פרסומת
דלג

עשרות ילדים מחוננים אותרו באילת

מאת: איה פלשקס ● צילום: אילוסטרציה ● 10/11/2017 10:33 ● ערב ערב 2836
באילת החלו השנה 21 תלמידי כיתה ג' ללמוד במרכז למחוננים המונה כיום 106 תלמידי ג'-ט' ● כבכול שנת לימודים נבחנו מיד אחרי החגים כל תלמידי כיתות ב' לאיתור מחוננים לשנת הלימודים שהבאה ● 15% שיצטיינו בבחינות ימשיכו לשלב ב' בו יאותרו כ-3% בעלי התוצאות הגבוהות ביותר שיופנו לתוכנית למחוננים
עשרות ילדים מחוננים אותרו באילת

במבדקי איתור המחוננים בשנת הלימודים שעברה, תשע"ז, אותרו בכיתות ב' בעיר אילת  22 תלמידים מחוננים באילת. אחד מהם עזב את העיר עם משפחתו אך שאר 21 ילדי כיתה ג' החלו  ללמוד במרכז לתלמידים מחוננים.  לפני כשבוע החלו מבדקי האיתור בקרב תלמידי כיתות ב' בעיר, לקראת שנת הלימודים הבאה, תשע"ט. כ-3% מהמצטיינים ביותר בשלב ב' יופנו לתכנית ההעשרה למחוננים.
לפני כשבועיים החלו לראשונה  21 תלמידי כיתות ג' ללמוד במסגרת יום העשרה שבועי במרכז
מחוננים. באילת, לומדים השנה 106 תלמידים מחוננים מכיתות ג' עד ט', שלומדים יום בשבוע במרכז המחוננים בשעות הבוקר. מחוננים בכיתות י' עד י"ב משתתפים במגוון פעילויות ותכניות מותאמות, מטעם האגף למחוננים ומצטיינים, כמו במה מחוננת לכתיבה וקולנוע, "הגיגית" ועוד.  
בנוסף, 101 תלמידים מצטיינים לומדים בשעות אחה"צ במרכז המחוננים, גם הם בכיתות ג'-ט'.
נוסף לתכניות אלה פועלת בעשרה בתי ספר יסודיים (ג'-ו') בעיר אילת תכנית 'אמירים' ומשתתפים בה השנה 401 תלמידים. בתוכנית המשך, לכיתות י'-י"ב לומדים תלמידים מצטיינים בתכנית "אקדמיה בתיכון", בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון.

 

איתור מחוננים לשנת הלימודים הבאה


לפני שבועיים החל שלב א' לאיתור מחוננים, לקראת שנת הלימודים תשל"ט. במסגרת זו נבחנו יותר מ-750 תלמידי כיתות ב' באילת, השלב הבא אמור להתקיים בחורף הקרוב. עם זאת תוצאות סופיות וזימונים למרכז העשרת מחוננים ומצטיינים מתקבלות רק בסוף שנת הלימודים, אם לשפוט על פי שנים קודמות.
השלב הראשון באיתור המחוננים מתקיים בבתי הספר, בכיתות האם של הנבחנים. המבחן בודק ידע במתמטיקה ומיומנויות שפה, ומבוסס רק על החומר הנלמד בבית הספר. לאחר שיאותרו 15% מהתלמידים בעלי ההישגים הגבוהים ביותר, ובצירוף חוות דעת של הצוות החינוכי של בית הספר – יופנו אלה לבחינות שלב ב'. אותם 15% שמכלל הילדים שעברו את הבחינה, והומלצו על ידי הצוות הפדגוגי בבית הספר יופנו לשלב ב', למבחן קשה יותר ובו כמה פרקים: שפה, חשיבה מתמטית, חשיבה מופשטת ועוד.
משרד החינוך מכיר בכך שיש ילדים שבשלב זה של תחילת שנה"ל חלק מתלמידי כיתות ב' עדיין אינם בשלים למבחנים אלה, לכן ניתן לערער על התוצאה וילדים אלה יבחנו שוב מאוחר יותר בשנה. יש עוד אפשרויות לערעור לאורך שנות הלימודים, וכך עשויים לאתר תלמידים נוספים כמחוננים. כמו כן תלמידים נוספים מאותרים כל שנה במעבר בין יסודי לחטיבת הביניים, ובמעבר לתיכון.
 


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש