פרסומת
דלג

ערכות מגן לתושבי אילת: תחנת החלוקה הקרובה נמצאת באשדוד

מאת: עומר כרמון ● ● ערב ערב 2451
חיילי פיקוד העורף אספו את ערכות המגן של תושבי העיר וממליצים לכל תושב להגיע לתחנת החלוקה כדי לקבל ערכה חדשה. אולם באילת אין תחנת חלוקה, הקרובה ביותר נמצאת במרחק מאות ק"מ. תושב העיר, נוח יעקב: "מה יעשה אילתי בזמן מלחמה? יתגונן באמצעות מסכת צלילה?. פיקוד העורף: "אפשר להשיג ערכה תמורת תשלום. בשעת חירום, נדע לתת מענה"

לפי כשנה, סיימו חיילי פיקוד העורף לאסוף את ערכות המגן מתושבי אילת והבטיחו כי מדובר במבצע רענון ובקרוב יחולקו בעיר מסיכות חדשות. אולם מתברר, כי כשפיקוד העורף אומר "בקרוב", הוא לא מתכוון ככל הנראה לזה באמת. לא ברור גם על איזה עיר מדברים בפיקוד העורף? תחנת החלוקה הקרובה ביותר לאילת, נמצאת ב...אשדוד.

"השאירו אותנו בלי כלום"


מבדיקת 'ערב ערב' עולה, כי הדרך היחידה להשיג באילת ערכת מגן היא בתשלום, באמצעות 'דואר שליחים' של 'דואר ישראל'. אולם גם השגת ערכה בתשלום היא בעייתית, מפני שפיקוד העורף ממליץ לתושבים לא לעשות זאת, אלא למדוד בתחנת החלוקה את הערכה שמתאימה למבני פניהם. "פיקוד העורף לקחו לנו את המסכות והשאירו אותנו בלי כלום", אמר לנו תושב העיר, נוח יעקב. "מה יעשה אילתי בזמן מלחמה? יתגונן באמצעות מסכת צלילה?".

בפרסומי פיקוד העורף נכתב: "חלוקת ערכות המגן מתבצעת ללא תשלום במוקדי החלוקה ובתשלום של 25 שקלים לבית אב בהזמנת שליח דרך המוקד. תחנות החלוקה ממוקמות במרחק של עד שלושים ק"מ מבית התושב והן נגישות וניתן להגיע אליה בתחבורה ציבורית. לא מומלץ לקחת ערכה לאדם אחר המחוייב במדידה (גיל 8-73) וחשוב שהם יגיעו בעצמם לתחנת החלוקה על מנת למדוד את הערכה ולהתאימה למבני פניהם".

"או שתמתינו. או שתזמינו עם שליח"


בהתאם להוראות פיקוד העורף, התקשרנו למרכז המידע של 'דואר ישראל' כדי לברר היכן נמצאת תחנת החלוקה לערכות מגן באילת. המוקדנית הסבירה לנו כי "אין באילת תחנות חלוקה. תחנת החלוקה הכי קרובה לאילת זה באשדוד. או שתמתינו שתהיה תחנת חלוקה באזורכם, או שתזמינו עם שליח". מתי תיפתח תחנת חלוקה באילת, שאלנו. "זאת לא החלטה של 'דואר ישראל'. אנחנו רק נותני שירות. מי שמחליט הוא פיקוד העורף", היא ענתה.

פנינו לפיקוד העורף, ושם הוסבר לנו כי מבצע חלוקת ערכות המגן עתיד להימשך בין שלוש עד חמש שנים. כרגע, עדיין לא ידוע מתי תיפתח תחנת חלוקה באילת. "זה לא רציני", הגיב נוח יעקב. "אם יהיה חשש למלחמה, המדינה תיכנס לפאניקה וכל תושבי העיר יגיעו במכה אחת בשביל לקבל מסיכות. החיילים של פיקוד העורף לקחו ממני את המסכה הישנה. השאירו אותי ללא כל ערכת מגן. עכשיו הם מסכימים לתת לי חדשה, רק אם אשלם להם כסף, בשעה שהם עצמם כותבים שרצוי לקבל את הערכה בתחנת חלוקה, כדי שניתן יהיה למדוד אותה. מה ההיגיון?", הוא שואל.

מפיקוד העורף נמסר בתגובה: "בהמשך להחלטת הדרג המדיני, מחלק פיקוד העורף את ערכות המגן במקום אלה שנאספו מהאזרחים במהלך השנים 2007-2008. תהליך זה צפוי להימשך על פני כחמש שנים, במהלכן יחולקו ערכות לכלל האזרחים. החלוקה מתבצעת על פי תוכנית חלוקה מתוכננת מראש אשר בסופה יהיו פרוסות תחנות חלוקה בכל חלקי הארץ. חשוב להדגיש, כי פיקוד העורף ערוך לתת מענה מיידי בשעת חירום, הן על ידי חלוקה של ערכות, והן במתן הנחיות לאיטום חדרים. חלוקת ערכות המגן מתבצעת ללא תשלום בתחנות חלוקה, אך במידה והמשפחה מעוניינת לקבל ערכות מגן לביתה, ניתן לעשות זאת באמצעות דואר שליחים של חברת דואר ישראל בעלות של 25 שקלים בלבד".


שתפו את הכתבה בפייסבוק