פרסומת
דלג

חיה ובועטת

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2455
והשבוע- זה לא כל כך נעים לראות קבר הרוס. למה רודפים אותנו עם החשבונות? וגם - חיפשתם את המבנים המוסדרים של הבאסטות שהוקמו עוד בימי גבי קדוש? מצאתי אותם
חיה ובועטת

מה יהיה עם הקבר?


המקום- בית העלמין של אילת. המיקום: החלקה האחרונה, זו שנמצאת במעלה הגבעה של בית העלמין, בצד ימין. אחת לכמה זמן אני ובני משפחתי פוקדים כאן את קברה של סבתי היקרה.
במהלך החודשים האחרונים עקבנו שבוע ועוד שבוע אחר קבר אחד בקרבת מקום שאיך לומר בעדינות- הולך ומתפורר לו לנגד עינינו. משטח השיש של הקבר הולך ונשבר, מתפרק, ואיש משום מה, אינו נוקף אצבע כדי לתקן או לשנות את המצב. בפועל לא נראה שמדובר ביד זדונית שפגעה בקבר, לא ואנדליזם, אלא בעין לחלוטין בלתי מקצועית, נדמה כי מדובר כאן בהתפרקות החומר שנובעת לאו דווקא בגלל התיישנותו מאחר והחלקה הזאת בת לערך שמונה שנים.
ואם בהתחלה כשרק הבחנו במצבו זה של הקבר עוד חשבנו שאולי מישהו יפעל לתקן את המצב, הרי שהשבועות חלפו, מצבו של הקבר הוסיף והידרדר ומשום מה אף לא גורם אחד טרח לטפל במצבו העגום. מה אומר לכם, לא נעים להגיע למקום כזה ולראות שלפחות במקרה הזה, אין כאן יד דואגת. ומה אם הקשישה הקבורה כאן הינה ערירית? ומה אם בני משפחתה אינם מתגוררים באילת והם כלל אינם מודעים למצבו של הקבר? הלא אף אחד מאיתנו לא היה רוצה שמשהו כזה יקרה לקבר של יקירו מבלי שיידע, נכון? ואולי בכלל מדובר במשפחה חסרת אמצעים שידה אינה משגת את תיקון הקבר? ובכלל, איך קורה שבבית העלמין בו אמור להיות מי שתפקידו הוא בין השאר לפקח על מצבם של הקברים, ישנו קבר במצב נוראי שכזה? ואולי, כבר הפלגתי בדמיוני, מדובר בתופעה של הזנחת קברים גורפת בבית העלמין שלנו בעיר?
כצעד ראשון יצאתי יחד עם צלמינו, יהודה בן יתח, לבדוק הכצעקתה. שוטטנו לנו בין הקברים בבית העלמין (לא מומלץ כטיול שבת) והגענו אפילו לחלקת הקברים הראשונה של אילת. לשמחתי אני יכולה להעיד, וגילינו כי מצב הקברים בבית העלמין- טוב. החלקות מטופחות יחסית ומצבם של הקברים, כולל אלו הישנים מאוד, תקין. שלננו את האפשרות כי מדובר בתופעה. אם כך, מה בדיוק קורה כאן? ולמה הקבר האומלל הזה הגיע למצב חמור כל כך?
את זה בדיוק ביקשתי השבוע להבין מיו"ר המועצה הדתית בעיר, חביב חזיזה. תיארתי לפניו את מצב הקבר, מיקמתי לו אותו מבחינת חלקה, והיו"ר הבטיח לבדוק ולחזור אלי עם תשובה. בשל צום תשעה באב, לא הספיק יו''ר המועצה לשוב אלי עם תשובה עד לסגירת הגיליון. עם קבלת התגובה אשמח לפרסמה במדורי.

לא שכחנו


זוכרים שבקדנציה של ראש העירייה גבי קדוש התבשרנו על הקמתם של דוכנים אחידים שאמורים היו לתפוס את מקומן של הבאסטות המכוערות על הטיילת? זוכרים שלא מעט כספים הושקעו אז בפרויקט? אלא שרגע לפני שהדוכנים עלו על הטיילת, קדוש איבד את כסאו, וראש העירייה החדש, מאיר יצחק הלוי, גנז משום מה את התוכניות הללו, כשהוא מפקיר את המבנים המוכנים ואגב היפים, ויחד איתם את העלויות הגבוהות שכבר הושקעו בהם ואני מדברת על כמה מיליוני שקלים. אלא שהשבוע, במפתיע, גיליתי אותם, את אותם דוכנים שמסתבר עדיין ממתינים, לא ברור למה. אם תגיעו לכיכר קנדה בכניסה לעיר ותסתכלו לעבר גבעת החול הנושקת ל'חווה האורגנית', תגלו כי המבנים האלו מאופסנים במתחם החנייה לטווח ארוך, ורק הראשים שלהם מציצים מכאן כתזכורת למשהו טוב שאולי יכול היה לקרות לעיר שלנו או לפחות לטיילת. הם בינתיים עדיין כאן, עיריית אילת מן הסתם משלמת עבור אכסונם דמי שכירות כלשהם, הבאסטות המכוערות עדיין על הטיילת ואנחנו רק יכולים להמשיך ולשאול את עצמינו למה? למה היתה ההתעקשות לא להשתמש במבנים האלו הקיימים ומה ייעשה בהם עכשיו אם בכלל?
בעיריית אילת כרגיל, העדיפו שלא להגיב. חבל.

חשבונות טורדניים מידי


כמה פעמים קרה לכם שבגלל חודש אחד בלבד של איחור בתשלום חשבון חשמל או מים הרגשתם כאילו אתם עבריינים בפוטנציה? האמת זה קורה תמיד, אבל תודו שלאחרונה ישנה תחושה שמישהו שם למעלה לוחץ על כפתור ומגביר את רמת ההיסטריה סביב אי תשלום החשבונות. אולי זה בגלל שכמות הלא משלמים במדינה שלנו הולך וגדל, אולי זה בגלל שהחברות השונות צריכות היום כל אגורה שחוקה, וזה בסדר, אבל הלו, תנו לנו קצת קרדיט ותפסיקו לנג'ס...
אם היה מדובר בחשבון תפוח של כמה עשרות אלפי שקלים, מה שיכול להעלות את הסברה שלא תמהר אתה, הלקוח, לשלם, יאללה בסיידר, תרדפו אותנו. אבל כשמדובר בחשבון מים 'כולה' של 140 ₪ , חשבון שלא שולם חודשיים בסך הכל, אתם יודעים בגלל שרציתם להגיע לתאגיד 'עין נטפים' ולברר על מה ולמה אתם מחויבים באקסטרות, אבל בשל מרוץ החיים המטורף לא מצאתם לכך זמן, לקבל פתאום מכתב התרעה, זה קצת תוקפני מידי, לא? פאדיחה רצינית להגיע עם מכתב כזה אל בית הדואר ולשלם, מה יחשבו עליך שאתה עבריין תשלומים?
ואם לא די בזה הרי שלאחרונה בחברת החשמל הפכו לטורדנים סידרתים. לא שילמתם את חשבון החשמל הדו חודשי שלכם, כמה ימים אחרי קבלת דרישת התשלום? מיד הם יתקשרו אליך ויבררו אם אתה מודע לחוב. תאמר להם שכן, הם יבקשו ממך למהר ולשלם. "מה קרה?", שאלתי את הדוברת מעברו השני של הקו, "מה הפאניקה? ברחתי מהארץ? השארתי חובות פתוחים של מיליוני שקלים? אי אפשר לשלם בחודש הבא? הלא מדובר בחשבון דו חודשי, מיליון שנה אני משלמת לכם את החשבון שבועיים שלושה לאחר קבלתו, אף פעם לא הותרתי חוב פתוח, מה קרה, מלחמה? אי אפשר כבר לסמוך עלי שאגיע לשלם בלי שתזכירו?", התפוצצתי על הדוברת האומללה שלא הבינה מאיפה נחתתי עליה, אבל מה לעשות, זה מרגיז.
נציגת חברת החשמל כמובן, המשיכה לשמור על נימה מאופקת והסבירה שאלו התקנות המקובלות וכך נפרדנו כלא ממש ידידות. היא עשתה את עבודתה ואני הרגשתי נפגעת, לא נעים כשלא נותנים לך קרדיט. אני בשלי המשכתי, יודעת בבירור מתי אני מתעתדת לשלם את החשבון האחרון, להזכירכם, ואז, כמה ימים אחרי שיחת הטלפון הראשונה, הגיעה השיחה השנייה ששוב ביקשה לוודא שאני מודעת לחוב ומתי בכלל אני מתכוונת לשלם. לרגע כבר לא הייתי בטוחה ששתינו מדברות על אותו סכום שלא עולה אפילו על אלף ₪ לחודשיים. ביקשתי לברר עם הדוברת את הסכום לאשורו. לא טעיתי, זה היה הסכום המדובר. הפעם כבר לא התווכחתי, למה זה טוב? השבתי בנימוס לדוברת כי אני מודעת לחוב והבטחתי לה כי אני מתכוונת לשלמו בעוד מספר ימים. ובאמת, כמתוכנן שילמתי, מה שלא הפריע לחבר'ה מחברת החשמל לשגר אלי בינתיים גם מכתב תזכורת. ואני שואלת אתכם, האם מדובר כאן בניפוח מנגנון מיותר? אין להם מה לעשות עם עובדים שהם מחפשים להם תעסוקה נלווית? למה הפאניקה והלחץ? הלא טרם התקבלה בקשת התשלום הבאה וחוצמזה, תחשבו כמה כסף מבזבזת חברת החשמל על הטלפונים ועל המכתבים לכל אחד שלא משלם שבוע אחרי קבלת החשבון השוטף, וזה אומר בערך כל תושב שני בארץ...לא חבל על הכסף? למה להיות טורדניים? אולי תוותרו על ההוצאות האלו ותפחיתו את עלויות החשמל שלנו? מעניין אותי מאוד, האם גם לבתי המלון ולבתי עסק ענקיים הם מתקשרים בהיסטריה כזו כשחשבון לא משולם תוך שבועיים- שלושה ואולי פשוט נוח להם 'ליפול' עלינו האזרחים הקטנים?
ואני אומרת, זה בסדר לדרוש תשלום, וזו חובתנו לשלם, אבל למה להציק? למה לא לאפשר לנו לשלם בנוחות שלנו (בלי לצבור חובות) וזה אומר לפחות במהלך החודשיים עד לקבלת החשבון הבא, ורק אחר כך להטריד?
הלו, מישהו שומע? קחו את זה לתשומת ליבכם ותעשו עם זה משהו...


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש