פרסומת
דלג

מפלצת הבוץ של רחלי

מאת: אביבה דקל ● 12/6/2019 09:28 ● ערב ערב 2919
בימים אלה, בדיוק ביום הולדתו של בנה הבכור טל (27), ושנה אחרי שיצא לאור ספרה הראשון ''דור לא נרדם'', חותמת הסופרת האילתית רחלי פרץ גדסי על סיפרה השני - ''טל ומפלצת הבוץ'' ● את שניהם תוכלו לרכוש בספרייה העירונית במסגרת שבוע הספר שמתחיל במוצ''ש הקרוב
מפלצת הבוץ של רחלי

צילום: רחלי פרץ גדסי

ביום חורף, לאחר הגשם, יוצא טל הקטן לשחק בשלולית הגדולה שבגן השעשועים ליד ביתו. שם הוא יוצא להרפתקה עם מפלצת בוץ.
בין טל ומפלצת הבוץ מתפתחת חברות קסומה ומיוחדת לאורך עונת החורף. מה יקרה כשיפסק הגשם? כיצד ימשיכו להיפגש?...על כל אלו ועוד תוכלו לקרוא בסיפרה החדש של רחלי פרץ גדסי.
רחלי לא ממש תכננה להיות סופרת. שני הספרים שלה יצאו לאור כתוצאה מהשראה רגעית, נכתבו במהירות, בלי תכנון מראש ובלי שרחלי חשבה אי פעם להיות סופרת.  
"ביום כיפור לפני כמעט 4 שנים ישבתי בחצר וראיתי את העץ שמעבר לגדר מתנועע ברוח", נזכרת רחלי בפרץ היצירתיות הראשון שנחת עליה. "המשכתי להביט על העץ וראיתי בו דמויות של בעלי חיים. משהו דחף אותי להיכנס הביתה ולהתחיל לכתוב". היא מספרת,  "הסיפור פשוט נשפך ממני וככה נולד הספר הראשון שלי-  "דור לא נרדם". הספר נקרא על שם דור, בנה הצעיר, "פשוט משום שהוא היה אתי בבית והפך לשותף לכתיבה ולגיבור הסיפור", היא נזכרת בחיוך. דור, היום בן 25, גם היה זה  שקרא את הטיוטה הראשונה של הספר שנשא את שמו. הספר יצא לאור בהוצאה פרטית והיה לסיפור הצלחה. 
"לא תכננתי להיות סופרת, זה פשוט קרה", אומרת רחלי בחיוך ונשבעת שגם את הספר השני שהיא משיקה בימים אלו ממש היא לא תכננה. "שמעתי את צרוף המילים "מפלצת בוץ", אני לא זוכרת מי אמר ואיפה, ומיד עלה בי הרעיון. ראיתי בדמיוני את הדמויות ואת העלילה. תוך דקות ישבתי וכתבתי את הסיפור ובימים אלה הוא יצא לאור וגם כבר נמכר יפה. גיבור הספר השני הוא בני הבכור טל, היום בן 27, והספר יצא לאור בדיוק ליום הולדתו ושבועות מספר לפני חתונתו – מתנה מושלמת מזו אי אפשר לבקש".

 

ככה פתאום סופרת. רחלי פרץ גבסי

 

עברית שפה יפה


הספרים של רחלי לא היו יוצאים לאור אלמלא העידוד וההתלהבות של הבנים. "לא היה יום שהם לא שאלו אותי מה עם הספר, מה עשית היום כדי לקדם את העניין? והגיבוי וההתלהבות שלהם גרמו לי לממש ולהוציא את הספרים לאור".
הספרים יצאו לאור בהוצאה עצמית, כשרחלי היא שניהלה את ההפקה וגם מימנה אותה – היא שכרה עורכת לשונית, מעצבת גרפית, מאיירת ובית דפוס והיא גם זו שמשווקת אותם במחיר עלות, משום שמה שחשוב לה הוא שהספר יגיע לכמה שיותר ילדים ולא הרווח הכספי.
"הסיפוק שלי הוא שעוד ועוד ילדים יקראו את הספר שלי, זה הרווח שלי", היא אומרת. "אני מקפידה לכתוב בשפה עשירה ותקנית ומגוונת, כי לדעתי חשוב להקנות לילדים שפה גבוהה ועשירה ולא להוריד את השפה לרמת הדיבור של הילד. זו דרך נפלאה להעשיר את אוצר המילים של הילדים. הספרים שלי כתובים כך שהם מתאימים לגילאי 3 - 8, אפשר להקריא לילדים את הספר ולאלו הקוראים לבד לתת לקרוא בעצמם". 
ואכן רחלי זוכה להרבה מחמאות על השפה בה כתובים הספרים.  גם האיורים מקסימים עליהם חתומה המאיירת האילתית המוכשרת תום דניאלי זוכים לשבחים רבים. דניאלי מציירת את הדמויות כך שתהיינה דומות לילדים, כפי שראתה אותם בצילומים מהאלבום של רחלי, של דור ושל טל כשהיו בגילם של גיבורי הספרים. 

"משהו שגיליתי אחרי שכתבתי את הטיוטה הראשונה, הוא שמבלי לשים לב, כתבתי את הסיפור כך שהכנסתי בגיבורים גם את האופי של הילדים שלי – הילדים שלי הם גיבורי הספרים - גם בנראות שלהם וגם באופיים", מבהירה רחלי.

 

מתוך הספר. איורים תום דניאל

 

אם תרצי אין זו אגדה 


רחלי פרץ גדסי היא מורה לחינוך מיוחד ותיקה וידועה, שברזומה שלה שנים רבות של עבודה בתחום החינוך המיוחד. לפני שנתיים עשתה שינוי משמעותי והתפנתה להקדיש זמן לדברים שתמיד רצתה - כמו למשל ליצור בפסיפס. 
"לפני כשש שנים התחלתי ללמוד פסיפס וכעבור שנה וחצי של עבודה במסגרת חוגים הרגשתי שחוג אחת לשבוע לא מספיק. רציתי ליצור לפי הזמן שלי ולפי ההשראה הנחה עלי. לאט לאט, במשך הזמן, רכשתי כלים וחומרים והתחלתי ליצור בבית בעצמי, אבל כל הזמן בוער בי הרעב להתפתח בתחומי אמנות שונים ובמיוחד בכאלו המתחברים לפסיפס. אני כל הזמן לומדת ומתפתחת: עשיתי סדנא לחידוש רהיטים, סדנא ליצירה בבטון, סדנא לקרמיקה, ואני נוסעת לסדנאות מרוכזות של מספר ימים לפסיפס בהן אני לומדת טכניקות מגוונות וחדשות של פסיפס. לא הייתי מודעת עד כמה רבים התחומים והטכניקות השונות של הפסיפס.  אני כל הזמן ביצירה ובעשייה. השבוע למשל חידשתי שני כסאות שמצאתי, חידשתי גם כיסא ברזל שצבעתי ועשיתי לו מושב פסיפס. שולחן ישן לבן ומכוער צבעתי ועשיתי לו פלטה עליונה מפסיפס – כך אני משמרת ומחדשת דברים וגם עושה דברים חדשים לפי הזמנה כמו למשל עיצוב לוגו מפסיפס ל"סטודיו קשת". הפרויקט הבא שלי הוא יצירה של מיקרו מוזאיקה – חתיכות מאד קטנות של פסיפס שהן שילוב של חדש וישן. זו תהיה תמונה לתליה ואני כבר מתרגשת לקראת יצירת הפרויקט הזה".
את עבודות הפסיפס והספרים של רחלי אפשר לראות בשווקי אמנות ובתערוכות שונות, כמו הביאנלה שהייתה בסוף השבוע באילת. את הספרים שאינם בנמצא ברשתות חנויות הספרים, אפשר יהיה לרכוש גם בשבוע הספר בספרייה העירונית וגם בחנויות בעיר ביניהן: כפר השעשועים, סופר סטוק, מתנת רפאל. ניתן גם ליצור איתה קשר ישירות ולרכוש את הפריטים.

 

פסיפס מבית היוצר של רחלי
"אני מקפידה לכתוב בשפה עשירה ותקנית ומגוונת, כי לדעתי חשוב להקנות לילדים שפה גבוהה ועשירה ולא להוריד את השפה לרמת הדיבור של הילד. זו דרך נפלאה להעשיר את אוצר המילים של הילדים. הספרים שלי כתובים כך שהם מתאימים לגילאי 3 - 8, אפשר להקריא לילדים את הספר ולאלו הקוראים לבד לתת לקרוא בעצמם"


בשבוע הספר שיפתח במוצאי שבת 15.6.19 במסגרת יריד מכירות הספרים המרכזי, ניתן יהיה לרכוש גם את ספריה של רחלי.


שבוע הספר ייצא לדרך בספריה העירונית בין השעות 20:00-23:00 ויפתח בקוקטייל חגיגי במעמד ראש העירייה מאיר יצחק הלוי ושורה של כותבים מקומיים.


היריד יהיה פתוח בימים א'-ה' 16-20.6.19 בין השעות 10:00-22:00. יום ו' 21.6.19 בין השעות 9:00-13:00


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש