פרסומת
דלג

תביעה יצוגית: "רשת אסטרל אוסרת כניסת צעירים בגילאי 18-21 אלא אם הם חיילים"

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אילוסטרציה ● 14/8/2019 17:09 ● ערב ערב 2928
כנגד רשת המלונות אסטרל הוגשה בקשה להכרה כתביעה ייצוגית בטענה לאפליה פסולה, משום שהיא אינה מאפשרת לבני 18-21 שאינם חיילים בשירות סדיר להזמין אצלה חדרי אירוח ● ברשת מסבירים את המדיניות בוונדליזם המאפיין אורחים צעירים ומבהירים: "הרציונל הוא שצעירים בני 18-21 יתארחו בליווי מבוגר אחראי" ● בדיקת 'ערב ערב' מעלה כי שאר רשתות בתי המלון בעיר מאפשרות אירוח צעירים
תביעה יצוגית: ''רשת אסטרל אוסרת כניסת צעירים בגילאי 18-21 אלא אם הם חיילים''
לא חייל - לא נכנס

האם רשאית רשת בתי מלון לאסור על בגירים בני 18-21 מלשהות בבית מלון שהיא מפעילה, או להתנות את השהות בהצגת כרטיס חוגר? על שאלה זו מתבקש להשיב בית המשפט המחוזי בירושלים, לאחר שרואי פינקלמן הגיש באמצעות שלושה עורכי דין, בקשה להכרה כתביעה ייצוגית, כנגד חמישה בתי מלון של הרשת באילת, אשר לטענתו מפלים צעירים בגילאי 18-21 שאינם רשאים להתארח במלון אף שהם בגירים וזאת אלא באם יציגו תעודת חוגר המעידה על שירותם בצבא. התניה זו, לטענת המבקש הינה בגדר אפליה אסורה המדירה מיעוטים וצעירים אחרים שאינם משרתים בצבא משלל סיבות. בבקשה נכתב  כי: "רק מובן, כי אין כל קשר בין כשירותו של אדם להזמין חדר בבית מלון ובין כשירותו/בחירתו לשרת כחייל בצה"ל. מתעוררת התחושה, כי הנתבעת מעוניינת להדיר דווקא את אותו פלח באוכלוסייה אשר נמנע משירות צבאי מסיבות כאלה ואחרות. הנתבעת אינה ראשית להפלות מחמת גיל. לא ברור מדוע תעודת חוגר הופכת אדם למי שרשאי לשכור חדר במלון. מדוע שחבר הקבוצה המשרת בשירות לאומי או טרם התגייס לא יהיה רשאי להזמין חדר במלון, שעה שחברו שכבר התגייס יהיה רשאי לעשות כן? מדוע שאדם שזה עתה מלאו לו 21 שנה יוכל להזמין חדר, בשעה שחברו, שיום הולדתו חל רק בעוד שבוע, הזכות תישלל? אין בכך שום היגיון ומדובר באפליה מנוגדת לדין". עוד טוענת הבקשה כי בהליך דומה, בו נטענה טענת אפליה על בסיס גיל, התחייבו חברות השכרת רכב להשכיר רכבים גם לבני 18-21. 

בתגובתה טענה רשת מלונות אסטרל כי: "המבקש כלל לא הראה ש"גיל הסף" שממנו ואילך חלה כביכול על המשיבה חובה לקבל אורחים ללא ליווי של מבוגר, הוא דווקא גיל 18, כלומר, המבקש לא הראה ובוודאי שלא הביא שום תימוכין לכך שקבוצת השוויון הרלוונטית היא דווקא בני הגילאים 18 ואילך. די בעובדה זו כשלעצמה, כדי לשמוט מאליה את טענת האפליה, הנבחנת תמיד ביחס לקבוצת השוויון הרלוונטית, ולא באורח ערטילאי". עוד שואלים ברשת מדוע דווקא גיל 18 מדוע לא 16 או 17 ועשרה חודשים, שהרי כיום כבר בגיל 14 ניתן לפתוח חשבון וכבר בגיל 16 לקבל כרטיס אשראי?". עוד נטען כי הרשת לא מונעת מבני גילאים אלו להתארח במלונות הרשת שאף מתארחים בה מטעם מוסדות וארגונים שונים. עוד נטען כ"חיילים ושירות לאומי או משרתים במשטרה מדובר בלמעלה ממחצית מכלל בני גילאים אלו". ברשת מסבירים כי: "הרציונל הוא שצעירים בני 18-21 יתארחו בליווי מבוגר אחראי, אדם הנושא באחריות למעשי האורחים, ומדיניותה בהקשר זה אינה מהווה אפליה פסולה, אלא קביעת תנאים שהינם ממין העניין, על יסוד שוני רלוונטי שהוכח בניסיון שנצבר אצלה. כלומר, המשיבה לא החליטה באורח שרירותי לקבוע תנאים לגבי אירוח של צעירים במלונותיה, אלא היא קבעה תנאי ענייני, הנשען על תכליות סבירות וראויות – הבטחת שלומם וביטחונם של אורחיה, מניעת הפרעות חריגות לתפקוד המלון וצוותו ולהנאת כלל אורחיו, ומניעת נזקים והשחתה של המלון וציודו". 

 

בעבר המדיניות היתה שונה


ברשת מסבירים כי עד לפני שנים אחדות הם אפשרו אירוח של צעירים בגילאי 18-21 במלונות הרשת אף ללא ליווי של מבוגר, אלא שכל עוד התאפשר הדבר, שבו והתבררו השלכותיה השליליות של מדיניות זו והסיכונים הגלומים בה...צוותי מלונות הרשת נתקלו במקרים חוזרים ונשנים שבהם צעירים גרמו נזקים לחדרי המלון ולמתקניו". ברשת אסטרל הסבירו את ההחלטה לאפשר לחיילים להזמין חדרים בכך שחיילים נמצאים תחת מסגרת. "הרשת הבחינה כי צעירים בגילאים אלו שהינם חיילים בצה"ל –משתייכים למסגרת היררכית שנהוגים בה משמעת וכללי התנהגות מחייבים – נוטים לגלות מידה רבה יותר של אחריות, להפגין התנהגות מקובלת ותקינה ולציית לכללי הצוות. כן התברר, כי כלפי צעירים אלו, קיימים אמצעי אכיפה אפקטיביים בהרבה ...למשל – התראה בדבר כוונה לפנות למשטרה מהווה מבחינתם אמצעי אכיפה מרתיע מאוד, ככל הנראה בשל הוראות הצבא בקשר לחיילים שהסתבכו בעבירות פליליות". ברשת מציגים דוגמאות רבות הקובעות סייגים שונים בחוק כגון: חוק "הנהיגה תחת השפעת אלכוהול",  שקובע כי ריכוז אלכוהול הקובע לצעירים עד גיל 24 יהיה נמוך מריכוז האלכוהול בדמם של מבוגרים יותר", מכיוון שצעירים מתחת לגיל 24 מהווים סיכון גבוה יותר". עוד מביאה הרשת כסימוכין לטענתה פרסומים של אירועים בהם עיריית ירושלים וכן עיריית תל אביב הגבילו כניסה לאירועים עירוניים שונים לגילאי 21 ומעלה ודרישה להצגת תעודת זהות ואף הציגה מקצועות שונים המגבילים בגיל". ברשת אף הציגו תצהירים המעידים על ונדליזם שנגרמו כתוצאה מאירוח צעירים במלונות, וביקשו מבית המשפט לדחות את הבקשה לאישור כתביעה ייצוגית.

 

כל שאר הרשתות מאפשרות אירוח צעירים


בבדיקה שערך 'ערב ערב' ביום רביעי השבוע מול רשתות המלונות השונות עלה כי רשת אסטרל הינה הרשת היחידה המגבילה כניסת בני 18 ומעלה עם תעודת חוגר. בשיחת הטלפון למוקדי ההזמנות של הרשתות ישרוטל, פתאל, קראון פלאזה, דן ואסטרל הוצגה למוקדנים הבקשה להזמין חדר עבור שלושה נערים בני 18 וחצי מבלי לנקוב בתאריך האירוח. ברשתות קראון פלאזה, פתאל, ישרוטל ודן אישרו כי כל אורח, ובתנאי שהוא חגג 18 שנים, יוכל להתארח במלונות ללא הגבלה. ברשת אסטרל אמרה המוקדנית: "אין אפשרות לארח צעירים מתחת לגיל 21, רק אם הם  חיילים עם תעודת חוגר". כאשר הבהרתי לה כי אחד הצעירים הוא חייל ויש לו חוגר, אמרה כי עליה לבדוק. לאחר בדיקה אמרה: "רק אם כולם חיילים אפשר שיתארחו, אם רק אחד חייל זה לא תופס. או מגיל 21 בחדר, או כולם חיילים" סיכמה. כאשר טענתי להפליה , אמרה "אלו הנהלים של המלון ". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש