחים רקובים לקלקל לכם את השם'. זה איום? והיה גם ציטוט מדבריו של מקס אדרי בקלטת: 'מקס יסדר".

חדשות אילת