פרסומת
דלג

הורים לילדים נכים מתלוננים: אין פעילות במחצית השנייה של חודש אוגוסט

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 3/8/2017 20:13 ● ערב ערב 2822
הורים לילדים נכים באילת מתלוננים ● המסגרת של החינוך המיוחד מפסיקה ב-15 באוגוסט ואין לנו פתרון עבור הילדים במחצית השנייה של החודש ● שבועיים זה המון זמן בלי פעילות עבור ילדים שזקוקים להשגחה צמודה ● גם פעילותה המבורכת של עמותת "כנפיים של קרמבו" אינה מתקיימת בחודשי הקיץ ● עיריית אילת: "המשפחות זכאיות לנופשון מחוץ לאילת. ניתן לקבל עד 15 יום בשנה...ההורים יכולים לצרוך שירות זה בשבועיים האחרונים של אוגוסט
הורים לילדים נכים מתלוננים: אין פעילות במחצית השנייה של חודש אוגוסט
הרימה את הכפפה מתוך מצוקה אישית. מירב משולם

בשבוע שעבר יצאה פעילותה של עמותת כנפיים של קרמבו המיועדת לילדים נכים לחופשת הקיץ השנתית עד לראשון בספטמבר. אף שפעילות מערכת החינוך המיוחד באילת פעילה עד לאמצע חודש אוגוסט במתכונת מקוצרת, עדיין נותרים הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים עם שבועיים נוספים בחודש אוגוסט בהם הם נותרים ללא פעילות חלופית עבור הילדים שפעילויות רגילות אינן מתאימות להם. מי שהרימה את הכפפה היא מירב משולם, אם לילדה בת 9 הסובלת מפיגור שכלי הנובע מאוטיזם, שכתבה בשבוע שעבר מכתב לראש העירייה ובו היא שוטחת את בעייתם של הורים רבים באילת לילדים נכים. בשיחה עם 'ערב ערב' היא מסבירה:
"ב-15 לאוגוסט הילדים בחינוך המיוחד יוצאים לחופש, גם ככה אנחנו מתמודדים פה עם הנושא הזה כל ההורים, אין לנו קייטנות, אין לנו תעסוקה באילת איתם, במהלך השנה יש לנו רק את הפעילות של עמותת "כנפיים של קרמבו", שגם על זה היתה לנו מלחמה מאוד גדולה להשיג, אותם, הם מאוד בודדים  הילדים האלה".


מה כנפיים של קרמבו  נותנים באילת?
"זה פעם בשבוע אבל זו פעילות ענפה שמתגמלת גם את הילדים וגם את ילדי החטיבה מהתיכונים  שבאים ומתנדבים  ולוקחים את הילדים לפעילות  כמו תנועת נוער. זה מבורך, הפעילות נעשית במתנ"ס שחמון, הילדה שלי מאוד נהנית, זה כולל  הסעה  מבית הספר לשם וחזור שזה מקל מאוד על ההורים, וזה פעם בשבוע אבל למעט החגים, אבל בסוף יוני הם יוצאים לחופש וחוזרים בשנה הבאה. יש פעילות נוספת שאני יודעת שנעשית דרך בית ספר אורים אבל זה לילדים גדולים יותר לא בגילאים של הבת שלי, אבל מנסים, מנסים לעשות דברים". 


ועדיין את מתארת חוסר בפעילות לילדים בעלי צרכים מיוחדים באילת
"יש חוסר, בוודאי, במיוחד בחופש הגדול, אין לי מענה חוץ מהבריכה העירונית והבבילון, אני לא יכולה לעשות אתה טיול בקניון, אני לא יכולה לעשות אתה דברים שאני יכולה לעשות עם הילדים האחרים שלי,  לא כל פעילות מתאימה כשאני הולכת נניח בבילון למעלה היכן שמשחקי המחשב, זה לא בשבילה, היא צריכה פעילות ברורה, שמתאימה  לרמה שלה,  שתהיה מתוחמת וכמובן אני צריכה להיות נוכחת וצמודה  אליה  ולוודא שלא קורה לה כלום, את הילדים האחרים שלי אני יכולה להשאיר בפעילות והם יהיו יותר עצמאיים, זה לא אמא אמא כל רגע". 


אין קייטנה לילדים בעלי צרכים מיוחדים באילת?
"אין. אבל יש בארץ, אבל כאן לא ערוכים לזה, אני בקשר עם עוד מישהי שאמרה לי אולי יעשו המשך קייטנה כביכול כי הרי החינוך המיוחד ממשיך כאילו קייטנה עד ה-15 באוגוסט, כשהחינוך הרגיל כבר סיים ב-1 לשביעי, זאת אומרת שהם המשיכו איתם חודש וחצי כשיום הפעילות קצת מתקצר בשעה, אבל יש מענה לרוב הזמן, אבל ב-15 באוגוסט הם יוצאים לחופש זה שבועיים זה לא מעט, זה קריטי, זה אולי נשמע ככה אבל לילד עם צרכים מיוחדים אני חייבת למצוא פעילות יום יום,  היא לא יכולה לשבת בבית כל היום, היא יכולה קצת טאבלט, קצת טלוויזיה,  אבל כמה אפשר? אז הולכים לבריכה אבל כמה אפשר? אין לי מה לעשות עם הילדה, אני לא יכולה לשים אותה בקולנוע, אם יש בגן פרדקים כל מיני דברים אז אולי  אבל גם סתם להסתובב איתה זה מאוד קשה, לא תמיד היא מקשיבה. אני כל היום בהשגחה. וזה שנים זוקרים אותנו ככה, שנים שאין לנו מענה בנושא הזה, אני יכולה להבין שהמערכת רוצה חופש, ברור, אני לא מצפה מהמורים להמשיך, אבל אני מצפה שיהיה לי חלופה, שיהיה לי משהו, וגם שזה יהיה מסובסד, שלא כל ההורים יכולים לממן קייטנות בעלות של אלפי שקלים". 

 

שופעת רעיונות


במכתבה לראש העירייה אף מציעה משולם מגוון רעיונות ליישום: "חשבתי רבות כיצד ניתן לשפר ולהשפיע לטובה בנושא ואשתף במספר רעיונות", היא כותבת ומציינת הקמתן של קייטנות מוסדרות בשעות הבוקר עד הצהריים בשיתוף עם עמותות כאקי"ם, קו לחיים וכו'. ימי פעילות פתוחים לקהל הרחב המותאמים לילדים בעלי צרכים מיוחדים בליווי הוריהם שיערכו במתנ"סים. הפקת קופוני הטבות לילדי החינוך המיוחד ורתימתם של סטודנטים מקמפוס בן גוריון שיגיעו לבתי הילדים במהלך החופשה כאשר פעילותם תוכר לצרכים אקדמיים.
השבוע עדכנה אותנו משולם, כי שבה אליה עוזרת ראש העיר לעדכנה כי מכתבה הונח על שולחנו של ראש העירייה, "היתה שיחה נעמיה עם הרבה רצון לעזור", היא מספרת, "היא העבירה את הפניה למנהלת המתנ"סים ובהחלט נשמע שהנושא קרוב לליבה והיא מאוד רוצה לסייע להורים".

 

מחוץ לאילת דווקא יש פתרונות


ברחבי הארץ חשוב לציין, מתקיימות קייטנות עבור ילדים נכים, כך למשל מארגנת עמותת איל"ן קייטנות עבור 1000 ילדים בקיבוצים כל רחבי הארץ (לא באילת), עבור ילדים בדרגות נכות שונות. מדובר בקייטנות הנערכות, לפחות השנה, עד ב-17 באוגוסט והן בנות חמישה ימים לפחות והן יכולות להיעשות בצרוף מלווה או בלעדיו בהתאם לצורך של כל ילד. מחירן מסובסד כמעט לחלוטין ועומד על כ-350 ₪ בלבד לכל תקופת הקייטנה. עם זאת מספר המקומות בהן מוגבל וההרשמה מתמלאת בדרך כלל כבר בחודש יולי. השבוע כשניסינו לברר האם יש מקום התבשרנו כי כל המקומות כבר התמלאו. גם עמותת עזר מציון מפעילה קייטנות לילדים בעלי צרכים מיוחדים בכפרי הנוער ברחבי הארץ, אך גם היא אינה מדרימה עד אילת. ברענהה למשל, התאגדו ההורים במטרה לפתור את בעיית המחסור בקייטנות לילדים אלו, בשיתוף עם עמותת ''אחים'', שפתחו לצורך גיוס הכסף לקייטנה בקמפיין ציבורי לגיוס המונים ברשת 'הדסטארט'. מי שנרתם לסייע הוא השחקן דביר בנדק שהפיק סרטון בשם "הקייטנה של דביר".

 

תגובת עיריית אילת


לצד פתיחת מרכז חדש להתפתחות הילד ומעון יום שיקומי ניצן, הרחבת מרכז התעסוקה השיקומי "מיוחד", בנייה בעת הזו של בית ספר לחינוך מיוחד שייתן מענה מכיתה א' ועד גיל 21, שירותי רווחה וחינוך ייחודיים פעלה ופועלת העירייה להעניק שירותים ייחודיים לאוכלוסייה בעלת הצרכים המיוחדים גם בפעילות החוגית ברשת המתנ"סים. במסגרת זו אותרו משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים באמצעות מסגרות החינוך וילדיהם הוזמנו להצטרף לפעילות החוגית ברשת, על פי בחירתם האישית תוך קבלת מלגות מיוחדות. 
במרכז הרב תחומי לגיל הרך מוצעת פעילות ייחודית, לילדים ובני נוער כבדי שמיעה הכוללת שילוב במועדון חברתי ובמסגרות החוגים הקיימות ברשת. עוד נפתח "מועדונצ'יק" לילדים בעלי עיכוב התפתחותי בשפה וקבוצת "הורים בקשר"- קבוצת הורים הפועלת למען שיפור איכות חיי משפחות עם צרכים מיוחדים. עוד מפעילה הרשת תכנית "מתנדבים לצרכים מיוחדים" התומכים ומלווים ילדים בפעילויות שונות. זאת לצד תנועת נוער "כנפיים של קרמבו" - תנועת נוער חדשה באילת לילדים עם צרכים מיוחדים בשילוב בני נוער מהחינוך הרגיל. מועדון מעגלים: מועדון לבוגרים עם צרכים מיוחדים הנהנים ממפגש חברתי, שלוש פעמים בשבוע. תעסוקה: בשיתוף החברה למתנ"סים מפעילה הרשת, פרויקט שילוב בתעסוקה לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים, במסגרתו שולבו ברשת עובדים עם צרכים מיוחדים, אשר מלווים על ידי הצוות בכל מסגרת. 
לשאלתך בעניין קייטנות הקיץ יצוין, כי אכן אלה פועלות עד ה – 15.8. מעבר לכך, קיים באילת שירות של נופשון בדירת אקי"ם. עבור אוכלוסייה מעל גיל 21 ניתן לשהות במהלך כל ימות השנה. קטינים עד גיל 21 רק בסופי שבוע, פעם בשלושה שבועות, כיוון שהדיירים הקבועים באקי"ם הם בוגרים ולא ניתן לשלב באותה דירה בו זמנית קטינים ובוגרים. עוד באילת, מפעילה עמותת עזר מציון, שזכתה במכרז של המשרד לשירותים חברתיים, "נופשון הקלה" – אירוח של ילדים בעלי צרכים מיוחדים עד גיל 21 במשפחה בעיר בתנאי נופשון. לרשות העמותה יש גם משפחות מארחות באילת וניתן לצרוך שירות זה גם בשבועיים האחרונים של אוגוסט. מעבר לאלה זכאיות המשפחות לנופשון מחוץ לאילת. ניתן לקבל עד 15 יום בשנה ובאישור פיקוח להרחיב עד 30 יום. כאמור גם כאן, יכולים ההורים לצרוך שירות זה בשבועיים האחרונים של אוגוסט. 


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש