פרסומת
דלג

כלבים תוקפים בשכונת איזידור

מאת: עומר כרמון ● ● ערב ערב 2455
משרד הבריאות הוציא צו הסגר לשני כלבים מסוג האסקי סיבירי מעורב ובוקסר מעורב שתקפו ביום שישי את תושבת העיר. "התקשרתי למוקד העירוני 106 כשכולי רועדת. אבל אף אחד מהעירייה לא הגיע", מספרת המותקפת. "מה שכואב לי, יותר מהחבלות, זה שכמעט אף אחד לא עזר. הם הסתכלו כמו על סרט". הכלבים התוקפים לא אותרו

"התקשרתי למוקד העירוני 106 כשכולי רועדת. גם אחד האנשים ברחוב התקשר שוב ושוב, אבל אף אחד מהעירייה לא הגיע". מספרת ליאורה (שם בדוי) משכונת איזידור, שהותקפה ביום שישי האחרון בשעות הערב בידי שני כלבים ונחבלה בכל חלקי גופה. "אני מרגישה שבכל פעם כשאני יוצאת לטייל עם הכלב שלי, אני בסכנת חיים", היא מוסיפה בדמעות. "אחד הכלבים התוקפים קפץ מעל הגדר של בניין 682 והתחיל להשתולל. אני נפלתי על הרצפה. הייתי מבולבלת ומבוהלת. מה שכואב לי, יותר מהחבלות, זה שכמעט אף אחד לא עזר. הם הסתכלו כמו על סרט".כוח האדם מוגבל


בעקבות התקיפה הוציא בראשית השבוע משרד הבריאות צו הסגר לשני הכלבים התוקפים. הראשון מסוג האסקי סיבירי מעורב והשני מסוג בוקסר. מנהל אגף השירות הווטרינרי, ד"ר אורן אברמוביץ', אמר ל'ערב ערב': "התקשרנו לנשוכה, ואמרנו לה: 'תאתרי את הכתובת וניקח את הכלבים התוקפים להסגר". שני פקחים הגיעו לביתה של ליאורה, אולם היא לא הצליחה לזהות את הכלבים התוקפים. "לפי פקודת הכלבת, חובתו של בעל הכלב שנשך, להסגיר את הכלב בתוך 24 שעות", אומר אברמוביץ'. "אבל לצערי זה אף פעם לא קורה. כמעט כל יום אנחנו מקבלים צווי הסגר. בעיקר בעקבות תקיפות חתולים. אבל לרוב, אנחנו לא מוצאים את בעל החיים התוקף, כי המותקפים לא מצליחים לזהות אותם".

"גם בחודש אפריל בשנה שעברה הותקף הכלב שלי ונפצע קשה מאוד", מספרת ליאורה. "הבעלים של הכלב התוקף אמר לי שאני צריכה לשחרר את הרצועה של הכלב, כדי שהכלב לא ייפגע. אני צריכה להתיר את הרצועה?", היא שואלת. "זה הם שחייבים להחזיק את הכלב עם רצועה". "אסור לאפשר לכלב להסתובב לא רצועה", מסכים ד"ר אברמוביץ'. "כשמדובר בכלב מסוכן, חייבים בעליו לשים עליו גם מחסום פה. אנחנו נותנים המון קנסות ומבצעים אכיפה מוגברת בצורה בלתי רגילה. אבל כוח האדם שלי מוגבל. אני לא יכול לשלוח את הפקחים לחפש כל היום כלבים משוטטים, יש להם עוד משימות: לתפוס חתולים בבוקר, להרים פגרים, לנקות את הכלבייה פעמיים ביום. אם כלב מחוסן נתפס משוטט, אנו מצלמים אותו ולוקחים אותו לבעליו. אחר כך אנחנו שולחים בדואר רשום את הקנס. למה בדואר רשום? מפני שהרבה פעמים קורה שאדם שמקבל את הקנס במקום, אומר לנו: 'קחו את הכלב. אני לא רוצה אותו'. ואז, מי שנענש בסופו של דבר הוא הכלב. אם הכלב לא מחוסן, אני לוקח אותו לכלביה ומנסה לאתר את הבעלים. אבל שוב, זה תלוי במקום הפנוי שיש לנו בכלבייה. אם הכלבייה מלאה, אז אין מקום לכלבים חדשים".

הקנס על שוטטות יופחת


"אני מרגישה שתושבי איזידור הם סוג ב'", טוענת ליאורה. "פקחי העירייה לא מחפשים כלבים משוטטים. בעלי הכלבים כאן מרגישים שהם בעלי הבית. הם לא מפחדים מכלום". ד"ר אברמוביץ' לא מסכים. "לדעתי, המצב באיזידור מצוין", הוא אומר. "לא ידוע לי על להקות כלבים שמסתובבות שם". שכנתה של ליאורה מספרת על מקרה תקיפה נוסף לפני כמה חודשים: "זה היה כלב בוקסר מעורב שילדה קטנה הוציאה לטיול", היא אומרת. "הכלב הלך בלי מחסום ובלי רצועה ותקף את הכלב שלי. צרחתי ובכיתי. התקשרתי לעירייה, אבל אף אחד לא הגיע. מדוע לא מזהירים אנשים שאסור לצאת החוצה עם הכלב ללא רצועה", היא שואלת. "למדתי שבאמת אין ברירה וחייבים להטיל קנסות על בעלי כלבים משוטטים", מסכים ד"ר אברמוביץ'. "בעבר הזהרנו את בעלי הכלבים, אבל זה לא השפיע עליהם. מצד שני, הקנס על שוטטות, עומד כיום על 730 שקלים וזה גבוה מדי. לכן פניתי למדינה כדי שתוזיל את גובה הקנס באילת. לשמחתי, קיבלנו אישור לכך, ובקרוב הקנס שיוטל על בעלי כלבים משוטטים יעמוד על 500 שקלים". דוברת עיריית אילת לא ענתה לשאלות 'ערב ערב'.