פרסומת
דלג

אל תוך הכחול הגדול

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/1/2017 09:48 ● ערב ערב 2792
אמרת צלילה אמרת אילת ● שונית מדהימה, אלפי מינים של דגים ותנאי אקלים נוחים, הופכים את ים סוף לחוויית צלילה אולטימטיבית ● כל מה שרציתם לדעת על צלילה באילת
אל תוך הכחול הגדול

באילת שוכנת שונית האלמוגים המרהיבה, הצפונית ביותר בגלובוס. שונית זו, משמשת בית גידול למאות סוגי דגים בגדלים וצבעים שונים, צמחים ושאר בעלי חיים ימיים ססגוניים. בנוסף לשוניות הטבעיות, נפרש מתחת למים עולם עשיר של ספינות טבועות, אנדרטאות ופסלים, שהוטבעו במיוחד במפרץ אילת, על מנת להוסיף לצלילה פן הרפתקני ומסקרן, אך לא פחות, על מנת להקטין את העומס על שמורת האלמוגים. הוסיפו לכל אלו את מזג האוויר הנפלא של אילת, שמאפשר צלילה בכל ימות השנה, את המים הנהדרים, שקופים, צלולים, ששומרים על טמפרטורה כמעט אחידה בכל עונות השנה, את הריכוז הגדול ביותר בארץ של מועדוני הצלילה, שמציעים רמה בינלאומית והתוצאה ברורה - אילת היא גן עדן לחובבי הצלילה.

 

לעשות את זה במים


ברוכים הבאים למפרץ אילת, כאן שוכנת שונית האלמוגים המרהיבה הצפונית ביותר על פני הגלובוס. סיבה מספיק טובה להפוך את הביקור בעיר הדרומית לחוויה תת ימית רווית אדרנלין רטוב. וכי יש משהו נפלא יותר מאשר לצלול אל תוך מעמקי הכחול כחול הזה, ולצפות מהכי קרוב שרק אפשר במיני הדגים היפהפיים ובעלי החיים התת ימים?! שורה ארוכה של מועדוני צלילה הפזורים ברחבי העיר יאפשרו לכם את ההנאה שבצלילת היכרות יחד עם מדריך צמוד. אין צורך ברישיון צלילה על מנת לראות לדגים את הלבן של העיניים. ומה על קורס צלילה? 14 מועדונים מקומיים ישמחו להכתיר אתכם כצוללנים מן המניין ואם כבר יש לכם רישיון, אתם יותר ממוזמנים להגיע לאחד מהם ולהשכיר להנאתכם את ציוד הצלילה הנחוץ בדרך להרפתקה הבאה. אחד ממועדוני הצלילה הוותיקים והטובים בעיר הוא מועדון מרינה דייוורס (ראו מודעה וקופון) הממוקם צמוד לחוץ ויליג' (5 ק"מ דרומית לאילת). מועדון צלילה אחר ומומלץ בעיר- אקווטיקה (ראו מודעה וקופון), מציע לכם אטרקציה ייחודית לאילת- צוללת ננסית בתוכה תוכלו לחוות את חוויית הצלילה מבלי להירטב אפילו. נכנסים לצוללת הקטנה המיועדת לאדם בודד ויורדים יחד עם המדריך למעמקי ים ל - 30 דקות של שיכרון חושים והנאה צרופה. האטרקציה מתאימה לילדים ובני נוער מגובה 1.30 מ'. במועדון הצלילה אקווסטאר (ראו מודעה וקופון), תמצאו גם את הקיאק השקוף שיאפשר לכם חתירה במימי המפרץ בקיאק ייחודי בעל תחתית שקופה.

 

אף פעם לא מאוחר


מפרץ אילת הוא אזור אטרקטיבי לא רק לצוללים הותיקים אלא גם למתחילים. מועדוני הצלילה בעיר מקיימים קורסי צלילה ברמות שונות, תנאי הלימוד נוחים ואפילו תנאי האירוח, מה שהופך את לימוד הצלילה באילת, לחוויה של ממש. מועדוני הצלילה בעיר מדורגים בראש הרשימה העולמית מבחינת בטיחות, רמת הדרכה ורמת ציוד. קורס צלילה במים פתוחים, בדרגת כוכב אחד נמשך חמישה ימים, ובו לומד המשתתף את כל עקרונות הצלילה הבטוחה ועם סיום הקורס וקבלת תעודת הצולל, הוא יכול לצלול לבדו, ללא מדריך, אך בליווי צולל נוסף כנדרש. תוספת של יומיים נוספים, תוסיף לך כוכב לתעודת הצלילה, מה שאומר, יותר ידע ואפשרות להעמיק בצלילה עד 30 מ'. לחסרי הניסיון, שלא מעוניינים בתעודה וקורסים, אבל מעוניינים בהצצה מקרוב אל העולם התת ימי, מוצעות צלילות ההיכרות (אינטרו). צלילה כזו מתבצעת עם מדריך צמוד וכוללת הסבר קצר על נשימה מתחת למים. המדריך הצמוד משמש לצולל כנהג מונית, המסייר איתו בסביבה. חוויה קצרה ונעימה הנמשכת בין חצי שעה לשעה, וניתן לחוותה כבר מגיל 8.
המלצות לצוללים
בים, יש לזכור, אנחנו רק אורחים, וככאלו, עלינו לקיים את חוקי המקום ולכבד את תושבי הקבע שלו. במידה ותאכילו דגים או דולפינים, רוב הסיכויים שתזיקו להם. כאשר נוגעים או דורכים על שונית, הורסים חלקים משמעותיים ממנה, שצמיחתם ארכה מאות שנים. חשוב לזכור כי חל איסור מוחלט על הוצאת בעלי חיים או אלמוגים מהים. בחופים נערכים כל העת סיורים של פקחי הרשות, שיקנסו את המפרים בקנסות מרתיעים. 
בכדי להנציח את חוויית הצלילה, ניתן להצטייד במצלמה תת ימית מקצועית אותה ניתן להשכיר במועדוני הצלילה, או לרכוש מצלמה חד פעמית במחיר סביר בכל חנות צילום בעיר. אך אנא זכרו כי השאיפה להוציא תמונה טובה אינה מצדיקה הישענות על אלמוגים, הרחפת חול או גרימת נזק כלשהו לסובב אותנו.

 

אתרי צלילה מומלצים

 

 

 • הסאן בואט


בספטמבר 2010, הורדה למצולות המפרץ, הספינה 'סאן בואט'. הספינה טובעה בעומק של 15.8 מטרים, ובמרחק של 281 מטרים מהחוף הצפוני (בערך מול מלון ה'רויאל ביץ'), באותו מיקום אליו הועברו החלקים של השונית המלאכותית הראשונה  שהורדה לים  לפני כ-20 שנה והבנויים ממכבשים ישנים, תופים, מנופים ועוד.  שונית מלאכותית נוספת שמצדיקה ביקור היא שונית התמר, הממוקמת מול חוף הרוש הצמוד מצפון לשמורת האלמוגים. שונית זו הינה פרי מחקר של דר' נדב ששר, שהקים מבנה ייחודי, עליו נבחנת התפתחותם של אלמוגים שנשתלו בשונית עוד בשנת 2007. 


 

 • האוניברסיטה


הגעה דרך חוף המגדלור, עומק מקסימלי מומלץ עד 15 מ'. רמה: מתאים גם למתחילים. 
כניסה סלעית, בהמשך מצפון תגלו ניסויים בגידולי אלמוגים של חוקרי האוניברסיטה. אנא הימנעו מלגעת או להתקרב מדי.


 

 • אח"י סופה (הס"טיל)


ממוקמת 30 מ' צפונית לחוף הויליג'. עומק מקסימלי: 27  מ' רמה: שני כוכבים. ניתן להגיע לסטי"ל או בצלילה מהחוף דרך המדרון, או בשחייה עד למצוף המחובר אליה אנכית בחבל, ולהעמיק בצלילה משם. זוהי ספינת מלחמה של חיל הים הישראלי, שטובעה בנקודה זו בכדי לשמש אתר צלילה מלאכותי. הספינה מרשימה בגודלה ומושכת אליה, חוץ מצוללים, גם בעלי חיים רבים.


 

 • הגנים היפניים


הגעה אך ורק באמצעות סירה, באופן מוסדר דרך אחד ממועדוני הצלילה של אילת. עומק מקסימלי: 30  מ'. רמה: במקום מתקיימים שני סוגי צלילה, האחת עמוקה למתקדמים ברמת שני כוכבים לפחות והשנייה רדודה לבעלי כוכב אחד. קיר אלמוגים משופע בדגים ויצורים תת ימיים, הנמשך לעומק רב.


 

 • דולפין ריף


בחוף הדולפין ריף (כניסה בתשלום), עומק מקסימאלי: 12 מ' רמת צלילה: קלה. צלילה מודרכת בלבד, בבית גידולם של הדולפינים.


 

 • היתוש


הגעה דרך חוף 'אקווה ספורט'. עומק מקסימלי: 30 מ'. רמה: שני כוכבים לפחות (לבעלי ניסיון). עוד ספינה שטובעה. הכניסה נעשית דרך החוף, על קרקע סלעית בחלקה, מרוצפת קבוצות אלמוגים קטנות. במסלול הצלילה אל היתוש, נדרש הצולל להעמיק במדרון חד. בשפת המדרון תתקלו בגן צלופחים מרהיב ובסלעי אלמוגים בודדים מוקפים מיני דגים . טיפ: יש לחשב את כמות האוויר ואת משך השהייה באתר. 


 

 • המערות


יורדים אל החוף מול מועדון הצלילה 'סנובה' ומשם בצלילה בקו ישר. עומק מקסימלי : מומלץ לצלול בין 3 מ' ל- 5  מ'. רמה: מתאים לכל הרמות. כניסה אל המים על קרקע סלעית. 15 מ' צפונית לכניסה, בעומק 3 מ', ישנה שרשרת מערות שנוצרו על ידי זרמי מים במהלך השנים. מערות אלו, משמשות בית גידול למינים שונים של דגים. טיפ: מרבית המערות חסומות בצורה יזומה, בכדי למנוע כניסה אליהן, יש להימנע מלנסות להיכנס בכוח.


 

 • הפרדייז (גן עדן)


הגעה דרך חוף 'הויליג''. עומק מקסימלי: 27 מ'. רמה: שני כוכבים. תאור: מחלקו הצפוני של הסט"יל נפרשת קרקע עשירה באלמוגים ובעלי חיים תת ימיים. טיפ: מומלץ להצטייד במצפן, עקב אופייה המישורי של הקרקע והמרחב הפתוח.


 

 • הקניונים


הגעה דרך חוף 'הדקל'. עומק מקסימלי: 30 מ'. רמה: מתאים למתחילים ולמתקדמים. במהלך הצלילה תגיעו לשני קניונים מרהיבים ביופיים. בכניסה למים הקרקע סלעית, החל מעומק 3 מ' הקרקע הופכת חולית. העמקה מתונה לאורך המדרון. החל מעומק 15 מ' תפגשו קבוצות אלמוגים בודדות. ב-25 מ' נפער קניון מרשים, שבצדדיו קירות אלמוגים ובמרכזו קרקע חולית.


 

 • השולחנות


יורדים  למים מול חוף הנסיכה וצוללים במקביל לגשר הדרומי. עומק מקסימלי: מומלץ עד 30 מ'. רמה: קלה. ירידה במדרון לעומק 30 מ', המכוסה בחלקו באלמוגים. בעומק ניתקל באלמוג מסוג שיטית, הדומה בצורתו לשולחן פרוש, והמעניק לאתר את שמו.


 

 • שולחנות דרום


ממוקם בעומק 20-22 מ', 5 דק' צלילה דרומית לאתר השולחנות. טיפ: במידה וצוללים לכיוון מזרח, מומלץ להצטייד במצפן, הקרקע המישורית, מקשה בהתמצאות בזמן היציאה אל החוף. 


 

 • שמורת טבע חוף האלמוגים 


הגעה דרך שער הכניסה לשמורה מול בי"ס שדה אילת, או דרך חוף הרוש. עומק מקסימלי:  3-30 מ'. רמה: קלה. שימו לב למצופים, ביניהם תמצאו קרקע חולית ונוחה לכניסה, ניתן להכנס גם דרך גשרי השמורה. ניתן לצלול בעומק 3 מ' ליד הריף, מבלי לעבור את קו המצופים המגן על הריף. מי שיעמיק ל-6  מ' יתקל בסלע משה המוקף מגוון רב של חי תת ימי, בעומק 8  מ' תתקלו בסלע יהושע, הגדול יותר, אף הוא מארח מגוון מרשים של בעלי חיים. בעומק 10 מ' מתחיל מדרון המכוסה קיר אלמוגים יפהפה.


חדשות אילת
 

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש