הרוש וקקון ניצלו מאישום ברצח
מאת: גיליון: 2450, 17/06/2010

הישג חסר תקדים במשפט רצח. ניב הרוש ויונתן קקון מאילת, שנגדם הוגש כתב אישום על חטיפתו ורציחתו של צחי רביד (ספא אבו חמוד), הסתיים בעסקת טיעון. עו"ד רויטל סוויד, אחת מעורכי הדין המובילים בארץ בתחומי הפלילים, יחד עם שותפתה, מירב גרינברג, שייצגו את הרוש, הצליחו להוכיח קשיים ראייתיים ולשכנע את התביעה לתקן את כתב האישום לחטיפה בלבד. הרוש וקקון ירצו רק 10 שנות מאסר. עו"ד רוויטל סוויד: "ההר הוליד עכבר"


לפני כשנה וחצי, זמן קצר לאחר שנמצאה גופתו של צחי רביד (ספא אבו חמוד) בנחל רודד, שבגופו נמצאו 15 כדורים ועלה חשד לחיסול חשבונות בעולם התחתון, בסגנון הוצאה להורג, במשטרת מרחב אילת עשו מאמצים רבים לפענח את פרשת הרצח. הודעה דרמטית על פענוח הפרשה שוגרה לעיתונות. היום, שנה וחצי לאחר מציאת גופתו, הגיעו הצדדים לעסקת טיעון שלפיה יודו ניב הרוש (24) ויונתן קקון (22) בחטיפה בלבד, כתב האישום יתוקן וייגזרו עליהם 10 שנים כל אחד בלבד.

מתוך כתב האישום המקורי
לפי כתב האישום המקורי שהוגש נגד השניים, נטען על ידי פרקליטות מחוז דרום, כי במסגרת היחסים הרומנטיים בין הרוש לחברתו, הוא גילה כלפיה קנאה רבה, וכאשר היה במעצר בגלל חשד למעורבותו ברצח סוכן התכשיטים, ארנון סייג, נודע לו כי חברתו, יחד עם חברות נוספות, נפגשו עם צחי רביד, אז גמלה ההחלטה בליבו של הרוש, לגרום למותו של המנוח. פחות מ- 48 שעות לאחר ששוחרר מהמעצר, טענה המשטרה כי הרוש החליט לנקום ברביד.
לפי כתב האישום המקורי, שייחס להם את הרצח וחטיפה לשם רצח, עונש של מאסר עולם, בנוסף ל- 20 שנה, נאמר, כי באוקטובר 2008, יצר הרוש קשר עם קקון ושלושה חשודים נוספים כדי לחטוף את המנוח מביתו, להובילו למקום מרוחק ולגרום למותו. עוד נטען, כי רביד נחטף מביתו, הובל על ידי הרוש, קקון והשאר לנחל רודד, שם ירו בו משני אקדחים. מותו של רביד נגרם כתוצאה מנזק חמור למוח, בעקבות מעבר אחד הקליעים דרך הראש.

את ניב הרוש ייצגו בתיק הזה עו"ד רויטל סוויד, מטובי עורכי הדין הפליליים בארץ, יחד עם שותפתה מירב גרינברג. את יונתן קקון ייצג עו"ד רצון דרחי. שלושת עורכי הדין ירדו יחד עם הרכב השופטים לשלושה ימי דיונים באילת. עו"ד סוויד וגרינברג נפגשו עם מספר עדים ובסופו של דבר, הצליחו לשכנע את התביעה, למחוק את עבירת הרצח, ואת החטיפה לשם רצח ולהשאיר את עבירת החטיפה בלבד.

משא ומתן ארוך
בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, העידו בלשי המשטרה, כי הם מזהים את החשודים במצלמות, שקלטו אותם נכנסים לבניין, אך בתביעה לא הסתפקו בעדותם של הבלשים. התביעה הביאה לראשונה חוות דעת ייחודית של המטה הארצי, שם עשו השוואה של מבנה גוף שקשרה בין תנועות הגוף ומבנה גופם של כל אחד מהנאשמים.
צוות ההגנה בראשותה של עו"ד סוויד הצליח לערער את חוות הדעת הזו. התביעה ניצבה בפני שוקת שבורה. במהלך המשפט, התביעה טענה, כי הרצח בוצע בערב, אך ההגנה מנגד גרסה, כי לתביעה אין ראיות שהרצח אכן בוצע בערב.
משא ומתן ארוך התנהל בין שני הצדדים. בתחילה דרשה התביעה עסקת טיעון בתמורה ל- 20 שנה, לאחר מכן ירדה בדרישותיה ל- 16 שנה, בהמשך - ל- 13 שנה, ולבסוף סגרו הצדדים על עסקת טיעון ל- 10 שנים. בכתב האישום הנוסף, לצורך הסדר טיעון, תוקנה העבירה לחטיפה בלבד.
"אין ספק כי העבירות בהן הורשעו הנאשמים ונסיבות ביצוע העבירות, כפי שהן עולות מכתב האישום המתוקן, הינן חמורות מאוד, לאור העובדה שקשירת הקשר נעשתה על ידי מספר רב של קושרים, והמנוח נלקח מביתו תחת איומים של הנאשמים וחבריהם, מיד כשיצא מהמקלחת", נכתב בהחלטתם של הרכב השופטים (אזולאי, נצר ורז- לוי) מבית המשפט המחוזי בבאר שבע. "העובדה שנתקפדו חייו של המנוח הינה עובדה שכלולה בכתב האישום המתוקן, בו הודו הנאשמים. אין צורך לומר שתוצאה זו של אובדן חיי אדם היא תוצאה טרגית ביותר, של פגיעה בקדושת חייו של האדם, אובדן חייו, ונלווית אליה תוצאה קשה וכואבת לבני משפחתו", הוסיפו שלושת השופטים.
בעקבות הפחתת האישומים, מבחינתן של עו"ד רוויטל סוויד ושותפתה, מירב גרינברג, מדובר בהישג גדול. "אין ספק כי ההר הוליד עכבר", אמרה השבוע עו"ד סוויד ל'ערב ערב'. "מה שהיה נראה לכאורה כתיק רצח וכחטיפה לשם רצח, נגמר בסופו של דבר בחטיפה בלבד. עם כל הצער על התוצאה הקשה, מותו של המנוח, בסופו של דבר הצלחנו להוכיח, כי המניע שהדביקה המשטרה להרוש בטענה שרצח את רביד על רקע רומנטי לא נכון. המניע הזה הופרך, ולא רק שלא היה שום עניין רומנטי בין חברתו של ניב לבין המנוח, אלא שגם אם היה משהו, ניב לא היה מודע לו. אפילו הוכחנו זאת במהלך המשפט. כמו כן, הוכחנו קשיים ראייתיים גדולים מאוד, לקשור את הנאשמים בין אירוע היציאה מן הבית, לבין הרצח שאירע לאחר מכן".

 

 
 

תגובות
02:46 20/6/2010
אילת
שתי מנובלות בשביל כסף הצילו רוצחים ממאסר עולם,
1.
03:21 20/6/2010
אילת
"שומו שמיים" והחורבן בפתח
2.
03:30 20/6/2010
חבר
3.
03:31 20/6/2010
מאמין
מפחיד למי שמאמין בתורה תגובה 3
4.
03:35 20/6/2010
מאמאמיא
לא עלינו - הגלגל יתהפך
5.
17:54 22/6/2010
6.

  • מדורים
  • מגזינים
  • ארכיונים