פרסומת
דלג

ככה יעשה לעבריין

מאת: ● ● ערב ערב 2455
שבע שנים בפועל, שנה וחצי על תנאי וקנס של 3,000 שקלים נגזרו השבוע על תושב אילת שהורשע בשתי עבירות שוד ועבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו. יעל רז- לוי, שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, החליטה להחמיר עם הנאשם.

הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן המייחס לו שלושה אישומים, בשתי עבירות של שוד בנסיבות מחמירות ועבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו.
בהתאם לכתב האישום המתוקן, בחודש נובמבר 2009, סמוך לשעה אחת אחר חצות באילת, עשה אזרח תאילנדי השוהה בישראל לצורך עבודה, את דרכו מעבודתו באחד מבתי המלון באילת, לביתו.
הנאשם וחבר ששלף סכין התנפלו עליו, הפילו אותו, לקחו בכח את הטלפון הנייד שלו. כתוצאה ממאבק שהתפתח, נדקר התאילנדי בישבנו ובירכו, והשניים נמלטו מהמקום כשהם נוטלים עמם את הטלפון הנייד של המתלונן, לו נגרמו שני חתכים עמוקים שגרמו לדימום רב, והוא הובהל לביה"ח, שם נזקק לטיפול רפואי.
באישום השני, כעבור ארבעה ימים, שיחקו הנאשם וחברו במכונות הימורים באילת. הנאשם, לאחר שהפסיד את כספו, שדד יחד עם חברו מרכול. הוא נטל כ- 7,000 ₪ במזומן ו- 160 כרטיסי חיוג מהקופה ונמלט מהמקום. במהלך אירועים אלה, נפלטה צואה מגופו של המתלונן ונגרמו לו שתי חבלות בפניו ושריטה במצחו, כתוצאה ממעשי השניים.
את האישום השלישי ייחסו במשטרה לחשוד שהשתולל והתנגד למעצר, כאשר זיהו אותו בפיצוצייה באילת. השוטרים התגנבו מאחוריו וכשהגיעו אליו, תפסו אותו והודיעו לו כי הוא עצור. הנאשם החל להשתולל והתנגד, תוך שהוא מפעיל כח רב, ורק לאחר שאחד השוטרים ריסס את פניו בתרסיס מדמיע, הפסיק החשוד להשתולל. פרקליטות מחוז דרום בטיעוניה לעונש, ביקשה לגזור על הנאשם מאסר בפועל ארוך ממושך ומרתיע, קרוב ככל הניתן לעונש המירבי בחוק, כאשר הגישה פסיקה שבה נגזרו עונשי מאסר ארוכים של שש שנות מאסר ואף שמונה שנות מאסר. בטיעונים הדגישו, כי את עניינו של הנאשם יש לאבחן לחומרה מפסקי דין אלו, נוכח המאסרים המותנים העומדים ותלויים נגדו ואף החומרה במעשי השוד שביצע. מנגד, בא כוחו של הנאשם ציין, כי חלקו של מרשו הוא פחות משל שותפו לפשע.
"המעשים בהם הורשע הנאשם הינם מעשים חמורים, כאשר מדובר בשני מקרי השוד בכך שבמהלך השוד היה שימוש באלימות כלפי המתלוננים, ובשני מקרי שוד שבוצעו בפער זמנים קצר", אמרה השופטת, יעל רז- לוי.
"עבירת השוד ומעשים כגון אלו שביצע הנאשם פוגעות בתחושת הביטחון של הציבור אשר נחשף לביצוע מעשים קשים כלפיו, בביתו, במקום עבודתו או ברחוב ללא כל מושיע. "חיוני הוא להחדיר לתודעת כל האנשים בעלי נטיות עברייניות מהסוג הנידון, שאם מתנפלים הם על עוברי אורח תמימים, ובמיוחד על אנשים קשישים, חסרי ישע, ושודדים את רכושם תוך הפעלת אלימות, הרי צפויים להם בגין מעשים כאלה עונשים כבדים ומכאיבים", הוסיפה, "עינינו הרואות שהנאשם ממשיך בדרכו העבריינית ולמעשה מעשיו העבריינים של הנאשם אך הולכים ומסלימים תוך פגיעה קשה יותר ויותר בציבור. מכאן מתחייבת ענישה ממשית ומוחשית בדמות מאסר בפועל לתקופה ממושכת על מנת להגן על הציבור בכללותו מביצוע עבירות מסוג זה הפוגעות לא רק בשלום הציבור, אלא אף בתחושת הביטחון האישי של כל אחד ואחת ויהא בה כדי להלום את חומרת מעשיו ולבטא את סלידת החברה ממעשים מסוג זה", אמרה השופטת וגזרה עליו שבע שנות מאסר בפועל, מאסר מותנה של שנה וחצי ופיצוי למתלוננים בסך 3,000 ₪.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש