פרסומת
דלג

'ערב ערב' חושף:גדי כץ הצליח לשנות סדרי עולם בוועדת הערר לארנונה

מאת: עומר כרמון ● ● ערב ערב 2425
גדי כץ, ראש העיר לשעבר ויו"ר אחד מהרכבי ועדת הערר לארנונה, מאשים את ראש מנהל הכנסות העירייה, אבי סאיג, בפעולות המנוגדות למנהל תקין. סאיג לא נשאר חייב וטוען כי כץ פעל לטובת מקורב. ראש העיר לשעבר מתכוון להגיש תביעה משפטית נגד סאיג ומבטיח לחסל את הפיגור בתיקי הערר בתוך שלושה חודשים
'ערב ערב' חושף:גדי כץ הצליח לשנות סדרי עולם בוועדת הערר לארנונה

סכסוך קשה פרץ בין ראש העיר לשעבר, גדי כץ, לבין אבי סאיג, מנהל אגף הכנסות העירייה. סאיג מאשים את כץ בניגוד עניינים בין תפקידו כיו"ר אחד מהרכבי ועדת הערר לענייני ארנונה, לבין תיק שהובא בפניו. כץ טוען להוצאת דיבה. מאשים את סאיג בהתערבות אסורה בדיוני הועדה, ועומד להגיש תביעה משפטית. ומה קורה עם העיכוב בטיפול בתיקי הערר? גדי כץ טוען כי הצליח להרחיק את אבי סאיג מטיפול בענייני הועדה ומבטיח לחסל את הפיגור בתוך שלושה חודשים. אף פעם הארנונה לא הייתה מעניינת יותר.

"שלושה הרכבים זה מספיק"


ועדות הערר לענייני ארנונה דנות בעררים שמגישים תושבי אילת על החלטת הממונה על הארנונה בעירייה. חבריה מתמנים בידי מועצת העיר וממלאים את תפקידם בהתנדבות. החלטות הוועדה הן שיפוטיות ומקבילות להחלטות בית משפט שלום. לכן חשוב כי דיוניה יתקיימו מבלי שאחד מהצדדים הנוגעים (האזרח העותר או העירייה) יוכל להשפיע על החלטותיה. באילת פעלו עד השבוע ארבעה הרכבים של ועדות ערר לענייני ארנונה. ארבעתם לא הצליחו לחסל את הפיגור העצום שנוצר. כך למשל, התגאה גזבר העירייה, אסי בן חמו בישיבת המועצה האחרונה, כי רק בשבועות הקרובים צפויה הוועדה לסגור את הטיפול בתיקי הערר שהוגשו עד סוף שנת 2007, קרי: פיגור בן שנתיים. בראשית השבוע החליטה מועצת העיר לקבל את התפטרותו של רו"ח אמיר נוריאל, שעמד בראש אחד ההרכבים. בשיחה עם 'ערב ערב' נימק נוריאל את התפטרותו ב"חוסר זמן". בתשובה לשאלתו של חבר מועצת העיר רפי הוכמן, בישיבת המועצה האחרונה, נטען כי נוריאל התפטר מכיוון שעזב את העיר אילת.
בעקבות התפטרותו של נוריאל ולמרות הפיגור הרב בטיפול בתיקי הערר, אושרה הצעתו של גזבר העירייה, אסי בן-חמו, לבטל את אחד ההרכבים. לטענתו, "שלושה הרכבים זה מספיק". במהלך ישיבת מועצת העיר דיווח גזבר העירייה, אסי בן-חמו, כי נושאי ועדות הערר לארנונה יטופלו מעתה בעזרת נהלים חדשים שגובשו עם גדי כץ, העומד בראש אחת מהועדות.
ל'ערב ערב' נודע כי הנהלים החדשים עליהם דיבר בן-חמו, נכפו על העירייה בידי גדי כץ. כץ, שזעם על העיכוב הרב בטיפול בעררים, פנה לפני חצי שנה למזכירת הועדה, וביקש לקבוע ישיבה בה יידונו התיקים הוותיקים ביותר שעדיין לא החל הטיפול בהם.
אבי סאיג, מנהל אגף הכנסות העירייה, יצא מגדרו כששמע על פניית כץ. הוא שלח מכתב לכץ ובו כתב, בין היתר: "אני מצטער להודיע לך שאתה מחבל בעבודת ועדת הערר וזאת מן הטעם שנתת למזכירת הועדה הוראה שאינה בתחום סמכותך, לתאם מועד לישיבת דיונים בתיקי ערר ישנים שעדיין לא טופלו...עם כל הסימפטיה האישית שיש לי אליך, לא תותיר בידי ברירה אלא לאחוז באמצעים שהחוק קובע במקרים כאלו", כתב סאיג והוסיף: "אני חוזר ומתרה בך שלא להיכנס לעבודת ועדת הערר בכל צורה ואופן, ולהימנע מלתת הנחיות כלשהן למזכירת הועדה". כץ ההמום ענה לסאיג, כי התנהלותו מנוגדת למנהל תקין. "תוכן מכתבך מצביע בבהירות על הבעייתיות שאני טוען לה מזה זמן רב לגבי מעמדך בהיררכיה של העירייה מעל למזכירת ועדת הערר לארנונה", כתב. "למרות הסברי החוזרים ונשנים, הנשענים גם על חוות דעתו של המומחה לענייני ארנונה, העו"ד ד"ר הנריק רוסטוביץ', אתה ממשיך לבחוש ולנהל את ענייני העררים, כאילו שאתה חלק מהמוטב השיפוטי של ועדת הערר. בעוד שעל-פי דין, אתה המשיב בעררים ואסורה עליך כל נגיעה ו/או התייחסות לניהול תיקי העררים". בכך, כיוון כץ לטענות שהועלו על ידי תושבים שהגישו עררי ארנונה, לפיהן קבעה המחלקה של סאיג, שהיא גם המשיבה בדיונים הללו, את סדרי הדיונים בעררים. עניין בלתי תקין מנהלית. כתוצאה מכך, נדחה דיונם של לפחות ששה עררים במשך תקופה בלתי סבירה.

"חוצפתך שאינה יודעת גבולות"


אלא שבכך לא תמה חלופת המכתבים בין כץ לסאיג וחילופי ההאשמות הפכו לקשים יותר. "מזכירת הועדה פועלת באופן עצמאי ומקבלת לעתים את עצתי בעניינים טכניים בלבד, ורק כאשר זו מתבקשת על-ידה", טען מנהל אגף הכנסות העירייה. "הנני מודע למעמדו של מנהל הארנונה כמשיב... הנני נמנע מלהיות מעורב בכל עניין הנוגע לעבודת ועדת הערר. טענותיך כאילו אני "בוחש ומנהל את ענייני העררים" מוכחשות. מדובר בהאשמות חמורות, חסרות כל בסיס שמוטב היה לו היית נמנע מלהעלותן...".
דני סאיג לא הסתפק בהכחשה ועבר למתקפה. הוא האשים את כץ בניגוד עניינים, מכיוון שאחד התיקים אותם ביקש ממזכירת הועדה לקבוע לדיון, נוגע "לאדם המקורב אליך אישית ועררו עוסק בסוגיה דומה לזו בגינה פנית בעצמך לועדת ערר לענייני ארנונה כנישום". גדי כץ נפגע עמוקות והשיב במכתב חריף משלו: "דבריך חדרו במובהק לתחום הוצאת דיבה. איני מקורב כלל לאותו אדם. לא באופן אישי ולא באופן כללי. לא דיברתי עמו מזה למעלה משנתיים, כיוון שאין לי כל שיח ושיג אתו. חוצפתך שכנראה אינה יודעת גבולות גורמת לך לשקר במצח נחושה, שכאילו אני כתוצאה "מקרבתי היתרה" לאותו אדם, ביקשתי ממזכירת הועדה לקבוע את הדיון בתיק הערר שלו, בפני... אתה יודע בבירור שלא כך הדבר וזו המצאה שלך". כץ סיים את מכתבו בדרישה להתנצלות, "כי אחרת תאלץ אותי לפנות לגורמים אחרים שמחוץ לעירייה ולדרוש באמצעותם את עלבוני והכתמת שמי הטוב על ידם".

תגובות:
גדי כץ, מסר למערכת 'ערב ערב' כי לפני שבועיים התכנסו ראשי הרכבי ועדות הערר לארנונה, ובחרו בו כמי שיהיה אחראי על סדר היום של הועדות. בעקבות ההחלטה, תעבוד כעת מזכירת הועדות בכפוף אליו, ולא תחת אגף ההכנסות בעירייה. "לעירייה לקח הרבה זמן לקבל את הוראות החוק", אמר כץ. "היה להם מאוד נוח שהם ארגנו את סדר-היום וקבעו מתי הועדות תתכנסנה. המזכירה של ועדת ערר הייתה כפופה להוא (אבי סאיג, ע.כ). והוא מסדר את הוועדות בזמנים שנוחים לו. הכל התחרבש ונוצרו שנתיים של פיגור בתיקים. זה רע, כי בינתיים אנשים משלמים כסף רב לשווא. כסף שהעירייה אף פעם לא תחזיר להם". כץ מבטיח כי בזכות השינוי יצליח לחסל בתוך שלושה חודשים את הפיגור בדיון בתיקי הערר.
אבי סאיג סירב לשוחח עם כתב "ערב ערב" ללא אישור דוברת העירייה.
הדוברת מצידה העבירה לנו את התגובה הבאה: "ועדות ערר בארנונה פועלות בהתאם לחוק הרשויות המקומיות. לועדה יש מזכירה המטפלת בכל הנושאים המשרדיים כולל הכנות פרוטוקול ועוד. מזכירה זו, איננה ולא הייתה מזכירתו של מנהל אגף ההכנסות. יושבי הראש והחברים בהרכבי ועדות הערר עושים מאמץ ראוי לציון להתכנס בתדירות גבוהה. לא מיותר לציין, כי עיכוב בקבלת החלטה של ועדת הערר אינו מועיל לעירייה בשום אופן, אלא רק מכביד על גביית הארנונה. במהלך חודש 12/09 צפויות להתקיים שתי ישיבות ועדות ערר במסגרתן יסתיים הטיפול בכל התיקים שנותרו משנים 2006-2007. בתוכנית העבודה לשנת 2010 לסיים את העררים של שנת 2008. לעניין גדי כץ יצוין, כי לאחרונה נפגש גזבר העירייה- אסי בן חמו עם גדי כץ, שהתמנה כנשיא יו"ר הועדות לתאום תוכנית העבודה לשנת 2010 ולנוהלי עבודה בין מנהל הארנונה לחברי הועדה. לעניין תביעת הדיבה יצוין, כי לעירייה ולמנהל אגף ההכנסות לא הופנתה תביעה של גדי כץ בדבר הוצאת דיבה, כביכול. אם תוגש כזו, היא תיבחן על-יסוד האמור בה ותיענה לגופה. ככלל מכבדת העירייה את החלטות ועדת הערר. יחד עם זאת פתוחה בפני העירייה האפשרות להגיש ערעור על החלטת ועדת הערר לבית המשפט המוסמך".