פרסומת
דלג

חווה סולארית ענקית תוקם בצמוד לדיונות הנדירות שליד יטבתה

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 17/11/2017 09:34 ● ערב ערב 2837
הוועדה המחוזית מחוז דרום שינתה את מיקומה המיועד של חווה סולארית שאמורה היתה לקום בסמוך לקיבוץ יטבתה בשטח בעל רגישות נופית גבוהה ● עם זאת, האזור החדש שנבחר ממזרח לקיבוץ, נושק לדיונות חול נדירות ● במקום יוקם ''שדה'' סולארי לייצור חשמל שיתפרש על שטח של 400 דונם
חווה סולארית ענקית תוקם  בצמוד לדיונות הנדירות שליד יטבתה

תכנית להקמתה של חווה סולארית בצמוד לקיבוץ יטבתה על שטח של 400 דונם בוטלה ובמקומה נבחרה חלופה אחרת, זאת לאחר התערבותם של הגופים הירוקים שהתריעו מפני הפגיעה הנופית והסביבתית הקשה שעלולה להיגרם בשל הקמת החווה.
מדיוני הוועדה עולה כי לאור כך שהאזור שנבחר במקור הינו בעל רגישות נופית גבוהה וכי המדובר בשטחים המיועדים לשימור משאבי מים, הוצעו שתי חלופות להקמת החווה, הראשונה, שהיתה עדיפה בעיני היזם, מזרחית ליטבתה והשנייה צפונית לקיבוץ באזור חקלאי מרוחק יחסית. בחודש ספטמבר התקבלה חוות דעתו של המשרד להגנת הסביבה ממנה עלה כי החלופה הראשונה היא זו המקובלת עליהם ברמת המקרו, עם זאת כוללת חוות הדעת התייחסות לבדיקות ולתיקונים נדרשים ברמת המיקרו. בין היתר נדרש לצמצם את "הקו הכחול" של התכנית בחלקה המזרחי והדרום מזרחי, באזור הנמצא בחפיפה לשטחי דיונות בעלי ערכיות סביבתית גבוהה, עוד מוצע, לבחון אפשרות להרחבת תחום התכנית לכיוון שטחי החקלאות שמצפון לתכנית. נציגת רשות העתיקות ביקשה כי יתקיים תאום מול רשות העתיקות קודם להפקדת התוכנית.  גם רכבת ישראל דורשת כי הנושא יתואם מולה. 
לאחר שהוצגו בפניה שתי החלופות, החליטה הוועדה המחוזית כי: "אין מקום בתחום השטח המיועד לבינוי בקיבוץ, מאחר ושטחי הגגות שבו מוצו וכי אין מקום בשטח הנמצא בצמידות לקיבוץ, היות ומתוכננת בו הרחבה למגורים. חלופה מס' 1 (שנבחרה לבסוף ר.נ) מוצעת בשטח צמוד דופן לשטח המיועד לבינוי "מרכז אזורי חבל אילות". לפיכך המליצה הוועדה לבחור במיקום החדש ממזרח לקיבוץ, עוד הוסיפה הוועדה כי היא: "מסבה את תשומת לב מגיש התוכנית לצורך בהשלמת התיאומים לחלופה הנבחרת עם הגופים השונים, לרבות קבלת המלצה מהרשות המקומית וממשרד החקלאות". לאחר ביצוע התיקונים האמורים יידרש שוב אישור הוועדה לתכנית. 


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש