פרסומת
דלג

האנשים שעושים את אילת: האישה שמעודדת יצירה מקומית

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 26/9/2019 14:33 ● ערב ערב 2935
מאז 1982 השם הנרדף לתרבות באילת זה מיכל עוזיאל ● האישה שלחמת יום יום על כך שגם ושבי העיר הדרומית יוכלו לצרוך קצת קולטורה כמו במרכז ● היא אמנם מדגישה את עבודת הצוות שעמו היא עובדת במתנ"ס רובין, אבל כולם יודעים שבלי מנוע הבולדוזר שלה, לא היינו מחזיקים בתכנית תיאטרון עם 800 מנויים ושלל פעילויות תרבות ואמנות שלא היו מביישות את העיר תל אביב
האנשים שעושים את אילת: האישה שמעודדת יצירה מקומית
"מזמינה את אמני אילת החדשים והוותיקים להציע רעיונות ולייצר שיתופי פעולה עם המתנ"ס". עוזיאל

לפני חמישים ושלוש שנם כשספרתי לחברותי שאני עוברת לאילת הפחידו אותי כולן – אין שם תיאטרון, אין תערוכות, בקושי יש קולנוע, שלא לדבר על כך שאין קונצרטים. מה בדיוק תעשי שם? לא האמנתי. הגעתי והכל היה נכון. אבל לאט לאט הכל משתנה והיום יש הכל – יש תיאטרון, יש קונצרטים, ויש גם חוגים לילדים ותיאטרון קהילתי וקורים המון דברים שמזה עשרים ושמונה שנים דואגת מיכל עוזיאל שיקרו. נכון שיש הרבה העוסקים במלאכה התורמים להבאת תרבות לעיר, אבל הגיבורה האישית שלי היא מיכל עוזיאל שמזה עשרים ושמונה שנים עושה לילות כימים רק כדי שיהיה לנו מעניין ותרבותי ויפה לחיות בעיר הזו. 

 

נבחרת שנה שנייה ברציפות


מיכל הגיעה לאילת כמורה חיילת בשנת 1982 ומאז עובדת בחינוך הבלתי פורמלי - תחילה בעיריית אילת, וכעובדת המתנ"ס מיום הקמתו בשנת 1986, תחילה כרכזת ומזה 28 שנים מנהלת את מתנ"ס בית רובין ומקדישה את כל כולה להביא תרבות לתושבי אילת ולייצר תרבות מקומית. מיכל הגיעה כחיילת לאילת והיום היא סבתא גאה לשתי נכדות והיא עדיין פה במתנ"ס ותורמת מזמנה ומכוחה ודואגת להביא לתושבי העיר מכל הגילים כמה שיותר תרבות ואמנות.
"אני מודה מאד על הבחירה שלכם בי, זו הפעם השנייה ברציפות לאשת השנה בתרבות. מאתגר להביא תרבות לעיר אילת ולעודד יצירה מקומית – המפתח לעשיה זו, היא בשיתופי פעולה עם פעילי תרבות ומתנדבים מאילת ומחבל אילות והיא כרוכה במשאבים רבים שאני מצליחה לגייס ממשרד התרבות ומעירית אילת", אומרת מיכל. "העבודה בתחום התרבות של מתנ"ס בית רובין לא נעשית על ידי אדם אחד. יש צוות שלם במתנ"ס בית רובין – רכזים, מינהלה, במאים, מנהלים מוסיקליים ועוד, שכולם שותפים לעשיה ובלעדיהם דברים לא היו קורים. נכון שצריך מנהל שחולם, יוזם ומכוון, אבל צריך גם צוות שאוהב את הנושא תומך ועוזר והצוות של מתנ"ס בית רובין הוא כזה. בכול תוכנית יש נציגות של תושבים ופעילים".

מה הפעילויות המתקיימות במתנ"ס בית רובין? וכמה אילתים משתתפים בהן?
"במתנ"ס בית רובין  פועל תיאטרון קהילתי שמשתתפים בו כ-120 תושבי אילת ב-12 קבוצות תיאטרון המעלות בסוף כל שנה הפקה מלאה של הצגה. נכון להיום יש לתיאטרון הקהילתי שלושה במאים: עדה ים מירסקי, גרגורי פיינגולד ורות אזמה. כמו כן פועלים במתנ"ס שני הרכבים מוסיקליים: "להקת רונדו" בניהולו של לאוניד בורודה  ו"רובין בנד" בניהולה של אירנה סוסניצקי. להקת רונדו מורכבת מישראלים ועולים חדשים מכל המדינות והם שרים בכל השפות, גם מוסיקה קלאסית, גם אופרה וגם שירים בשפות שונות בכל הז'אנרים, ומעלים מדי שנה לפחות שתי תכניות חדשות. "רובין בנד" הוא הרכב המבצע בעיקר שירים בשפה הרוסית ומעלה מדי שנה שתי תכניות. יש לנו גם סדרה של קונצרטים המתקיימים באולם בית רובין ולה כבר כמאה וארבעים מינויים. הסדרה מאד מגוונת – גם קלסית קלה, גם פולקלור וגם ג'אז.  בנוסף, בונה מתנ"ס בית רובין סל תרבות לארבעת אלפים תלמידי בתי הספר היסודיים בשיתוף עם ועד ההורים המרכזי של כל בתי הספר. סל התרבות כולל תכנית עשירה של מוסיקה מחול ותיאטרון כדי לקרב את הילדים לתחומי תרבות מגוונים כבר בגיל צעיר. ובנוסף, מביא מתנ"ס בית רובין  לאילת גם מופעי מחול כל שנה ויש כמובן גם מינוי תיאטרון שמנויים בו כשמונה מאות איש הנהנים ממיטב ההצגות של התיאטראות מכל הארץ ויש גם אירועי תרבות רבים במהלך השנה שהם לא סדרה, במסגרת יוזמת סל"ע של משרד התרבות- מופעי מוסיקה, אירועים לעולים, העשרה תרבותית למועדון הקשישים שלנו, קבלת שבת במתנ"סים- פרויקט רשתי בו כל פעם מתנ"ס אחר מארח ביום שישי לקבלת שבת, ארוחת בוקר ומופע תרבותי.

 

 

ומה בתכנית לשנה הבאה


"בשנת הפעילות הבאה נקיים מספר אירועים חדשים: תערוכת צילום "שבעים שנה לאילת מבט אישי", ואני מזמינה את תושבי אילת להעביר אלינו צילומים – אפילו בטלפון – ולקחת חלק בחגיגת הצילום. בתערוכה נציג שבעים עבודות – גם צילומי נוף, גם צילומים אורבניים וגם צילומי טבע המספרים את הסיפור של העיר, של הנמל, של הרחובות, של השכונות הישנות וכו'. התערוכה תפתח ב 23/11 ושותפים בפרויקט זה מתנדבים רבים מהקהילה האילתים בראשות איציק וחגית כהן.
בימים אלה אנו מתחילים גם לגייס ילדים אילתים לפסטיבל שירי ילדים  לרגל שבעים שנה לאילת. המנהל המוסיקלי של פסטיבל שירי הילדים הוא אודי טירן. ייקחו חלק בפסטיבל שבעים ילדים שיבחרו על ידי ועדה שתערוך אודישנים  ותבחר את הילדים המתאימים. פסטיבל זה יתקיים בחודש דצמבר ויושמעו בו חמישה עשרה שירים.
החברה למתנסים חוגגת חמישים שנה להיווסדה ובחודש ינואר 2020 יתקיים ברחבי הארץ וגם באילת אירוע שנקרא "המיקסר" שמטרתו ליצור אירוע תרבותי במספר מוקדים בתחומי אמנות שונים. כרגע אני משתתפת בקורס של החברה למתנסים שסופו יהיה באירוע "המיקסר" שעדין אנו לא יודעים מה יהיה בו.  אנחנו במתנ"ס רובין כרגע בתהליך של חשיבה ותכנון ואני מחפשת יוצרים אילתים שייקחו חלק בפרויקט המיקסר, וקוראת ליוצרים אילתים בכל תחומי האמנות לקבוע אתי מפגש ולספר על האמנות שלהם. 
בנובמבר תפתח סדרת מינויי התיאטרון בתמיכת עירית איל ובשיתוף המועצה האזורית חבל אילות עם הקומדיה "משרתם של שני אדונים", של תיאטרון בית ליסין, ואחריה ההצגות "רודף העפיפונים" של תיאטרון גשר, "השיבה" של התיאטרון הקאמרי, "זרים מושלמים" של תיאטרון הבימה, "לילה אחד, מרקוביץ" של תיאטרון בית ליסין ו "סיבת המוות אינה ידועה", של תיאטרון הבימה".

חוגים נוספים שקיימים במתנ"ס בית רובין- פיסול קרמי, סטודיו כושר ובריאות, חוגי רובוטיקה, יזמות ותלת מימד מסובסדים ב75 ₪ לחודש בלבד, שחמט, ריקודי בטן, ריקודים סלוניים, קורסי עברית ברמות שונות, חוג אנגלית לילדים, אולפן עברית לילדים. קורס האזנה לאופרה, קורס היהודים בארצות האיסלם, קורס צילום.  בנוסף השנה אנו מחדשים טיולי משפחות בשבתות בשיתוף החברה להגנת הטבע.

כמה מילים לסיום לתושבי ואמני אילת?
זכות גדולה עבור המתנ"ס לייצר תרבות מקומית ולהביא תרבות עבור התושבים. מחמם את הלב המשוב של המשתתפים, אני מזמינה את מי שעדיין לא מגיע להתעניין ולבדוק ולהציע לנו הצעות. מזמינה את אמני אילת החדשים והוותיקים להציע רעיונות ולייצר שיתופי פעולה עם המתנ"ס.


חדשות אילת - ערב ערב באילת  


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש