פרסומת
דלג

מוכרת את הים - עיריית אילת מקדמת הקמת מלון תת ימי והירוקים מזהירים מנזק בלתי הפיך למפרץ

מאת: איה פלשקס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 2/10/2017 20:29 ● ערב ערב 2831
מלון תת ימי ראשון מסוגו בעולם עומד לקום על חורבות מבנה 'כוכב הים' העומד נטוש בחוף הצפוני ● 110 חדרים שיתפרשו על שטח של 25,000 מ''ר וייבנו מעל ומתחת לפני המים בצורה שתדמה אלמוגים ● המתכננים מבטיחים להשקיע מיליונים לשיקום הסביבה הימית, ובעיריית אילת תומכים בהתלהבות ● אך הפרויקט צפוי להיתקל בהתנגדות מקיר לקיר מטעם כל הגופים הירוקים במדינה שכבר הוציאו נייר עמדה הקובע כי אל למפרץ אילת להיות ''שפן הניסויים'' של פרויקט ראשון מסוגו בעולם שהשפעתו על המפרץ עלולה להיות לצמיתות
מוכרת את הים - עיריית אילת מקדמת הקמת מלון תת ימי והירוקים מזהירים מנזק בלתי הפיך למפרץ
מבנה מרכזי ואיי מגורים בשטח של 25,000 מ

כפי שחשף 'ערב ערב' בחודש יוני, מלון חדש ויוצא דופן מתוכנן להבנות על התשתית של 'כוכב הים', המסעדה התת-ימית שנסגרה לפני שנים רבות שהמבנה הנטוש שלה ניצב מאז ועד היום בחוף קיסוסקי. היזמים, צחי וחן נוימן, מבעלי קבוצת אלון, מתכוונים לבנות במקום מלון בוטיק, על שטח של 20,000-25,000 מ"ר, בתוך הים, מקום בו נמצא כיום מבנה מוזנח ונטוש, בו שכנה פעם מסעדה תת-ימית. סביב המבנה נוף תת-ימי וערכי טבע מגוונים רובם ככולם לכאורה לשימור. בבניית המלון המדובר  Coral Dream Hotel יושקעו 200 מיליון ₪. מהם 10 מיליון שקל, לדברי היזמים לשיקום  הסביבה הימית.

 

היזמים כבר במו"מ עם רשתות בינלאומיות


בימים אלה מונחות על שולחנות הוועדה המקומית לבניין עיר וכן בוועדה המחוזית תכניות למלון יוקרתי ויקר שיבנה לעומק 15 מטר, במי מפרץ אילת, מול חוף קיסוסקי. מאלון גרופ נמסר "יהיה אישור. החברה להגנת הטבע לא הגישה התנגדויות לוועדות, הן יגישו אותן כנראה מאוחר יותר. סביר שבמקומית ובמחוזית זה יאושר. בארצית יהיו מריבות עם הירוקים אבל בסוף זה יאושר".  
עם זאת צפוי שהסביבה הימית תסבול מאוד מהליכי הבניה: שנים של הזנחה של המבנה וסביבתו אפשרו לצמחיית ים ואוכלוסיית אלמוגים רכים להתמקם ולהפוך את המקום למושבה מלאת חיים. היות שתהליכי הבניה צפויים לכלול קידוחים, השקעת תמיכות פלדה ועיגון המבנים בכבלי פלדה  עבודות אלה יפריעו הן לסביבה הקרובה אך גם לסביבה המרוחקת יותר בגין תהודה, רעידות והתערבות בסביבה הימית. גם ברעיון השיקום באמצעות שונית מלאכותית בגודל כה גדול עלולה להיות בעייתיות.

נכון לעכשיו לדברי נציג הקבוצה יש אישור במקום ל-80 חדרים על המבנה הקיים, ויש כוונה לעלות בו לגובה לעוד קומה נוספת לפחות. מדובר על בניית כ-110 חדרים חלקם במבנה המרכזי שיבנה על המבנה הקיים. במבנה זה צפויים להיות חדרי אירוח מעל ומתחת לפני הים וכן כל השטחים הציבורים, לובי, מסעדות, מרפסות שיזוף, בריכה, מכון כושר, גנים תלויים ועוד. כ-70 חדרים יבנו על איים צפים, מחוזקים בכבלי פלדה לקרקעית הים. הגישה לכניסה אליהם תהיה בגובה המים, באמצעות סירות או מזחים להולכי רגל. חדרי השינה יבנו מתחת למים ולהם קירות זכוכית שקופים. לכל חדר יהיו בריכה וג'קוזי פרטיים ומקום לתצפית והתרווחות בגובה פני הים. ההשראה לקירוי האיים, המלון והסובב היא שונית האלמוגים והמבנה מבקש לדמות לצופים אלמוגים.
היזמים נמצאים כבר היום במשא ומתן עם רשתות בינלאומיות להפעלת המלון המדובר למרות שעוד לא קיבל אישורים. הצפי של היזמים הוא שהבניה תימשך כשנתיים-שלוש. מרגע שיינתנו האישורים. אך נראה שהמילה האחרונה לא נאמרה שכן הולח"וף שהיא הרשות העליונה לאשר כל בניה בים, עוד לא אמרה את דברה. 

 

הגופים הירוקים מתנגדים בתוקף 


מתכנני המיזם יצטרכו להתמודד מול התנגדות נחרצת של כל הגופים הירוקים שמוצאים את הפרויקט כמזיק ומסוכן למפרץ. עיון בדו"חות הניטור של מפרץ אילת, שמפרסם המכון הבינאוניברסיטאי מידי שנה מעלה כי: "בשנים האחרונות מתועדת התאוששות חברת עשב הים ושוכני הקרקעית בחוף הצפוני" לשם שימור, התפתחות ועידוד בית הגידול החולי, שב הדו"ח השנה וחוזר על המלצתו מהשנה שעברה - לנהל את האזור הצפוני של המפרץ כשמורת טבע ימית. אין ספק כי בניית המלון באזור זה תביא לנזק בלתי הפיך לבית הגידול הזה.
ל'ערב ערב' אף הגיע  נייר עמדה משותף של המשרד להגנת הסביבה, החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים. המסמך מדגיש את התנגדותם של הגופים הירוקים לקידום פרויקט המלונאות. קודם כל הם מציינים את רגישות האזור, וחשיבותו הלאומית והעולמית המגובה במחקרים. בנוסף מועלית טענה בנוגע לאי ודאות שכן המלון המדובר משמש בעצם "כפיילוט" עולמי דווקא במפרץ אילת, שבו שונית האלמוגים הצפונית בעולם. נושא ההקמה ותפעול מלון כזה עלולות לפגוע בטבע המפרץ והשוניות. "ראוי כי פיילוט ראשוני שכזה יבחן במיקום אחר בו הסיכון לפגיעה אקולוגית נמוך. לגבי הפרויקט בכללותו הם מדגישים את הפגיעה הנופית-חזותית, כשהחלק שמעל המים שבפריסה רחבה נראה ככפר נופש בתוך הים ויחסום את המראה מהעיר והחוף לים. סיבה נוספת שמעלה הנייר היא העובדה כי הוא נוגד את הוראות תמ"א 13 האוסרת על בנייה בטווח 300 מטר מקו המים. "פרויקט זה מציע בנייה בים בניגוד להוראות התמ"א והמדיניות שלה", קובעים הגופים הירוקים, "ותוך סיכון משמעותי של משאבי הטבע הנדירים והייחודיים הקיימים בקרבת הפרויקט המוצע".

 

תגובות


מרשות הטבע והגנים נמסר: "הפרויקט המוצע הנו בתחום מפרץ איילת שמהווה משאב טבע לאומי ועולמי אשר מכיל את אחת השוניות העשירות והמיוחדות בארץ ובעולם. לאור זאת ולאור העובדה כי מדובר במיזם שהוא תקדימי בעולם, הרשות בוחנת במשנה זהירות את השלכות הקמת מיזם זה. מצד שני הרשות קשובה לבקשות הפיתוח של עריית איילת ומשרד התיירות ולכן ביקשה לעכב את התוכניות עד לסיום בחינת כלל המשמעויות לאזור ולטבע".
מעיריית אילת נמסר: "ככלל עיריית אילת עובדת בשיתוף פעולה מלא עם גורמי הסביבה בכל הפרויקטים. בפרויקט האמור, בחרו ארגוני הסביבה באופן חריג להציג עמדה מקדמית של התנגדות עוד לפני שהפרויקט נכנס לשלבי תכנון, בהם ניתן לדון על כל נושאי הסביבה. הפרויקט האמור מוצע במקום כוכב הים האדום, שלצערנו נטוש זמן רב ובכך, מתאפשר להחליף אותו במבנה בעל איכות אדריכלית בין לאומית על ידי אחר מהאדריכלים המובילים בעולם. המבנה האמור נמצא מחוץ לאזורים המוגדרים כרגישים בים סוף ויש את כל האפשרויות לתכנן אותו על פי אמות המידה הסביבתיות המחמירות. לא מיותר לציין, כי בכל העולם יש תקדימים של בתי מלון בסביבות רגישות בהרבה כולל בתוך שמורות טבע. בעולם התכנון המודרני יש דרכים מתקדמות לאפשר את השילוב. עיריית אילת מצדה, תקפיד שכך ייעשה. 
ראש העירייה מאיר יצחק הלוי: " אנו רואים בפרויקט בשורה והזדמנות תיירותית מרגשת ופורצת דרך ולא מפגע סביבתי" כאמור, העירייה פועלת ותמשיך לפעול בשיתוף הגורמים הסביבתיים ותדאג שהמלון ייבנה בסטנדרטים סביבתיים מחמירים."
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד להגנת הסביבה, יחד עם רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, מתנגדים לקידום פרויקט הקמת המלון התת ימי באילת. עמדתנו היא כי לא ניתן לקדם את התכנון במיקום המוצע בשל חשיבותו ורגישותו של מפרץ אילת כמשאב טבע לאומי ובין לאומי ושונית האלמוגים הצפונית בעולם".


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק