פרסומת
דלג

חן סלטי: "לא יגררו אותי למגרש הפוליטי"

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 3/11/2010 18:13 ● ערב ערב 2470
מנכ"ל תאגיד המים והביוב 'עין נטפים' היתה פעם פוליטיקאית וממש לא מתגעגעת. חן סלטי, אולי האישה העסוקה ביותר בעיר, עומדת מול גלי ביקורת. לגבי תלונות תושבים על חשבונות המים והצריכה המשותפת, היא תקשיב, תענה ותטפל, אך השבוע, מבהירה סלטי: "אני לא אגרר למגרש הפוליטי, אין לי שום עניין בזה, כל ביקורת מקצועית היא לגיטימית וראויה", וזאת בעקבות טענות חברי מועצה ודרישה לדיון בנושא זה. מרשות המים נמסר: "התאגיד פועל כשורה ועומד בכל דרישות החוק". בשבוע הבא, אמורה מועצת העיר לדון בנושאי התאגיד, רגע לפני, סלטי מדברת, על מים, ביוב ופוליטיקה עירונית
חן סלטי: ''לא יגררו אותי למגרש הפוליטי''גילוי נאות, גם אני, כמו לא מעט מתושבי העיר, בדין ודברים עם תאגיד 'עין נטפים' בעניין הצריכה המשותפת בבניין בו אני גר. לאחר שנים ארוכות בהן היו תושבים ובעלי עסקים שלא שילמו חשבונות מים וביוב ובעקבות תעריפי המים החדשים, יש לא מעט בעיות, תקלות ותלונות על חשבונות מים גבוהים, חלקם אף מופרכים. תאגיד 'עין נטפים', שהוקם לפני חמש שנים, מתמודד עם הבעיות וקשוב, בדרך כלל, לתלונות התושבים ובעלי העסקים. אך בשבועיים האחרונים, יש גם תלונות של פוליטיקאים על תאגיד 'עין נטפים'', וחבר המועצה יהודה מורדי דרש דיון במועצת העיר בסוגיה זו. מעבר לבעיות שהוזכרו, גורמים תאגידי המים והביוב ברחבי הארץ לכאבי ראש לא קטנים לרשויות המקומיות. התאגידים, שהוקמו על פי חוק התאגידים, מנהלים את משקי המים והביוב שברשויות המקומיות. הרשויות, המתלוננות על מחירי המים הנגבים מהם, איבדו את תזרים המזומנים אותו מגלגל משק המים והביוב וישנו חוסר שליטה בנתח גדול מתשתיות העיר. יש רשויות שניסו למנוע את הקמת התאגיד בתחומם ואף פנו לבג"ץ, שדחה את עתירתם. אך כל זה אינו רלוונטי, מיום הקמת התאגיד, חן סלטי פועלת על פי חוק התאגידים וכפופה באופן יום יומי שוטף לרשות המים, משרד התשתיות והממונה על התאגידים. כן, עיריית אילת מחזיקה בבעלות מלאה על תאגיד 'עין נטפים', והיא ממנה את הדירקטורים, אך כל השאר בסמכות דירקטוריון החברה. השבוע, מתפנה סלטי, לא בחפץ לב, יש לציין, לראיון בנושאי התלונות על התאגיד שבראשו היא עומדת, לסלטי אין הרבה זמן פנוי, בין סיור, לישיבה, בין דיון, לטיסה לצפון למטרות עבודה, סלטי מטפלת, באופן אישי, יש לציין, בחלק לא קטן מתלונות תושבי העיר. השבוע אומרת סלטי: "שמע, בתוך עירי אני חיה, מכירה רבים מתושבי העיר. כן, חלק ניכר מזמני מוקדש לטיפול בבעיות התושבים. אנו לומדים תוך כדי תנועה וכל הזמן משתפרים. עשינו כאן ממש מהפכה במהלך חמש השנים האחרונות, והיד עוד נטויה". כשאני אומר לה בעדינות אך בנחישות, כי אני לא מתכוון להפוך את הראיון לשופר תאגידי, סלטי מחייכת ועונה: "קדימה, שאל".
יש הרי בעיות קשות עם חשבונות המים, ואת מודעת היטב לעניין, גם בנושא הצריכה המשותפת, מספר הנפשות בדירה, מה בעצם קורה כאן?
"אוקיי, נתחיל מההתחלה, ואני מרגישה כמו תקליט שחוק, את תעריפי המים קובעת רשות המים, אנחנו את דברינו אומרים בתקופת השימוע לקראת קביעת התעריפים, ואני יכולה להגיד בלא מעט גאווה, כי חלק גדול מטענותינו התקבלו, אך לא כולן, וברגע שהחוק נכנס לתוקף, אנחנו מחויבים לו".

אבל התלונות הן על כמויות המים, לא על התעריפים?
"כמויות המים נמדדות על ידי מדי מים שהינם על פי התקן הישראלי כפי שנקבע בכללי המים. נכון להיום, למעלה מ- 95 אחוז ממדי המים בעיר הינם שעונים חדשים, שהוחלפו במהלך השנים האחרונות. ברוב המקרים בהם נרשמת צריכת מים חריגה במיוחד, לאחר בדיקה שטחית או מעמיקה, מסתבר שהיתה לכך סיבה, גם אם לתושב קשה להודות בכך, והסיבה היא לרוב נזילה או פיצוץ. יתרה מכך, מדי חודש אנו מזכים עשרות תושבים אשר תיקנו את הנזילה ומוכיחים, כי הצריכה הגבוהה היתה נקודתית. יש מקרים שבהם נשלח השעון לבדיקה במרכז הארץ".

ומה בעניין הצריכה המשותפת, תושבים מקבלים חשבונות אסטרונומיים?
"לתושבים יש נטייה לזלזל בצריכה המשותפת, וכל עוד המחירים היו נמוכים, הצריכה לא הורגשה. עם עליית מחירי המים מחד והתיישנות מערכות התשתית בשטח הפרטי המשותף לדיירים, הצריכה המשותפת הפכה להיות גורם משמעותי בחשבונות המים".

שמעתי על דיירים שאין להם גינה וקיבלו חשבונות על צריכת מים משותפת?
"להגיד לך שאין לנו טעויות, כמו כל מוסד גדול, בטח גם אנחנו טועים, ובכל עת שמתבררת טעות, הנושא מטופל, זה לא הכלל, אלו המקרים הקיצוניים. אני בהחלט גאה לומר שאנו ארגון שקוף, מקשיב ופתוח לביקורת".

תלונות נוספות על מספר הנפשות בדירה כשהטענה העיקרית, הורדה אוטומטית לשתי נפשות בדירה, ומדוע אתם פועלים כך?
"רשות המים, במטרה לצמצם את צריכת המים, קבעה מכסה לכל נפש בישראל ותאריך יעד להצהיר על מספר הנפשות. כל נכס שדייריו לא הצהירו במועד, למרות שהודענו, פרסמנו וביקשנו, ירדה המכסה לגביו על פי חוק לשתי נפשות בלבד. זו הזדמנות לקרוא שוב, לאותם תושבים שלא הצהירו, להעביר את הטפסים הנדרשים, ואז ישונה הסטטוס. זה מאוד משמעותי בחשבונות המים".

לאחרונה, דרש חבר מועצת העיר יהודה מורדי דיון במועצת העיר בנושא התאגיד, תגובתך?
"אני לא מתכוונת להיכנס לוויכוח עם חברי מועצה, בטח לא מעל גבי העיתון, אשמח להגיע למועצת העיר, להציג את פעולות התאגיד ולענות על כל השאלות הקשות".

את לא חושבת שהכל פוליטיקה?
"אני לא משחקת במגרש הפוליטי ואותי לא יגררו לשם, גם לא אתה, ואת זה חשוב לי לומר".

סלטי: "הדוחות הוצגו"


חלק מטענות מורדי וחבר סיעתו מישל לוי נוגע לדוחות התאגיד ולטענה, כי לא הוצגו בפני חברי מועצת העיר. על כך משיבה סלטי: "הדוחות שהוגשו ואושרו כחוק על ידי דירקטוריון החברה, נשלחו לרשות המים והממונה על התאגידים כנדרש ולראש העירייה ומ"מ אלי לנקרי. כך שלבוא ולטעון כי לא הוצגו דוחות זו טענה לא ראויה. אם מי מחברי המועצה היה רוצה לראות דוחות, כל מה שעליו לעשות היה לגשת או ללשכת ראש העירייה או ללשכתי והיה מקבל את הכל".
במכתב אותו שלח חבר המועצה יהודה מורדי למנכ"ל עיריית אילת פיליפ אזרד בבקשה לכינוס מועצת עיר בנושא, מעלה מורדי את החשש "לגביה שלא כדין עבור ביוב במקומות שאין בהם ביוב". סלטי עונה: "ברשותך אפנה אותך שוב לכללי המים, המגדירים בצורה ברורה, כיצד, מתי ואיך מחייבים בגין אגרת ביוב. הדבר נכון גם לגבי מקלחות בחופי הים, ואנו פועלים בהתאם". סלטי מתכוננת לדיון במועצת העיר, ועובדים בתאגיד עמם שוחחתי, אמרו לי השבוע, כי: "העליהום על התאגיד, עוד בטרם נערך דיון, נראה לא טוב שלא לומר פוליטי".

כ-80 מיליון סיבות למחלוקת


בין עיריית אילת לבין תאגיד 'עין נטפים' קיימת התחשבנות ארוכה וויכוח עקרוני, מאז הקמת התאגיד, על מיליוני שקלים, לייתר דיוק על 80 מיליון שקלים, סכום לא מבוטל כלל. ההלוואות נלקחו עוד בתקופתו של ראש העירייה הקודם, גבי קדוש, לצורך בניית מכון הטיהור וטיפול בשפכים. וזה המקום להזכיר, אולי גם לפוליטיקאים, תושבי אילת שילמו היטל על הקמת מכון הטיהור, ומתוך 80 מיליון השקלים, תושבי העיר שילמו כ-50 מיליון שקלים. מאז ועד היום, מיחזרה עיריית אילת את ההלוואה, וכעת רוצה עיריית אילת לקבל מהתאגיד את מלוא הסכום, כ-80 מיליון שקלים, גם גזבר העירייה התייחס לנושא במסגרת כתבה ל'ערב ערב' ואמר, כי: "ההלוואה מקשה על תפקוד העירייה, והנושא בטיפול". זו אולי בקשה לגיטימית של עיריית אילת, אך נכון לעכשיו, הנושא לא סגור, ובתאגיד מתנגדים להעברת הסכום לעיריית אילת. זה אולי מסביר במקצת את הדם הרע בין העירייה לתאגיד, אך הבעיה איננה רק באילת, אלא בכל התאגידים שהוקמו, ובמשרד האוצר מנסים לגבש תוכנית פעולה לפתרון הבעיות בעניין תאגידי הביוב, בעיקר בעיית ההתחשבנות בין הרשות לתאגיד. האם יש לזה קשר למחול השדים הנוכחי? תלוי את מי שואלים.

תגובות


דובר רשות המים: "התאגיד מתנהל כשורה"
בעקבות הטענות של חברי מועצה על תאגיד המים והביוב, פנינו לרשות המים, האחראית על התפקוד היום יומי של התאגיד. שאלנו את דובר רשות המים, האם התאגיד הגיש דוחות בזמן, האם פועל ברוח חוק התאגידים והאם יש תלונות ספציפיות על התאגיד. דובר רשות המים, אורי שור, מסר: "תאגיד 'עין נטפים' עובד בהתאם לכללים ועומד בכל דרישות החוק". פנינו לראש העירייה, באמצעות הדוברת ושאלנו, מה דעתו על המתרחש, איך הוא מעריך את התנהלות ותפקוד התאגיד ושאלנו גם בנושא ההלוואה ע"ס כ-80 מיליון שקלים. הדוברת העבירה תגובה קצרה: "תאגיד 'עין נטפים' עושה עבודה מצוינת בדגש על טיפול בתשתיות. כארגון השואף להתייעלות, הוא נמצא בשיפור מתמיד". ראש העירייה העדיף שלא להתייחס למכתבו של חבר המועצה מורדי וסיבותיו עימו". זאת ועוד, מנכ"ל תאגיד 'עין נטפים', חן סלטי, מונתה לאחרונה לתפקיד דירקטורית בתאגיד המים והביוב של עיריית רמת השרון. סלטי מכהנת כדירקטורית מטעם הציבור, והיא היחידה בדירקטוריון שאיננה תושבת רמת השרון. ברשות המים אמרו לנו, כי זוהי הוכחה נוספת למקצועיותה ולהערכה הרבה לה זוכה סלטי.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש