פרסומת
דלג

רגע לפני הפרידה

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 31/10/2018 13:06 ● מה נשמע 572
מי שעברה תהליך הפרידה מזוגיות, מכירה את התקופה הקשה שלפני ● תחושת הבלבול, הפחד מהיציאה אל הלא נודע, החשש מפגיעה בך, בילדים, וכמובן תחושת האכזבה הקשה מפירוק החבילה ● איך מתמודדים עם כל אלו? מה עושים כדי לפרק את החבילה נכון ובלי להשאיר מאחור יותר מדי נפגעים? עם מי מדברים ואצל מי אפשר לדבר על רגשות, כעסים ואכזבות? ● בויצ''ו אילת הרימו את הכפפה ● סדנא מיוחדת תעזור לך לעבור את השלב הזה ולהישאר בחיים
רגע לפני הפרידה
בויצ''ו אתן לא לבד. מימין לשמאל: טלי הלוי, רחל'ה שפיגל ועו''ד איה בן אריה

כל מי שעברה תהליך פרידה מזוגיות יודעת שמדובר בשבר גדול, רגשי וגם כלכלי, ואין סיבה שתצטרכי להתמודד עם כל הבעיות לבד. בוויצ"ו אילת דואגים לך למקום מוגן ובטוח - בו תפגשי נשים העוברות את אותו תהליך בלווי המנחה איה בן אריה, עו"ד ועובדת סוציאלית, אשת טיפול מנוסה ומקצועית. בסדנא הנפרשת על פני 12 מפגשים, תוכלי לקבל תשובות וייעוץ בכל בעייה המציקה לך וללמוד איך להתמודד עם כל בעיה המתעוררת בעקבות הפרידה. 

שלוש נשים עומדות מאחורי היוזמה המיוחדת והחשובה: רחל'ה שפיגל, יו"ר ויצ"ו אילת שהרימה את הכפפה יחד עם עו"ד איה בן אריה המנחה את הסדנא, וטליה לוי המרכזת את הסדנא, יו"ר האגף  לקידום מעמד האישה באילת, המרכזת גם את הלשכה המשפטית של ויצ"ו, המסייעת גם היא לנשים הזקוקות לייעוץ. ולא, לא מדובר בפעילות ייחודית לאילת. "בויצ"ו כתנועה חברתית, אנחנו נכנסות לואקום שהשאירה המדינה", מסבירה רחל'ה את היוזמה, "ולכן גם במקרה הזה, השגנו עם "מרכז רקמן" של אוניברסיטת בר-אילן את תוכנית "ממשיכות בדרך" לנשים בהליכי פרידה מזוגיות, תוכנית הפועלת בשטח כשנתיים בשיתוף אוניברסיטת בר אילן ומכון רקמן. מאחר ובאילת אחוז הגירושין הולך וגדל כמו בכל הארץ וכשליש מהנשים באילת הן חד הוריות -  הן מבחירה וחלקן  בעקבות פרידה,  הוחלט  לקיים את הסדנא גם באילת. בעבור 12 מפגשים גובה ויצ"ו 250 ₪, מחיר שהוא בעצם דמי רישום. ויצ"ו מממנת את התשלומים למנחים ולמרצים. התוכנית ניתנת כתרומה לקהילה".

 

 

"עם הזמן לומדים להיפתח"


אם תהיתן מה צפוי למשתתפות במפגשים? כדאי שתדעו שהסדנא מועברת בצורת מעגל שיח, אותו מנחה עו"ד איה בן אריה, וכוללת גם שתי הרצאות בנושאי תוכן רלוונטיים. הרצאה בנושא הליך הגירושין על ידי עורך דין לענייני משפחה, העוסקת בנושא של זכויות של חד הוריות, גירושין, דמי מזונות ועוד, "כדי שהנשים יידעו איך להתנהל בזמן תהליך הפירוד, כשאין הכנסה מסודרת ואין הסכמי ממון, ואיך מסתדרים עם תקציב מוקטן. הרצאה שנייה היא של פסיכולוג ילדים בנושא התנהלות בזמן משבר", אומרת רחל'ה.

האם סדנא כזו לא מעודדת את המשכת הליך הגירושין במקום לעשות ניסיון אמיתי להגיע לשלום בית?
"מדובר בנשים שכבר נפרדו, ואנו לא היינו מעורבות בשעה בה החליטו לפרק את הזוגיות. ניסינו בעבר להקים סדנא לעומדים להינשא, על מנת לתת להם כלים לזוגיות טובה  ולמנוע משבר עתידי בזוגיות, אבל לא הייתה היענות".

עד כמה יכולות נשים להיפתח ולדבר על בעיותיהן בקבוצה, בפני נשים זרות, כשמדובר בטיפול קבוצתי?
"בהתחלה לא כולן מעיזות לדבר, אבל עם הזמן נוצרת קבוצת שייכות, הביטחון בתחושת שותפות לקבוצה גובר, ואז מגיעה גם הפתיחות. הנשים יודעות שמה שאומרים בקבוצה, נשאר בקבוצה, וכל אחת מתחילה לדבר על הבעיה שלה. יש עזרה הדדית ואמפטיה, וכל אחת נפתחת עד כמה שהיא יכולה ורוצה. נשים שלא מדברות בהתחלה, מתחילות עם הזמן לדבר ולספר ומרגישות שהן לא לבד ויכולות לקבל עצה ולהיפגש עם חברות מהקבוצה גם מחוץ לסדנא ולהתייעץ. יש להן קשיים משותפים, כולן חוות בעיות מכל הסוגים, כולל בעיות עם הילדים, והן מבינות שאפשר להיעזר בניסיון של חברות אחרות לקבוצה. במקומות שונים בארץ נקשרו קשרי חברות ונוצרו באופן טבעי קבוצות חברתיות הממשיכות הלאה כתמיכה הדדית של החברות בקבוצה, שהסניף ממשיך להיות עבורן בית".

ומה קורה עם גברים? מדוע אין עזרה לגברים הנפגעים מהפרידה?
"הגברים הם בהחלט צד משמעותי ואנו מבינות שגם גברים זקוקים לעזרה במצב של פרידה. בוויצ"ו מאמינים שיש לתת מענה רגשי גם לגברים, ולכן ויצ"ו מפעילה קו חם לגברים הזקוקים לעזרה, אבל ויצ"ו היא אירגון נשים שדואג בראש ובראשונה לנשים".

כמה נשים נרשמו עד כה לתוכנית? 
"עד כה נרשמו 12 נשים, אבל מאחר וזו כמות הנשים לה אנו מייעדים את הסדנא, צריך שתרשמנה יותר נשים, על מנת שנוכל לראיין אותן ולבחור מבינהן את המתאימות לסדנא, הן ברמת הציפיות והן מבחינת התאמתן למשתתפות האחרות. לצורך זה אנו זקוקות לעשרים נשים לפחות. זו הסיבה שפירסמנו את הסדנא, הדפסנו גלויות ופיזרנו אותן במתנ"סים, במועצה הדתית, בבתי הספר – עשינו פיזור מרחבי ואנו מקוות שתהיה היענות מספקת. מספר המקומות בקבוצה מוגבל, למעוניינות מומלץ לפנות לויצ"ו בהקדם,  כי הסדנא עומדת להפתח בעוד שבועיים".

בהזדמנות זו מבקשת רחל'ה את עזרת הציבור: "אם יש באילת א/נשים שהיו רוצים לתרום למשתתפות התוכנית בהמשך: הרצאה מעניינת, סדנא, פעילות יצירה, ערב שירה/ריקוד וכו'... עם או בלי ילדיהן - כל יוזמה תתקבל בברכה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש