פרסומת
דלג

סמי נופי משיב להאשמות אחיו מרואן בנוגע למכרזי חכ''א: ''אין כאן שום תעלומה''

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 2/10/2017 20:10 ● ערב ערב 2831
שבוע לאחר שיצא הקבלן מרואן נופי בסדרת מכתבים ובהם האשמות קשות כנגד מנכ''ל חכ''א אבי כהן וכנגד אחיו הקבלן סמי נופי, שובר סמי שתיקה ומשיב לכל השאלות ● על מגרש הספורט: ''גילינו שם ביצה שייקרה את העלויות'' ● על כביש 90: ''רכשנו חלק מהחצץ מחוץ לאילת'' ● על רובע 2: ''מרואן לוקה בהבנת הנקרא'' ● ובינתיים: אבי כהן מאיים בהגשת תביעות כנגד תושבים שהעלו כנגדו פוסטים בפייסבוק ● ועיריית אילת כבר הגישה תביעה כנגד ''מוכר הסיגריות'' ותושב נוסף
סמי נופי משיב להאשמות אחיו מרואן  בנוגע למכרזי חכ''א: ''אין כאן שום תעלומה''
על המכרז לרובע 2:

אין ספק שעל משפחת נופי, הכוללת את שלושת האחים מרואן הבכור, סמי וראיד, עוברת תקופה מטלטלת. הסכסוך המשפחתי הנמשך ביניהם מזה שנים ארוכות זלג לזירה הציבורית והפך למסכת האשמות חריפה של מרואן את התנהלותם של אבי כהן מנכ"ל חכ"א ואחיו של מרואן סמי. אלא שלסמי ולבנו ניסים, עמם ישבתי השבוע, אין רצון לכבס את הכביסה המשפחתית בפרהסיה. הם מבחינתם מבקשים שיאפשרו להם להמשיך לעשות מה שהם יודעים הכי טוב – לעבוד. סמי ובנו פועלים באמצעות החברה שלהם סמי ובניו בע"מ ב-23 פרויקטים ברחבי העיר והאזור. בשיחה עמי הם מדברים על הכל – המכרז להכשרת מגרש 18 של קריית הספורט שאף שעלותו זינקה מ-3 ל-8.5 מיליון שקלים עדיין חסך לדבריהם לחכ"א מיליוני שקלים, העבודות בכביש 90 שם הם טוענים בתוקף כי מילאו את הכביש בכל כמות החצץ שנדרשה, אף שהם מודים כי חלקה לא נרכש במחצבה המקומית, ואפילו למכרז ברובע 2 אליו אינם קשורים ישירות הם מתייחסים וטוענים כי מרואן פשוט לוקה בהבנת הנקרא של תנאיו. 

 

מתמודדים באמצעות הגשת תביעות סדרתית


אבי כהן עלה השבוע לשידור ברדיו והודיע כי בכוונתו לתבוע הן את אילן ברגמן המכונה "מוכר הסיגריות" וכן רמז כי יתבע תושב אחר בשם שמעון בן הרוש שפרסם לפני שנה פוסט מכפיש לטענתו אודותיו. עם זאת הוא לא ציין כי בכוונתו לתבוע את הקבלן מרואן נופי העומד מאחורי מרבית ההאשמות הקשות נגדו. חכ"א הוציאה אף היא מכתב איום בנקיטת הליכים משפטיים כנגד 'ערב ערב' בשל סיקורו את הפרשה. בתגובה הודיע מרואן נופי כי היה ויבחרו לתבוע אמצעי תקשורת בשל הסיקור שהם מעניקים, יעמיד הוא לרשות הנתבעים סיוע משפטי מלא. 
עיריית אילת כבר פעלה משפטית כנגד ברגמן לאחר שהיועצת המשפטית לעירייה תמכה בהגשת תביעת לשון הרע ומועצת העירייה אישרה את הגשתה. התביעה הוגשה הן כנגד ברגמן והן כנגד ארנן ליפשיץ, ששיתף על פי התמונה את הפוסט שכתב ברגמן וסירב להסירו. 

 

"אחי הגדול לימד אותי איך לעבוד"


ניסים: חברת סמי נופי ובניו בע"מ היא חברה שהוקמה ב-2009 והתחילה לעבוד בשנת 2014 חברה שהעתקנו את כל הסיווגים שהיו לחברה הקודמת וכיום יש לה את כל הסיווגים בענף הבניה, כבישים, תשתיות, מים וביוב, נכון להיום אנחנו מעסיקים ישירות  70 עובדים ועוד 200 מסביב שהם קבלני משנה שלנו. אנחנו אילתים. כולם כאן אנשים אילתים. אם תסתכל על דו"ח פרויקטים שלנו תראה שרק 15% מהעבודות שלנו קשורות בחכ"א, כל השאר זה עבודות מרשות הניקוז, עין נטפים, רשות שדות התעופה, החברה הממשלתית לתיירות, משרד השיכון, אני עובד אצל קבלנים אחרים שזכו בעיר אילת, אני לא מתבייש, אני רוצה לעבוד, מדובר במכרזים שהתמודדתי ולא זכיתי, הלכתי הורדתי אחוזים, אמרתי להם אל תביאו לי ספקים מהצפון, קחו מה שמגיע לכם, זוזו הצידה, אני אעבוד, כך שהטענה כאילו סמי זוכה בכל העבודות של חכ"א פשוט לא נכונה, איפה רשום שאסור לי לעבוד כקבלן משנה?
ניסים שולף את רשימת הפרויקטים עליהם שוקדת בימים אלה החברה, מבין 23 פרויקטים, רק שניים שייכים לעיריית אילת (קירוי אולם ספורט ובניית בי"ס ים סוף) ואחד לחכ"א (בי"ס אורים), עם זאת מטבע הדברים פרושים מרבית הפרויקטים שלהם באילת וסביבותיה ובחלקם הם פועלים כקבלני משנה לקבלנים מהמרכז שזכו במכרזים שונים.
סמי: מכרזים יוצאים מהרבה גופים, יש לנו מחלקה הנדסית, אנחנו מנתחים את העבודה, רואים מה כלכלי לנו, יש לי פה 60-70 אנשים שאני צריך לפרנס אותם, מה עדיף לתת למישהו מהצפון שייקח את העבודה ולא לתת פרנסה לאנשים שלי פה ולפרנס את עצמי? אנחנו עובדים כבר 38 שנה בעיר, פעם ראית כביש שנפל? תקרת בית ספר שנפלה? לא! כי לימד אותי אח שלי הגדול מרואן איך לעבוד, הוא האח הגדול, איך שלימד אותי אני עובד. גם כביש 90, גם קריית הספורט, אנחנו עובדים חוקי, על פי המפרטים ואין לנו שום בעיה להראות כל מסמך שצריך. אין לי מה להסתיר. אבל ללכת לתקשורת ולהגיד הנה מצאתי משהו? הכל אצלנו חוקי, בכביש 90 ראית איזו שהיא מפולת? הכביש פעיל כבר שנתיים, יש לי הרבה מה להפסיד, הערבות היא ערבות שלי, כמיליון שקל, אז מה אני כל כך מטומטם לעשות את העבודה בצורה כזו שייקחו לי את הערבות? 
שיהיה ברור, 'ערב ערב' לא קבע ולא יקבע פה מי אשם או לא אשם, הדבר היחידי שאנחנו אומרים – יש טענות, בבקשה מי שצריך לבדוק, שיבדוק אותן. אני אפילו לא אמרתי משטרה, אולי מבקר העירייה, אולי ראש העיר שהוא יו"ר חכ"א, מישהו צריך לבוא היום ולהגיד לציבור בדקנו, זה בסדר. כרגע אני לא שומע גיבוי פומבי לאבי כהן מכיוון העירייה. עכשיו נעבור לסימני השאלה, אני שואל אותך שאלה פשוטה – כביש 90, כמה חול גרוס מהמחצבה הוכנס שם? 800 טון או 20 אלף טון כמו שטוען מרואן שהיה צריך להכניס
סמי:
מה זה מעניין אותך?
כי אם נכנס 800 טון בלבד, זה כנראה, על פי הטענה, שליש ממה שהיה צריך להיכנס
סמי:
ואם אני שמתי חומר בצד לפני שנתיים והשתמשתי בחומר הזה? 
לא שאלתי מאיפה, שאלתי האם אתה אומר לי באחריות שבכביש הזה יש 20 אלף טון ולא 800 טון? 
בשלב זה שולף ניסים את כתב הכמויות של המכרז ומפנה אותי אל הסעיף הרלבנטי שלטענתו מציין כמות של 7000 קוב לפי 15,000 טון בלבד חצץ גרוס שיש להכניס לכביש. "הכנסנו בדיוק מה שצריך לפי הכמויות לפי מדידות ולפי גבהים וזה מגובה באסמכתאות של בדיקות ותעודות". בהמשך הוא ידגיש גם את העובדה כי סכום העבודה בעבור הכמות הזו עומד על 700,000 ₪ בלבד ולא על מיליונים כפי שטוען מרואן.
בעצם מה שאתם אומרים זה שמהמחצבה המקומית רכשתם 800 טון בלבד, אבל את היתרה השלמתם ממקורות אחרים 
סמי
: נכון, מדויק.
ניסים: ומהמקומי לא רכשנו 800, קנינו הרבה הרבה יותר.
100% אז אם ככה, למה חכ"א מתפלפלת בבית המשפט ושולחת את מרואן לקבל הסכמה חתומה של שלושת האחים להצגת המסמכים, וגם אתם מבחינתכם, לא הרבה יותר פשוט להציג את המסמכים ולפוגג את העננה?
סמי
: כי אנחנו מכירים את הסחורה שיש לנו במשפחה, אתה נותן לו אצבע הוא ידרוש את כל היד. למה אני צריך להצהיר בשבילו או לתת לו אינפורמציה? מי הוא? מרואן מחזיק במכתב שיפוי ממני שכל נזק שיגרם לכביש באחריותי, אני משפה אותו באופן מלא. כל הערבויות גם כן שלי. הוא בסך הכל מנסה לעשות נזק. 
אז עכשיו אם בית משפט יגיד לכם תביאו את כל תעודות המשלוח, אתה אומר אין לי בעיה להציג אותם?
סמי
: בהחלט. אבל רק דרך בית משפט...אני לא איש פוליטי ואני לא בנוי לפוליטיקה, הוא (הכוונה למרואן ר.נ) בנוי ופנוי לפוליטיקה. 
לגבי המכרז ברובע 2 (מגרש הספורט של קריית הספורט הבינלאומית), אתם לא ניגשתם למכרז הזה
ניסים
: הקבלן שיזכה לא מן הנמנע שנפנה אליו, אני רוצה לעבוד.
אני מבין שזה מכרז שלא קשור אליכם אבל מאחר ואתם אנשי מקצוע תעזרו לי להבין את הטענה של מרואן, הוא טוען שמאחר וקבלת ההנחה במחירי המכרז מותנית ברצונה הטוב של חכ"א, לא משתלם לאף קבלן לגשת משום שבלעדי ההנחה הזו מדובר במחירי הפסד ואין ערובה שתקבל אותה.
סמי
: שבעה קבלנים התמודדו על העבודה הזו. כל הקבלנים האלה הם כולם טמבלים? מדובר בקבלנים מהגדולים בארץ והם לא מבינים? למה זו פעם ראשונה שהם ניגשים למכרז? 
אבל אם אתה קורא את שאלות ההבהרה של המציעים אתה רואה שמציעים התריעו שם על המחירים הנמוכים והלא ריאליים שנקבעו
סמי
: אתה לא יודע מי שאל את שאלות ההבהרה האלה, אולי מרואן שאל את כל השאלות האלה? קבלנים רוצים להפחיד, ככה הם מפחידים את הקבלנים האחרים, על מנת להרתיע אותם מלגשת למכרז. זה תרגילים של קבלנים. אבל עם עובדות אתה לא יכול להתווכח – שבע הצעות הוגשו, של שבע חברות עם ניסיון אדיר בעבודות כאלה.
אז איפה מרואן טועה?
סמי
: הוא לא מבין הבנת הנקרא. 
בשלב הזה שולף ניסים את מסמכי המכרז ומקריא את הסעיף העוסק בחפירה, חציבה והובלה. לדבריו מרואן הבין כי הסעיף הזה כולל גריסה ואולם לא כך הם הדברים. גריסת החצץ מתומחרת לדבריו בנפרד בסעיף אחר.
סמי: אין שום בעיה, אין שום קומבינה, יש אי הבנת הנקרא. 

 

טרם קיבל גיבוי פומבי מראש העיר. אבי כהן

 

כיצד זינקו ההוצאות מ-3.5 מיליון ל-8.3 מיליון?


בואו נדבר על מגרש 18 (מגרש הספורט בקריית הספורט), מי פנה למי, אתם לחכ"א, או שחכ"א הזמינה אתכם מכוח מכרז המסגרת שזכיתם בו?
סמי
: אנחנו זכינו במכרז המסגרת בשנת 2015, שלושה קבלנים זכו בו. 
עד לעבודה של מגרש הספורט, עשיתם עבודות אחרות ברחבי העיר מכוח המכרז הזה?
סמי
: כן בטח, עשינו עבודות פיתוח במיליון, מיליון וחצי, חכ"א הרי מנסים שיהיו שלושה קבלנים וששלושתם יקבלו עבודה באופן שווה. עכשיו מיליון לפה מיליון לפה אתה לא יכול לחשב במדויק. אבל אם אתה בודק את זה בחכ"א, אתה תראה שכולם שווים. קח לדוגמה את העבודה במרכז התיירות, היא התחילה במיליון והסתיימה ב-12 מיליון. מישהו דיבר על זה? שקט, דממה. התפתחה העבודה, גדלה העבודה, זה קורה בענף שלנו. בא משרד ממשלתי אומר אני רוצה להוסיף משהו, הקבלן כבר בפנים, אתה לא יכול להוציא קבלן ולהכניס אחר. זה קבלן מסגרת על פי חוק מותר לו לעשות את זה. הכל על פי חוק. 
לפי הסכם מסגרת כללי כזה, שכתוב עליו משעולים, חניות? וכתוב בו במפורש שהוא מוגבל לכעשרים מיליון שקל? עם כל הכבוד זה יכול לטפס ל- 21, 22 מיליון, זה לא יכול להפוך למשל ל-30 
סמי
: אין שום מקום שאומר שאסור להגדיל את העבודות לגביך. אתה הרי באמצע העבודה, היום אני בונה לך בית, באמצע הבניה אתה אומר לי לא מתאים לי החדר הזה, אני רוצה אותו מצופה בזהב, אז מה תוציא אותי מהבית תכניס קבלן אחר? 
אבל יוצא מזה, שהמכרז מסגרת הזה, מבחינת חכ"א, אפשר לעשות אתו הכל, כאילו אין משהו שאי אפשר לעשות אתו? 
ניסים
: בתחום השיפוט של העיר אילת כן. 
שניה, זה לא כזה ברור מאליו, קריית הספורט היא בכלל מתוקצבת ממשרדי ממשלה בתקציב נפרד, היא לא מהתקציב העירוני.
סמי
: אבי כהן הסביר את זה ברדיו (ראו פירוט בתגובתו של כהן ר.נ). אתה צריך להבין שאנחנו קבלן ביצוע. לעבודה על פי מכרז המסגרת יש 2000 סעיפים, היא כוללת את כל סוגי העבודות, אתה יודע כמה כסף חכ"א חסכה בקריית הספורט בצורת הביצוע שבה הם בחרו? הם עשו הידוק דינאמי כי היתה שם מזבלה לפני כן, היה להם יועץ קרקע שהמליץ להוציא את כל החומר ולהביא חומר אחר, חפירה וסילוק ומילוי בשכבות, באה המחלקה ההנדסית של חכ"א, ביקשו חוות דעת של עוד מהנדס, והוא אמר תעזבו את זה כמו שזה ותעשו הידוק דינאמי. באו לקחו אותי ועשו הידוק דינאמי. ככה הם חסכו כ-20 מיליון שקל. 
אני מסתכל על כתבי הכמויות, כתוב שם 3.5 שקל להידוק מ"ר קרקע, מכפיל את זה באלף מ"ר לדונם, כפול 400 דונם, מקבל 1,400,000 שקל, איך הם תופחים ל-8.3 מיליון שקל?
סמי
: הידוק שטח זה להביא מכבש ולעבור על שטח ולהדק אותו. הידוק דינאמי עושים עם מנוף גדול.
נו אז תוסיף עוד 150 אלף שקל להשכרה של המנוף ועוד 150 אלף שקל רווח לך, זה עדיין לא תוספת של מיליונים
ניסים
: זה מנוף של 7 מיליון דולר, עבור ההשכרה שלו לכל התקופה שילמנו 2 מיליון שקל. 
הטענה כאן היא לא כלפיכם בכלל. אתם מבחינתכם זכיתם במכרז, חכ"א אומרת לכם בואו תעשו עבודה לפי מכרז שזכיתם בו, זה לא עניינכם אם חכ"א יכולה להלביש את העבודה הזו על מכרז מסגרת ולחרוג מסכומיו או לא. אבל אני שואל כעיתונאי, האם ניתן לקחת מכרז מסגרת, שבמהותו מיועד למשעולים, חניות, הוא די ברור בהגדרה שלו, והוא גם קובע מסגרת של כ-20 מיליון, ועכשיו נפרוץ אותו, גם לעבודות תשתית של פרויקטים שהם מיזמי ענק לאומיים כמו קריית הספורט, גם לפרוץ את גבולות הסכומים לכל קבלן – אז בשביל מה יש חוק חובת מכרזים? אם אני יכול ככה להלביש הכל טלאי על טלאי, להעביר עבודה מכאן ולשים אותה שם, להחליט שהעבודה עולה משלושה מיליון ל8.3 מיליון בלי מכרז נפרד?
סמי
: אתה מכיר את החברה למשק וכלכלה, זו החברה הכי גדולה בארץ למכרזים והיא פועלת בדיוק אותו דבר. 
ניסים: השאלה הזו היא לחכ"א, מה שאני יודע זה שברגע שאתה מפספס תקציב הלך התקציב. אם אתה לא מנצל אותו באותו רגע, זה כבר שיקולים שלהם, הם יודעים איך הם מנהלים את החברה.
שוב, אני לא יודע אם זה בסדר, יכול להיות שכן ויכול להיות שלא
סמי
: אגב, מכרז המסגרת ד' נסגר מכיוון שנגמר לו התקציב, יצא מכרז שלב ה', ניגשנו ארבעה קבלנים, שלושה זכו אנחנו ביניהם, מרואן נופי בכלל לא ניגש למכרז הזה.  
אוקיי, אז תוך כדי עבודה על המגרש גיליתם שהעבודה צמחה
ניסים
: כן, משלושה וחצי מיליון ל-8.3 סופי. 
זאת אומרת שאנחנו מדברים על צמיחה של חמישה מיליון שקל, תסבירו לי איך יושב אדם שאמור לדעת לכתוב מכרזים וטועה בסדר גודל כזה של היקפי עבודה? אותו דבר בדוגמה שנתת במרכז תיירות, מתחילים עבודה במיליון ומסיימים אותה ב-12 מיליון, מישהו כאן לא יודע לכתוב מכרז?
סמי
: זה ממש לא נכון. יודעים לכתוב טוב מאוד. באמצע השטח התגלתה ביצה, זה קרה באמצע ההידוק הדינאמי. 
ניסים: תבין, זה לא שלא ידעו שיש לעבודה עוד לאן לגדול, צריך לחדד את זה, התקציב הראשוני עמד על 3.5 מיליון, השתחרר עוד תקציב שחררו עוד, הקטע של הביצה זה עוד מיליון שקל שעלו להם, יש קבלן בשטח, שחררו כספים, זו זכותו, יש לו מכרז שמותר לו להוציא עבודה בכל תחום שיפוט העיר. להיפך, אני חושב שהוא עשה דבר מעולה שהוא לא פספס את התקציב, זה לא נכון להגיד שמישהו לא ידע. בטח שידעו.
זה דבר שכיח שמכרזים חורגים בכל כך הרבה מיליונים?
ניסים
: אז שוב, המכרז הזה לא חרג בכל כך הרבה מיליונים, המכרז הזה חיכה לאישורים תקציביים, וכן בכל מכרז כיום, בכל רשות מקומית או ממשלתית כותבים לך – המכרז הוא בסדר גודל כזה, מותר לנו להגדיל אותו ב-50%, ב-100%.
במכרז המסגרת לא ראיתי שהיה כתוב כזה דבר
ניסים
: בכל מכרז אם תפתח תראה שכתוב שמותר להגדיל ומותר גם להקטין את היקף העבודות שמופיעות בו מבלי שלקבלן תהיה עילת תביעה נגדם. הכל תלוי בתקציבים של משרדי הממשלה. יש כל כך הרבה דברים מסביב שאנחנו כל כך קטנים כדי להבין מה עוברים מאיר ואבי ופיליפ ולנקרי בשביל להביא את הכסף הזה, וכשהכסף הזה מגיע להשתמש בו כמה שיותר מהר ולנצל אותו שלא ילך לאיבוד, תאמין לי, מה שעשו בשנים האחרונות בעיר, העיר צמחה.
סמי: תרים טלפון לכל מקום בעולם, באירופה, אתה יודע על כמה עומד התקציב הבלתי צפוי בכל פרויקט של בניית קריית ספורט בהיקף כמו באילת? בחיפה כשהקימו את אצטדיון סמי עופר, אתה יודע כמה היה תקציב בלתי צפוי? בין 100 ל-400 אחוז, התקציב היה 460 מיליון שקל, אתה יודע בכמה נגמר? מיליארד וחצי. אין מה לעשות, בשטח אתה מגלה דברים.
גיליתם במגרש ביצה?
כן ביצה, היינו צריכים לחפור, למלא באבנים, זה הוסיף מיליון מיליון וחצי שקל. בכל מכרז יש חריגה של כעשרה אחוזים ובספורט בין מאה לארבע מאות אחוזים. ככה זה בארץ וככה גם באירופה ובכל העולם. אז מה, כולם לא יודעים לכתוב מכרזים?

 

"זה מה שתקבל ממני, את התחתונים שלי, שלוש בעשרה שקלים". אילן ברגמן

 


חדשות אילת
 

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש