פרסומת
דלג

יותר יקרים, יותר עניים הפרדוקס האילתי ממחזר עצמו בלופ

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 13/4/2017 12:12 ● ערב ערב 2806
תכנית חדשה של משרד הכלכלה והתעשייה תעניק 75 מיליון שקל לעידוד מפעלים בפריפריה ● כמה חבל שאילת מחוץ לרשימה ● השבוע מתפרסמים נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2015 ואילת ממשיכה לדשדש במי אפסיים ● אז כמה הכנסה פנויה נשארת לכם בסוף החודש? ● אני יודע, מדובר בשאלת תם
יותר יקרים, יותר עניים הפרדוקס האילתי  ממחזר עצמו בלופ

 

רוצים גם


בשבוע שעבר אישרה הממשלה תכנית חדשה לסיוע לרשויות מקומיות בנגב המזרחי. לשם כך הוקצבו 75 מיליון שקל עבור מפעלים שיעתיקו עצמם מהמרכז. מאחורי המיזם עומד משרד הכלכלה והתעשייה שיפעיל מסלול סיוע למשיכת מפעלים תעשייתיים לנגב. המיזם אמור לתעדף מפעלים שיעסיקו אוכלוסיות מוחלשות וכאלה המשלמים שכר הגבוה מ-75% מהשכר הממוצע במשק – שני פרמטרים שנמצאו ככאלה שיכולים לחזק את האוכלוסייה המקומית. 
השבוע גם מתפרסמים נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2015 (ראו ידיעה בגיליון זה) – נתוני העיר אילת מאששים את מה שכולנו יודעים כבר שנים ארוכות. אילת עיר ענייה ותושביה משתכרים פחות מהשכר הממוצע במשק. העובדה שאחוז המובטלים בה נמוך נובעת מסיבה פרוזאית ולא בשל שום "פלא" אחר – מי שלא מוצא עבודה באילת עוזב בלית ברירה. אם ערד, דימונה וירוחם ברשימת המתוקצבים של המשרד לכלכלה והתעשייה, אין סיבה שאילת לא תיכלל במענק העידוד להבאת תעשייה לעיר וטוב יעשו פרנסי העיר באם יפעילו את מכבש הלחצים הנדרש על מנת להכניס אותנו לתוכנית החדשה, שהרי לא הגיוני שרק בשל מיקומנו בערבה - שהיא ללא ספק במדד פריפריאליות נמוך פי כמה מהנגב - נופלה כמו תמיד לרעה. תיירות זה חשוב, שלא לומר הכרחי, אבל מי שלא ידאג להבאת תעשייה לאילת, גוזר על כולנו לחיות לעד בעיר תלוית עונות ושקט ביטחוני.
  


ואם "השיר" הזה נשמע לכם מוכר


ומעניין לעניין באותו עניין, השבוע פרסם פרופ' דורון לביא, מומחה לכלכלה ציבורית ולניהול, מחקר שבדק כמה מוציאים תושבי הצפון על מזון, ביגוד, מגורים ושאר הוצאות וכמה הכנסה פנויה נותרת להם למחייה. המחקר נעשה אמנם על תושבי הצפון ולא על אילת ואולם עיון בתוצאותיו מלמד כי מה שנכון בפריפריה הצפונית, נכון עד לרמת הקשקש גם באילת. לפי המחקר, מרוויחות משפחות בצפון בממוצע 15,496 שקל ברוטו לעומת 20,783 במרכז. משפחה בצפון מוציאה על מזון 2741 שקל. על ביגוד והנעלה היא מוציאה 618 לעומת 487 במרכז. את הפערים מסביר פרופ' לביא בעיקר בשל חוסר בתחרות. ביישובים קטנים רשתות מזון נוהגות כמעט שלא להתחרות זו בזו, שכן הן יודעות שלתושב אין אופציות. הפערים מהמרכז יכולים להגיע עד ל-20-30 אחוזים. אם משפחה בצפון הארץ נותרת עם הכנסה פנויה של 1104 שקל בחודש (לעומת 4766 במרכז), אתם יכולים לנחש לבד איפה ממוקמת אילת, עיר עם משק סגור, ללא ערי לוויין, כמעט ללא תחרות מסחרית שיכולה לסייע בהורדת מחירים, בקיצור – מה שנכון לצפון נכון פי כמה וכמה אצלנו. 


איזה חצי כוס אתם מעדיפים?


מתוך 136 מדינות המדורגות במדד הדירוג התיירותי העולמי, ממוקמת השנה ישראל במקום הלא מאוד מכובד 61. אז אם רוצים להביט בחצי הכוס המלאה, שיפרנו את מיקומנו ב-11 מקומות לעומת השנה שעברה, מה שמציב אותנו בחוד החנית של המדינות ששיפרו את דירוגן ועדיין, כשצוללים אל סעיפי המדד ומבינים שמחירי הדלק בישראל מציבים אותנו במקום ה-135 בדרוג, ומידת התחרותיות מבחינת המחיר מציבה אותנו במקום ה-133. יקרות מאתנו מדינות כמו שווייץ , אנגליה וברבדוס. אז נכון, שבנגישות למי שתייה משופרים, ובחברות בינלאומיות להשכרת מכוניות אנחנו במקום הראשון בעולם, אבל היי, עד שלא נשפר את מצב הבטיחות והביטחון (מקום 103), שני אלה לא יסייעו לנו לשמור על המשאב הלאומי החשוב ביותר שיש לנו להציע לעולם – תיירות. כך לדוגמה בתשתיות התעופה ממוקמת ישראל במקום ה-47, ואיך לא? כשמשקיעים מיליארדים בבניית שדה תעופה 'רמון' במיקום אידיוטי ואפילו בלי שרוולים למטוסים. אגב רשימת סעיפי המדד הדורשים התייחסות מעוררת מחשבה: בתחום משאבי הטבע אנחנו מתברגים במקום ה-93, בתחום פתיחות בינלאומית במקום ה-99, מחירי בתי המלון במקום ה-95, ומחירי כרטיסי הטיסה ומסי נמל תעופה במקום ה-91 בעולם. רוצים קצת נחת? ישראל ממוקמת במקום הראשון בעולם בטיפול במלריה ו- HIV ובמקום ה-11 בעולם בכל הנוגע לפריסת כספומטים. ומי בראש הרשימה וראוי ללמוד מהן? במקום הראשון ספרד, ולאחריה צרפת, גרמניה, יפן אנגליה וארה"ב. במקום האחרון ממוקמת תימן, ולפניה צ'אד, בורונדי, קונגו ומאוריטניה. מי אמר שישראל לא חלק מאפריקה?


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש