פרסומת
דלג

הרוכלים הפגינו – השוק העירוני חזר לפעול

מאת: עומר כרמון ● 10/11/2010 17:07 ● ערב ערב 2471
ביום ראשון, זומן קב"ט העירייה לשימוע במשטרת אילת, עקב ליקויי אבטחה חמורים שנמצאו בשוק העירוני בשדרות התמרים. העירייה הודיעה לרוכלים, כי השוק לא יתקיים למחרת, אולם הם יצאו להפגין, וההודעה בוטלה. חבר בוועד הרוכלים: "אי אפשר לסגור דבר כזה בן לילה. העירייה גובה מאיתנו כסף עבור האבטחה. במה אנחנו אשמים?". חברת המועצה לימור להב: "השוק מסוכן ונראה כמו מחנה פליטים מוזנח". העירייה: "נבקש שוב הצעות למקום חלופי"
הרוכלים הפגינו – השוק העירוני חזר לפעולממשטרת אילת נמסר, כי ביום ראשון, זומן קב"ט העירייה לשימוע בפני קצין אגף מבצעים אילת, עקב ליקויי אבטחה חמורים שנמצאו בשוק העירוני בשדרות התמרים. קב"ט העירייה וקב"ט חברת האבטחה שנשכרה בידי העירייה לשמור על השוק קיבלו ארכה להסדרת ליקויי האבטחה והוזהרו, כי במידה ויימצאו ליקויים נוספים או חוזרים, יוצא לשוק צו סגירה מנהלי.

חבר בוועד הרוכלים בשוק העירוני, וגנר יצחק, סיפר ל'ערב ערב', כי בעקבות האיום המשטרתי, קיבלו הרוכלים הודעה, כי למחרת לא יתקיים שוק. הרוכלים יצאו להפגין, והאיום בביטול השוק הוסר.

"השוק הזה הוא כמו רפיח הקטנה"


"ביום ראשון התקשר אלינו הפקח והודיע לנו שמחר אין שוק ולא נבוא לעבודה", אמר וגנר. "שאלנו מה קרה? אמרו לנו שחברת האבטחה לא עונה על הקריטריונים של המשטרה. הלכנו להפגין מול בניין העירייה, כי זאת הפרנסה היחידה שלנו. זה האוכל שלנו. יש כאן משפחות אילתיות ותיקות שכולן פועלות בשוק כבר למעלה מעשר שנים. אי אפשר לסגור דבר כזה בן לילה. העירייה גובה מהרוכלים כסף עבור האבטחה ועבור שירותי העירייה: מינימום 170 שקלים לחודש לקוביה של שלושה מ"ר. לא יודע על מה העירייה עשתה רעש? יש לה בעיה עם חברת האבטחה? שתזמן אותה, שתעשה כל מה שצריך. למה לדפוק את הרוכלים? במה אנחנו אשמים? בסוף, קב"ט העירייה הגיע אלינו, דיבר אתנו וביטל את רוע הגזירה".

הציעו לכם פעם שטח חלופי?
"השוק הזה הוא כמו רפיח הקטנה. כמה שיותר מהר יסדרו מקום חלופי, יהיה יותר טוב. עד היום, היו רק דיבורים. אני מאמין שראש העירייה רוצה לחפש מקום יותר טוב, יותר נוח. אבל אמרנו לו: 'כבר חמש שנים אתה אומר את זה וקודמך גם אמר את זה שתי קדנציות'. מה הקושי של רשות מקומית שכזו בפרויקט כל כך קטן?".

לימור להב: "הטינופת חוגגת"


לפני כחודש, פנתה חברת המועצה לימור להב במכתב לראש העירייה וקראה לו למצוא מקום חלופי לשוק העירוני. להב ציטטה מתוך פרוטוקול ועדת הביטחון של העירייה מחודש יוני השנה, בו מצוטט מפקד נפת אילת היוצא, סטיב וייס, באומרו: "יש להעביר את מיקום השוק ממיקומו הנוכחי (בפיגוע האחרון שבוצע במאפייה, התכנון היה להגיע לשוק העירוני)".

"אם לא די בהיבט הביטחוני, הרי שישנן סיבות רבות נוספות להעתקת השוק, לא רק למקום בטוח יותר, אלא למקום בו יפריע פחות ואולי בהזדמנות חגיגית זו גם יראה טוב בהרבה ויכבד את אילת המתיימרת להיות עיר התיירות המובילה בישראל", כתבה להב. "כידוע לכל, שוכן השוק על מגרש חניה מוסדר בלב שדרות התמרים, רחוב המהווה את המרכז העסקי של אילת, בו מרוכזים בין השאר כל סניפי הבנקים, משרדי ממשלה, משרדי עירייה ומשרדים עסקיים שונים – תיווך, עורכי דין ועוד. יומיים בשבוע נגרעים בעטיו של השוק מקומות חניה רבים, בדיוק במקום בו הם נדרשים, וסוחרי השוק ומבקריו רק מוסיפים לעומס הרב הקיים ממילא ככל שהדבר נוגע למקומות חניה. זאת ועוד, השוק במתכונתו הנוכחית מהווה מפגע אסתטי ויוצר מראה של מחנה פליטים מוזנח, ביום רע במיוחד. הדוכנים אינם אחידים, תקרתם עשויה יריעות בשלל צבעי הקשת, ובימי חמישי, בהם נמכרים בשוק ירקות ופירות, הטינופת 'חוגגת', עולה על גדותיה ואף מסכנת את העוברים ושבים, שבכל רגע נתון עלולים להחליק על פרי או ירק שנשמטו מהדוכנים ואיש אינו טורח להרימם, כדי למנוע את הסכנה. אני סבורה אם כך שהגיעה העת למצוא פתרון של קבע למיקומו של השוק. כזה שלא יהווה סכנה מחד, ובאופן שיהיה מוסדר, עם דוכנים אחידים ואסתטיים, מבלי שיגרע מקומות חניה חיוניים ובאופן שלסוחריו ומבקריו תעמוד חניה מסודרת משלהם, שלא תבוא על חשבון חניה המיועדת לעסקים סמוכים.

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "עקב ליקויים ובעיות בתפקוד של חברת האבטחה, החליטה משטרת מרחב אילת על סגירת השוק. כחלק מהליך הבקרה של העירייה, הוחלט על הפסקת העסקת חברת האבטחה הנוכחית במתחם השוק ובמקביל, בוצעה פנייה לקבלת הצעות מחברות אבטחה אחרות. לא מיותר לציין, כי לאורך התקופה האחרונה, ביצעה העירייה מספר ביקורות ואף נוהלו שיחות בעניין עם מנהל חברת האבטחה. לבקשתנו, נאותה המשטרה לאשר את פתיחת השוק. קב"ט העירייה, אילן חדידה, בשיתוף משטרת המרחב, סיכמו על תוכנית אבטחה מחודשת למתחם השוק. בימים הקרובים, תפרסם העירייה בעיתונות המקומית פנייה לקבלת מידע (RFI) מיזמים ובעלי מגרשים באילת היכולים לשמש על פי התוכניות החלות על המקרקעין כשוק עירוני. מודעה דומה פורסמה בעבר וכאמור, תפורסם שוב, מתוך כוונה להעביר את השוק ממקומו הנוכחי".

פנינו למנהל חברת האבטחה שמסר:”אין תגובה”