פרסומת
דלג

הוועדה המחוזית: להרוס מקווה בלתי חוקי בשכונת שחמון

מאת: עומר כרמון ● 28/9/2010 23:37 ● ערב ערב 2465
הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה קיבלה את התנגדותם של דיירים ברחוב נחל זרחן והורתה להרוס מקווה של חב"ד שנבנה בצמוד לחצרות בתיהם. "אישורה של התוכנית עלול להוות תקדים גרוע לבנייה דומה במגרשים אחרים ברחבי העיר". הרב יוסף הכט: "המקווה נועד להקל על מתפללים שנאלצים בשבתות ובחגים לצעוד עד שכונה ד'"
הוועדה המחוזית: להרוס מקווה בלתי חוקי בשכונת שחמון

ועדת הערר המחוזית לתכנון ולבנייה הורתה להרוס מקווה שנבנה בסמוך לבית הכנסת החדש של חב"ד ברחוב נחל זרחן בשכונת שחמון. הוועדה קבעה, כי החלטת הוועדה המקומית להכשיר את עבירות הבניה שנעשו במקום, הינה "פגיעה חמורה בשלטון החוק ובסדר הציבורי שעלולה להוות תקדים גרוע לבנייה דומה במגרשים אחרים ברחבי העיר".

הוועדה המחוזית קיבלה במלואה התנגדות שהגישו שכנים ברחוב, בראשם אסתר שטרנשוס. השכנים הסבירו, כי המקווה חורג מתחומי הבניין המאושרים, נבנה ב'קו אפס' (צמוד לגדרותיהם) ולכן מסתיר את הנוף ואת זרימת האוויר.

תמונת כתבה


יפתח מזרחי: "מותר לבנות גם מקווה וגם בית כנסת"
לפני כחודשיים, דחתה הוועדה המקומית את טענות דיירי רחוב נחל זרחן. רק שלושה מחברי הוועדה טרחו להגיע לדיון, שניים מהם נציגי ש"ס: יפתח מזרחי ויוסף כהן. חברי המועצה שנעדרו: ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי ('כיוון חדש'), יוסי חן ('כיוון חדש'), ראש העירייה לשעבר, רפי הוכמן ('ביטחון כלכלי לאילתים'), דני אדרעי ('תנופה') ומישל לוי ('ים'). מ"מ יו"ר הוועדה המקומית, יפתח מזרחי, הסביר ל'ערב ערב': "מדובר בסך הכל על הקלה של ארבעה מטרים בקווי בניין. שמענו את התנגדות השכנים. חברי הוועדה החליטו לדחות אותה, בכפוף למספר שינויים אסתטיים ולהתאמת גובה המקווה לגובה הגדר. המתנגדת אמרה שהיא לא רוצה שיהיה מקווה. אבל המגרש מיועד למבנה ציבור, וזה אומר שמותר לבנות גם מקווה ובתי כנסת. חסר מקווה בשחמון וזה מה שאישרנו".הרב הראשי לאילת וראש קהילת חב"ד בעיר, הרב יוסף הכט, אמר ל'ערב ערב', כי "המקווה מיועד להקל על מתפללים. אשר כיום, כדי לטבול בשבתות ובחגים, עליהם לצעוד עד לשכונה ד'".

"פגיעה ממשית בסביבה ובשכנים"


הוועדה המחוזית לא קיבלה את עמדת הוועדה המקומית וקבעה, כי יש להרוס את המבנה הבלתי חוקי. "אנו סבורים, כי מדובר בתוכנית שאינה סבירה, אינה בעלת היגיון תכנוני כלשהו ויש לסרב לה מכל וכל", נכתב בהחלטת הוועדה. "במסגרת תכנון עירוני, יש חשיבות רבה לקווי בניין ומרווחים. הם נועדו הן לשמירת איכות החיים בין השכנים, כך שהם יוצרים פרטיות ומניעת מפגעים והן לשמירה על אופי אדריכלי. כמו כן, קווי הבניין והמרווחים מאפשרים זרימת אוויר ואור בין המבנים השונים. לפיכך הכלל הברור הינו כי יש לשמור על קווי בנייה ומרווחים... אכן, קיים חריג לכלל, כאשר הוועדה המקומית מוסמכת במסגרת תוכנית, להקטין או לאיין את קווי הבנייה. אלא שמדובר בחריג, ועל מנת לאשרו, יש להראות כי קיימת הצדקה תכנונית מעשית, מדוע ראוי לסטות מן הכלל של שמירה על מרווחים וקווי בנייה? במקרה שלפנינו, אין כל הצדקה תכנונית שכזו. חשוב לציין, כי בנייה מקו אפס מהווה פגיעה ממשית בסביבה ובשכנים, היות שהיא יוצרת כלפי המגרשים הגובלים, 'חומה' בנויה על קו המגרש, ללא כל מרווח. לפיכך, לא תאושר בנייה בקו אפס, אלא אם מדובר בקיר משותף, המאפשר לשני המגרשים לבנות בקו אפס, דבר שאין חולק כי לא יכול להתבצע במקרה שלפנינו. לפיכך, לא רק שלא קיימת כל הצדקה תכנונית לבנייה בקו אפס, אלא שבנייה זו פוגעת הן בשכנים, הן בסביבה והן בארכיטקטורה. יתרה מזו, אישור של בנייה בקו אפס במגרש רגולרי ללא כל בעיה תכנונית, כבמגרש זה, עלול להוות תקדים גרוע לבנייה דומה במגרשים אחרים ברחבי העיר. אשר על כן, אנו סבורים כי שגתה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה אילת, כאשר אישרה את התוכנית. מדובר בתוכנית שאין לה כל סבירות תכנונית, אשר יוצרת מפגע ויש לסרב לה. הפסיקה בעניין זה הינה חד משמעית, ואין בעובדה כי מבנה נבנה ללא היתר בכדי להוות שיקול לאשר מבנה זה. ההיפך הוא הנכון, העובדה שבוצעה עבירת בנייה מהווה שיקול שלא לאשר את הבקשה".

תמונת כתבה


"עידוד לעבריינים וחוטאים יוצאים נשכרים"


הוועדה המחוזית בחרה לצטט מדבריו של שופט בית המשפט העליון, דב לוין: "התופעה של מבנים ללא היתר ופנייה לקבלת היתר רק לאחר שנקבעו עובדות מוגמרות בשטח, תופעה נפוצה היא ויש לפעול להכחדתה. יש במעשים כאלה פגיעה חמורה בשלטון החוק והסדר הציבורי". כמו כן ציטטה מהבהרה של היועץ המשפטי לממשלה: "'לעתים קרובות, בלחץ העובדות המוגמרות, מאשרות ועדות התכנון תקנונים ושינויים שלא עולים בקנה אחד עם עקרונות התכנון הראוי שלא היו מתאשרים מלכתחילה. בכך ניתן עידוד לעבריינות וחוטאים יוצאים נשכרים".
"אנו מנחים את הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה לפעול לאכיפת דיני התכנון והבנייה לצורך הריסת כל הבנוי מחוץ לקווי הבנייה המאושרים", קבעו חברי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה.

'ערב ערב' יוסיף לעקוב ולדווח.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש