פרסומת
דלג

לא הצליחה באליפות אירופה

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2459
לאחר שורה של הישגים לאומיים ובינלאומיים ראויים, לא הצליחה השחיינית האילתית יוליה בנך להעפיל ולו למקצה חצי גמר אחד באליפות אירופה בהונגריה. מאמן הנבחרת האילתית, סרגיי ג'רום מבהיר: "יוליה עדיין לא אמרה את המילה האחרונה"

למי שממהר להספיד בימים אלו את השחיינית האילתית המצטיינת בת ה-18, יוליה בנך, רק בגלל שלא הצליחה להתבלט כמצופה באליפות אירופה בהונגריה, השבוע מבהיר מאמן נבחרת השחייה של אילת ומאמנה האישי של יוליה, סרגיי ג'רום, כי לא זו בלבד שאין למהר ולהספיד את השחיינית המוכשרת, אלא שבפועל, בקטגוריית הבוגרים, יוליה רק עכשיו מתחילה את דרכה.שבעה ימים נמשכה אליפות אירופה בבריכות קצרות בעיר בודפשט שבהונגריה. נבחרת ישראל העמידה על קו הזינוק 12 מתחרים, שניים מהם, גל נבו וגיא ברנע, חזרו לראשונה, עם הישג מרשים- מדליות ארד לכל אחד. זו היתה התחרות הראשונה מאז עידן חליפות השחייה המציפות, בה אסרו על המתחרים להשתמש בהן. עובדה זו הפחיתה באופן משמעותי את הישגי המתחרים ולא בכדי. זו בדיוק הסיבה בגללה החליטו באיגוד השחייה העולמי לאסור את השימוש בחליפות.
למרות שביעות הרצון מהישגי הנבחרת הישראלית, דווקא השחיינית האילתית, הבולטת, יוליה בנך, לא הצליחה לבוא לידי ביטוי בתחרות. אמנם גם ללא החליפה היא הצליחה להגיע קרוב להישגיה הבולטים ועדיין התוצאות שהשיגה בתחרות לא הספיקו לה כדי להגיע ולו למקצה חצי גמר אחד.
במקצה למרחק 50 מ' היא סיימה בתוצאה 33.8 שניות בעוד ששיאה עומד על 31.9 שניות. במקצה למרחק 100 מ' היא סיימה בזמן של 1.11 דקות, לעומת שיאה שעומד על זמן של 1.09 ד'. במקצה החזה היא סיימה בזמן של 2.37 ד', לעומת שיאה - 2.29 ד'. במקצה השליחים למרחק 100 מ' מעורב היא שחתה בזמן של 1.10 ד', הנבחרת סיימה במקום ה-11 אך לא היתה אחת משמונה הנבחרות שהעפילו לגמר. בכל המקצים, למעט המקצה למרחק 200 מ', יוליה היתה הראשונה בין הישראליות, במקצה 200 מטרים עקפה אותה נסטיה קורוטקוב.
לשאלה כיצד לא הצליחה בנך אחרי שורה של הישגים לאומיים ובינלאומיים שרשמה לזכותה השנה, לבוא לידי ביטוי דווקא בתחרות הזו, הציב מאמנה האישי ומאמן נבחרת השחייה של אילת, סרגיי ג'רום שלוש סיבות, בראשן העובדה כי בנך בת ה-18 עוברת בתקופה זו שינויים פיזיולוגיים אגב הפיכתה מנערה לאשה. ג'רום הסביר גם כי דווקא בעונה הזו לא יצאה בנך לכל מחנות האימון בשל מבחני הבגרות עליהם היא שמה דגש. "עם כל הכבוד לחשיבות השחייה, אני רואה חשיבות לא פחותה בהצלחה בלימודים", אומר ג'רום שהוא גם אביה החורג של בנך, "לדבריו בשנה שאין בה אליפות עולם וגם לא אולימפיאדה, יש לקחת את התחרויות בפרופורציות הנכונות ולא להעדיף אותן בכל מחיר על חשבון הלימודים". ולראייה גם בשנה זו סיימה בנך את לימודיה ביחידת המחוננים של מכון 'וינגייט' בהצטיינות עם ממוצע בגרויות מרשים. את ההסבר השלישי להיחלשותה היחסית של בנך מסביר ג'רום בכך שכתוצאה מהשינויים הפיזיולוגים שהיא עוברת לאחרונה, יוליה חלתה מספר פעמים ונזקקה לטיפול אנטיביוטי שהחליש אותה וגרם לה להעדר מלא מעט אימונים. אם תשאלו את ג'רום, הרי שכל אלו יחד הם הגורמים לכך שיוליה לא בלטה באליפות אירופה.
ועדיין הוא סבור כי בהתחשב בכל אלו, הישגיה היו סבירים. "אמנם התרגלנו כבר למצב שהיא חוזרת מכל תחרות עם מדליות, אבל יש לקחת בחשבון גם דברים נלווים", הוא מסביר וממהר לציין, "אין מה להספיד את יוליה. בגיל 18 היא אפילו לא התחילה עדיין את דרכה בבריכה. הכל פתוח לפניה".
ביום שני השבוע חזרה נבחרת ישראל לארץ. יוליה חזרה הביתה לאילת כאן תשהה בשבועיים הקרובים, תנוח, תתאושש ולא תחשוב בשלב זה על תחרויות.
במקביל לזאת, בימים אלו עובר מאמן נבחרת השחייה של אילת, סרגיי ג'רום קורס מאמנים בכירים במכון 'וינגייט'. במהלך הקורס הוא ייצא להשתלמות בשוויץ עם אחד המאמנים הגדולים בעולם השחייה, גנאדי טורצ'קי.