פרסומת
דלג

שעה וחצי בפקק בכניסה לאילת

מאת: עומר כרמון ● 28/9/2010 16:22 ● ערב ערב 2465
בערב חג הסוכות, נתקעו מאות כלי רכב בפקק אדיר מתמנע עד מחסום הכניסה לעיר. מג"ב: "המחסום הנוכחי הוא בעייתי". חבר לשכת המסחר, משה חזן: "כל יום שעובר מבלי שהמחסום מועתק צפונה, גורם נזק נוסף לסוחרים באזור התעשיה 'שחורת'". גורמים המעורבים במו"מ: "העתקת המחסום התעכבה בגלל ויכוח על מימון הפרויקט". עיריית אילת: "בחודש נובמבר, יפורסם מכרז לבניית המחסום החדש. הבנייה תחל למרות המחלוקות"

בחג הסוכות מלאה אילת בעשרות אלפי נופשים, והתפוסה בבתי המלון הגיעה ללמעלה מתשעים אחוזים.

תמונת כתבה


אולם לרבים מאותם תיירים החל הנופש ברגל שמאל. משעות הצהרים של ערב החג, נרשם פקק תנועה אדיר שהחל בתמנע עד מחסום הכניסה לעיר. מאות מכוניות המתינו שעה וחצי לפחות, עד שיכלו להיכנס בשערי עיר החופש. נהגים אחרים התחכמו וחיפשו דרכי עפר שיקצרו את דרכם אל בית המלון. ממג"ב נמסר ל'ערב ערב', כי השוטרים במחסום לא הונחו לערוך בדיקות מיוחדות והסיבה היחידה לפקק היא לחצי התנועה הגדולים."מי ששם ב'שחורת' את כספו, נפגע בצורה רצינית"


"גם אני, כמו מפגר. עמדתי שעה וחצי בפקק", מספר דובר מג"ב, משה פינצי, שהגיע לנפוש באילת בחג הסוכות. "לא עזרה לי הפרוטקציה. המחסום הנוכחי הוא בעייתי. כבר היו שם כמה מקרים של משאיות שהגיעו במהירות וכמעט עלו עליו. אני מברך על כל שינוי שייעשה שם ומקווה שכמה שיותר מהר שהמחסום יועתק".

"דיברנו על בעיית המחסום מספר פעמים עם ראש העירייה", מוסיף מנכ"ל התאחדות בתי המלון באילת, שבתאי שי. "נתקעתי בפקק דומה הרבה פעמים. גם ראש העירייה נתקע בפקקים דומים. בראשית השבוע, עברתי ליד הכניסה לעיר וראיתי עוד פקק תנועה. השיירה הגיעה עד לאן שהעין יכולה לראות".

תמונת כתבה


"המחסום הזה הוא בלתי נסבל", אומר חבר לשכת המסחר, משה חזן: "כל יום שעובר מבלי שהמחסום מועתק צפונה, גורם נזק נוסף לסוחרים באזור התעשיה 'שחורת'. אני לא מבין כיצד אישרו להקים אזור תעשיה, צפונית למחסום הכניסה לעיר", הוא תוהה. "מי ששם ב'שחורת' את כספו, ניזוק בצורה רצינית מאוד. בימים חמישי, שישי וראשון, המעבר במחסום אורך למעלה מחצי שעה. ביולי-אוגוסט, ובחגים, זה הופך להיות מטרד בלתי נסבל. כיצד יכול לתפקד עסק שבנוי על הוצאת סחורה לאילת, או צריך לעשות עבודות באילת דרך המפעל ב'שחורת'?".

העירייה: "פנינו לגורמים השותפים להגדיל את השתתפותם"


כבר כשלוש שנים מבטיחה עיריית אילת שבקרוב יועתק המחסום. גורמים המעורבים במו"מ מספרים לנו, כי ההעתקה התעכבה בשל ויכוח על תקציבים. רשות המסים, שאמורה להשתמש במחסום כדי לפקח על קיומו של אזור סחר חופשי באילת, הקציבה 1.1 מיליון שקלים להקמת המחסום החדש. משטרת ישראל התחייבה להעביר כחצי מיליון שקלים. אולם בדיונים שהתקיימו עד כה, טענה העירייה, כי הגורמים המעורבים צריכים לשלם יותר. "העירייה עשתה תוכנית של מחסום מפואר הכולל פרגולות מאלומיניום. זה מאוד יפה, אבל זה עולה הרבה מאוד כסף והעירייה צריכה לממן את זה", אמר ל'ערב ערב' אחד הגורמים המעורבים.

דוברת העירייה, דנה זנטי, מסרה כי: "מזה למעלה משנתיים, פועל ראש העירייה לקדם את העתקת המחסום, צפונית לאזור התעשייה 'שחורת', מתוך כוונה לשדרג את המחסום וממנו - את כל הכניסה לעיר אילת. לא מיותר לציין, כי העתקת המחסום ושדרוגו הכרחית מעבר להיבט האסתטי, וזאת לטובת בעלי העסקים באזור התעשייה 'שחורת' ולפיתוח המקום. לצורך כך, גייס ראש העירייה ארבעה גורמים: משרד התחבורה, מע"צ, המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל ורשות המסים. הקו המנחה שהוביל ראש העירייה הוא, כי בניית המחסום תיעשה בסטנדרטים גבוהים הן בהיבט הבטיחותי-בטחוני והן בהיבט האסתטי. עלות בניית המחסום נאמדת בכשמונה וחצי מיליון שקלים. שישה מיליון שקלים לטובת תשתיות, והשאר - לבינוי ופיתוח. נכון לעת הזו, הושקעו כשישה מיליון שקלים ממשרד התחבורה ועיריית אילת לטובת תכנון ותשתיות. ההשתתפות המאושרת של רשות המסים והמשטרה עומדת על 1.6 מיליון שקלים לטובת הקמת המבנים. מאחר שכפי שצוין לעיל, הודיע ראש העירייה, כי אין בכוונתו להתפשר על איכות הבנייה, נעשתה פנייה לגורמים השותפים להגדיל את השתתפותם. בישיבה מסכמת שנערכה לפני כשבועיים סוכם, כי העבודה תחל בכפוף לתקציב הקיים ובמקביל יסוכם על תקציב ארוך טווח להשלמת החוסרים, כל זאת מבלי לפגוע, כאמור בסטנדרטים הרצויים. בעת הזו נערכת משטרת ישראל כגורם האחראי לבינוי, ליציאה למכרז בחודש נובמבר הקרוב. אם לא יחולו עיכובים, תחל בניית המחסום בין סוף שנת 2010 לבין תחילת שנת 2011".

תמונת כתבה


"תקציב העירייה להקמת המחסום החדש אושר במועצת עיר לפני מספר שבועות", אומר משה חזן. "כלומר, כל יום צריכים לצאת כדי לתקוע שם אבן פינה. וכמה שיותר מהר, כדי להפחית מהנזק שנגרם לסוחרים ולתעשיינים ב'שחורת'. אי אפשר לבכות על חלב שנשפך ונשפך הרבה מאוד. ראש העירייה התחייב שתחילת העבודות במחסום יתחילו ב-2010. אני מקווה שזה מה שיקרה. גם אם העבודות יחלו בתחילת 2011, נברך על כך".
'ערב ערב' יוסיף לעקוב ולדווח.