פרסומת
דלג

גבירתי (המפקדת) הנאווה

מאת: ● 17/11/2010 14:32 ● ערב ערב 2472
הכירו את המפקדת ה'דנדשה' של מגמת 'פלדה כחולה' בבית הספר 'בגין'. מוריה בנאים, בת אילת, בוגרת הטכניון. מוריה שנכנסה לנעליו הגדולות של אנטון ומפקדת על כתת חייל האוויר בעיר, התקבלה בזרועות פתוחות לא רק על ידי צוות בית הספר אלא גם על ידי התלמידים. אין כמו לסגור מעגל
גבירתי (המפקדת) הנאווהבסוף אוקטובר חגגה מוריה בנאים את יום הולדתה ה-22. ולמרות גילה הצעיר, אולי תתפלאו לגלות כי הצעירה החייכנית כבר מפקדת על 46 תלמידים בכתות י' - י"ב בבית הספר 'בגין' במסגרת כתת חייל האוויר- 'פלדה כחולה'. מוריה נכנסה בתחילת השנה לנעליו הגדולות של אנטון, המקפד הנערץ, שגיבש בבית הספר קבוצה יפה של שוחרים ושוחרות שהגיעו להישגים ראויים.

תמונת כתבה


מגמה מבורכת


מוריה הגיעה לאילת אחרי שתי שנות לימוד (על חשבון הצבא) במוסד היוקרתי ללימודי מדע וטכנולוגיה- 'הטכניון' בחיפה. "למדתי במגמת הנדסת מכונות ואחרי שנתיים של לימודים, לא פשוטות, התגייסתי לצה"ל, עשיתי טירונות ואיתרו אותי להדרכה". מוריה, בת אילת, עברה קורס לפיקוד ולהדרכת שוחרים והגיעה לבית הספר הצבאי של הטכני בחיפה. לדבריה הרמה של השוחרים באילת גבוהה יותר. "המיון קפדני יותר באילת", היא אומרת, "יש יומיים של ביקורי הורים וסיור, ויומיים של מיון, וזה כי באילת יש רק מקצוע אחד שמצריך רמה ויכולת גבוהים והוא האלקטרוניקה, כך שלשוחרות חיל האוויר באילת מגיעים רק ילדים איכותיים ובעלי מוטיבציה", מחמיאה מוריה לשוחרים הצעירים. הלומדים במדים מושכים תשומת לב רבה ובעקבות ההצלחה פונים אל מוריה האילתית משפחות אילתיות ותלמידים ומבקשים שתצרף אותם לתכנית השוחרות, מה שיוצר מצבים לא נעימים. "הפרויקט מציע המון גם מבחינה לימודית. יש תגבורים ותעודת בגרות מלאה. המון תלמידים ניגשים אלי ומבקשים להתקבל. אומרים לי 'תעשי טובה כי לא הספקתי להירשם בשנה שעברה'... ואני עונה בדיפלומטיות שבשלב הזה כבר אי אפשר להצטרף. מאוחר מדי".
מעקב קצר אחרי בוגרי המגמה מגלה שבמחזור האחרון שסיים יש מועמד אחד לקורס טייס היוקרתי, תלמיד אחד אותר כמתאים להדרכה, שניים נוספים התגייסו לקורס ספציפי בטכני ו-13 תלמידים ממשיכים ללימודי כתות י'ג וי'ד לתואר הנדסאי בבית הספר הטכני של חיל האוויר. "אם הייתי הורה, הייתי רוצה שהילד שלי ישתתף בתכנית הזו", מדגישה מוריה, "שיקבל רצון ומוטיבציה להצליח כשוחר וכחייל".
לפני החזרה לאילת, עיר הולדתה היו לה חששות, "אני רגילה לעבוד בבית ספר צבאי שכל הצוות במדים והנה אני צריכה ללמוד לעבוד בסביבה אזרחית עם מורים ותלמידים אזרחים", היא אומרת ומציינת לטובה את מחנכות הכתה שעובדת בצמוד אליה ובשיתוף פעולה מלא. רחלי, מחכנת שכבת י', אביבה של שכבה י'א ומיכה בי'ב. עם מיכה זה בכלל סיפור מיוחד. "מיכה היה טייס בצבא והוא אוהד מושבע של התכנית. הוא הציע לתת לתלמידים הרצאות על שירותו הצבאי בחיל האוויר ולהקנות להם מורשת קרב", מספרת מוריה, ומציינת שגם התלמידים עזרו לה בקליטה המוצלחת במקומו של אנטון. "השוחרים הגדולים הגיעו בחופש הגדול כדי לעזור לי בחיול של היודים" לחייל, משמע, להעלות על מדים. תהליך שכולל מתן הסבר מהו צבא, מהי משמעת, מהם מסדרים "החדשים התלהבו מהמדים, מהצעדים, מהעמוד נוח ולימין שור וכל החלק הטקסי", מספרת מוריה, שבחודש אוקטובר לקחה את התלמידים לביקור בבסיס 'עובדה'. "ערכו שם בדיוק טקס סיום קורס קצינים ו'עובדה' זה הבסיס המאמץ שלנו כך שהיה נהדר. במסגרת האימוץ הזה על ידי הבסיס, היה אצלנו בבית הספר מפקד סיירת תחזוקה בביקור, עשינו שם מטווחים ועוד", מספרת מוריה על היחסים המיוחדים של שוחרות חיל האוויר בבית הספר 'בגין' עם בסיס חיל האוויר 'עובדה'. התלמידים למותר לציין התרגשו ביותר במהלך הטקס. "הופתעתי לראות שהם אוהבים צבא כבר בגיל כזה", היא מציינת. חשוב לה שהחיילים שבדרך יבינו שהם מיועדים למערך הטכני של חיל האוויר, "שיבינו שהם לא סתם נבחרו, אלא יש להם זכויות והטבות גם בחייל. מפקד החייל רואה בזה פרויקט חשוב ומשקיע בו המון. שיידעו שהם כיתת הדגל ושכל אחד מהם שווה המון".

תמונת כתבה


מה היית רוצה להעביר אליהם?
"שיקבלו ממני את האהבה שלי לצבא ולחיל האוויר בפרט. שהבנות יבינו שאין דבר כזה תפקידים לבנים בלבד. בנות כיום, יכולות לעשות הכול בצבא. כולם יכולים לעשות הכול", היא מצטחקת, "אם אני החלפתי את אנטון אז הכול אפשרי".
אנטון אגב, שעולה בשיחה בכל שתי דקות נמצא בקשר. הוא במרחק של שיחת טלפון "אנחנו משוחחים כל יום והוא מייעץ, תומך ומבהיר נושאים שאני לא בטוחה לגביהם".

אומרים על בנות כמוך שהן 'גבריות'...
"אני יודעת. אני גם יודעת מי אני ומה אני ומה חשוב לי. אני חושבת שלכל אחד חשוב לאהוב את מה שהוא עושה, אחרת הוא לא יעשה את הדברים כמו שצריך. חשוב לכל אחד שיהיה לו סדר עדיפויות, ומה שאומרים עליי, זה מבחינתי מקבל מקום נמוך בסדר העדיפות שלי". ומוריה יודעת שלא כולן חזקות כמוה: "היתה לי חניכה שרצתה ללכת לתפקיד מסויים ונרתעה כי אמרו לה 'כל הבנות התפקיד הזה 'גבריות'". הבנות בשוחרות אגב פיתחו כלפיה גישה מגוננת משהו. "יש למשל חדר אפסנאות בתוך כתה אז הבנים שומרים עליו לא נותנים לאף אחד להיכנס ואומרים : המפקדת לא מרשה", מספרת מוריה. גם היחסים עם ההורים טובים. חלקם מכירים אותה, ניגשים אליה מכרים ואומרים לה 'אני דודה של איקס...שוחר שלך', זה היתרון של היותה בת אילת. על יחסם של ההורים היא אומרת:
"ההורים מאד תומכים ויודעים שזו המסגרת ושהיא לא תמיד קלה. קשה לי כשהורים באים לומר לי 'הוא רק ילד, לא צריך להעמיד אותו במסדר...הם צריכים להבין שזה בדיוק הפרויקט. עליו ללמוד את המשמעת והם ידעו למה הם נכנסים. בכל מקרה, רוב ההורים לא כאלו. דווקא באילת ההורים מעריכים את נושא ההקפדה על המשמעת ושמחים שיש מי שמחזיק את השוחרים קצר. אני אישית בגישה שלא הכול צריך להיות צבאי. אני מבינה שהם עדיין ילדים. עושה להם ערבי גיבוש, שלא במדים, שיהיה להם כייף שיהיה להם נעים. שירגישו שהצבא זה בית חם כי זו שלוחה קטנה כמו משפחה. הבוגרים, כמו אחים גדולים, שומרים על הצעירים", מתארת מוריה את היחסים שנרקמו בין השכבות.

שאיפות לעתיד?
"אני שואפת להישאר בצבא קבע המון זמן כי כל הזמן רציתי קריירה צבאית".
ויש גם כאלו שלא מסיימים את השנה כשוחרים?
"אם בסוף השנה לא עומדים בתנאים- עפים מהמגמה. המיון נערך במועצות הפדגוגיות שם ביחד עם הצבא אנחנו בודקים הישגים לימודיים והתנהגות ומחליטים אם הצבא רואה בתלמיד הנדון שוחר צעיר או לא", אומרת מוריה. ובינתיים התרגשו השוחרים הצעירים בטקס שנערך בבסיס חיל האוויר ב'עובדה' שם חשפו כותפות והביעו מחויבות לפרויקט כולו. על הטקס מספר אור זינו תלמיד שכבה י': ""ההכנות לטקס היו סבבה. למרות שחזרנו על זה מלא פעמים כדי לא לשכוח. בטקס עצמו הקפדנו לא לעשות פשלות והוא היה 'אחלה'". על מוריה אומר אור: "מוריה, למרות שהיא נוקשה לפעמים, היא 'אחלה' מפקדת. אני שמח להיות במגמה הזו כי אני אוהב דברים שקשורים למחשבים ולטכנולוגיה". ואחרי הטקס כבר אפשר לתכנן את המבצע הבא- בקרוב... הגיחה. היכונו.

חשפו כותפות


לאחרונה התקיים ב'אשכולות פייס' טקס מרגש של חשיפת כותפות לשוחרי חיל האוויר, תלמידי כתות י' בבית הספר 'בגין'. מוריה מספרת בהתרגשות על הטקס המיוחד: "האולם היה מלא מפה לפה. בטקס השתתפו 23 תלמידים ומשפחותיהם, כולל נציגי חינוך. התחלנו בהקרנת סרטון, אחרי כן נכנסו השוחרים בהצעדה. לאחר מכן נאמו ראש העירייה ומנהלת בית הספר 'בגין' ולאחר מכן שרו שני שוחרים את השיר "תמיד יחכו לך" של לאה שבת . בהמשך הקרנו סרטון על חיל האוויר ואז הזמנו את מפקד האוגדה לחלוקת ספרי תנ"ך ולחשיפת כותפות". תלמידי שכבת י' עלו לבמה בשלשות. הם שרו והצדיעו וקיבלו ספר תנ"ך, חשפו כותפות ונשבעו את שבועת השוחר. הטקס המלהיב הסתיים בזריקת כומתות כיאה וכמקובל. מוריה מספרת שהתרגשה ביותר במהלך הערב. אחרי הטקס ניגשו אליה הורים ומורים וברכו אותה על הטקס המוצלח . "קיבלתי המון תגובות. היו הרבה דמעות של אושר....הצוות הבית ספרי אמר שבחיים לא היה טקס כזה מרגש בבית הספר" בסיום הטקס הפתיעו השוחרים את המפקדת החביבה בזר פרחים צבעוני...

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש