פרסומת
דלג

העצלנות משתלמת: השיטה של הצלופחים להשיג מזון, מבלי לטרוח לזוז

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 7/11/2018 20:37 ● ערב ערב 2888
הזנב באדמה, הראש במים: הצלופחים במפרץ אילת מצאו דרך לגרוף אל פיהם מזון כשהם נטועים במקום. לפי מחקר חדש, הם מפתלים את גופם בצורה של סימן שאלה וזו מונעת מהם להיסחף בזרם
העצלנות משתלמת: השיטה של  הצלופחים להשיג מזון, מבלי לטרוח לזוז
הצלופחים במפרץ אילת בצילום מהמחקר. מכופפים בזרם החזק מימין

אל מול זרמי המים החזקים בים האדום, עומדים הצלופחים ללא ניע. היצורים החלקלקים לא טורחים לרדוף אחרי מזונם, המורכב בעיקר מבעלי חיים זעירים, ועדיין מצליחים לגרוף אותו אל פיהם. מחקר חדש שנערך במפרץ אילת ביקש לגלות מהי שיטת הפעולה הייחודית שלהם, שמונעת מהם להיסחף ואף משפרת את סיכוייהם למצוא מזון.

המחקר, שערכו אלכסנדרה חריזמן מהאוניברסיטה העברית וחוקרים מהמכון הבין-אוניברסיטאי באילת ואוניברסיטת תל אביב, פורסם בכתב העת Journal of Experimental Biology. הוא התמקד בדגי הצלופח מהמין גנון זקוף, שמושבה משגשגת שלהם נמצאת במפרץ. קהילות גדולות, הקבועות במקום אחד, מכונות גני צלופחים, והן יכולות להכיל מאות ואף אלפי פרטים. על מנת לעקוב אחר פעולותיהם, נעזרו החוקרים במצלמות שהוצבו על קרקעית הים ובסדרה ארוכה של צלילות.
הצלופחים מתנהגים באופן שונה מאחיהם הדגים. בעוד האחרונים לא נשארים במקום מסוים ומתקשים להשיג את מזונם בגלל זרמי הים, הצלופחים קובעים את זנבם במחילה בחול. הם נצמדים אליה באמצעות ריר קרוש, בעוד גופם וראשיהם משורבבים החוצה על מנת ללכוד את היצורים הזעירים. על פי הידע המדעי הקיים כיום, הצלופחים הם המין היחיד של בעלי חוליות בים, הניזון מבעלי חיים זעירים כשהוא צמוד לאותו המקום.
כשהזרמים חלשים, גילו החוקרים, הצלופחים מסדרים את גופם במגוון תנוחות ונראים כאילו הם רוקדים. כאשר הזרמים מתחזקים, הם מציבים את מחצית גופם העליון מחוץ למחילה, מול הזרם, ומפתלים אותו לצורה המזכירה סימן שאלה. כשעוצמת הזרם גוברת, הצלופחים מקצרים את גופם עוד יותר. החוקרים מעריכים כי התנוחה מקטינה את השפעת כוח הגרירה של הזרם פי ארבעה לעומת תנוחה שבה הם מיישרים את גופם. את פריחתם של הצלופחים במפרץ אילת, מסבירים החוקרים באמצעות השיטה שלהם בשילוב עם הזרמים החזקים בים, המביאים אל פיהם מזון עשיר במיוחד
.
העמידה במקום אמנם מקטינה את טווח התנועה של הצלופחים, אך התנוחה המיוחדת עדיין משתלמת עבורם, שכן היא מאפשרת להם להרים את הראש לגובה יחסית רב מעל הקרקעית, ותוך הקטנת האנרגיה הדרושה לעמידה בזרם, להגיע לכמות מזון גבוהה יותר שהזרם נושא איתו. עם זאת, כאשר הם מגלים כי האתר שבו הם עומדים אינו עשיר במזון, הם תמיד יכולים לשנות את מיקומם על ידי יציאה מהמחילה והתחפרות עם הזנב במקום חדש.

בכתבה מתפרסמת באתר זווית – ידיעות מדע וסביבה http://www.zavit.org.il


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש