פרסומת
דלג

תגלית ארכיאולוגית יוצא דופן: אילת שימשה כתחנת מעבר למלך פרעה

מאת: עומר כרמון ● 26/11/2010 04:02 ● ערב ערב 2473
בנווה המדבר הסעודי, תיימא, המרוחק מספר שעות נסיעה מאילת, נמצאה כתובת שעליה חותמת של המלך רעמסס השלישי. כתובת זהה נמצאה לפני ארבעים שנה בנחל נטפים, בידי תלמיד אילתי בכיתה ו'. ד"ר עוזי אבנר: "התגלית חשובה ומעניינת ביותר. ראש אגף העתיקות של ממלכת סעודיה: "דרך אילת עברו שיירות נושאות קטורת, זהב, כסף ונחושת"
תגלית ארכיאולוגית יוצא דופן: אילת שימשה כתחנת מעבר למלך פרעהתגלית ארכיאולוגית עליה הוכרז השבוע שמה את אילת על המפה. במסיבת עיתונאים בריאד, הודיע ראש אגף העתיקות של ממלכת סעודיה, כי נמצאה הוכחה לכך שאילת שימשה כתחנת מעבר חשובה לפרעה המצרי הגדול האחרון, רעמסס השלישי.

אילת – דרך מסחר חשובה


עד היום סברו הארכיאולוגים, כי קשריה של מצרים העתיקה עם אזור אילת הסתכמו במכרות הנחושת בתמנע, אולם התגלית החדשה מצביעה על כך שאילת ישבה על דרך מסחר חשובה בין עמק הנילוס לחצי האי ערב.

בנווה המדבר הסעודי, תיימא, המרוחק מספר שעות נסיעה מאילת, נמצאה כתובת שעליה חותמת של המלך רעמסס השלישי. זאת הפעם הראשונה בה מתגלה בצדו המזרחי של ים סוף, כתובת בשפת החרטומים,. כתובת זהה נמצאה לפני ארבעים שנה בנחל נטפים ליד אילת, בידי תלמיד אילתי בכיתה ו', בטיול בהדרכת הארכיאולוג ד"ר עוזי אבנר.

בשיחה מאטלנטה, ארה"ב, אמר השבוע ל'ערב ערב', ד"ר עוזי אבנר, כיום מרצה בקמפוס אילת של אוניברסיטת 'בן גוריון': "התגלית מתיימא חשובה ומעניינת ביותר. ידוע על כמה מלכים מצריים שבמסגרת מסע לכנען עברו גם בעבר הירדן, אך לא ידוע על אף מלך שהגיע לחצי האי ערב".

ד"ר אבנר העריך, כי: "יתכן שהשליח של רעמסס השלישי לתמנע, 'רעמססאמפרע', הנקרא גם 'בן אדון', הוא שהגיע לסעודיה של היום, במסגרת משא ומתן עם שבטי המדבר השונים לשם חידוש הפקת הנחושת בתמנע לאחר הפסקה של כעשרים שנה".

מסר של ידידות כלפי ישראל


המלך רעמסס השלישי שלט במצרים בין השנים 1186- 1154 לפני הספירה. תקופת מלכותו נודעה בשל הקרבות שניהל נגד הפלישתים. בסופן הצליח לדחוק את הפולשים לעבר עזה, אשקלון והשפלה. בימיו אף התרחשה השביתה הראשונה בהיסטוריה, של העבדים שבנו את קברי המלכים בעמק הנילוס.

הארכיאולוגים הסעודים הודיעו השבוע, כי הממצא שהתגלה בנחל נטפים, והתחריט של רעמסס השלישי שנמצא במקדש בתמנע, צפונית לאילת, מעידים לראשונה, כי בין עמק הנילוס לסעודיה הייתה בעבר דרך מסחר חשובה דרכה עברו שיירות נושאות קטורת, זהב, כסף ונחושת.

במסר של ידידות כלפי שכנותיה של סעודיה, ובכללן ישראל, אמר השבוע ראש אגף העתיקות הסעודי במסיבת העיתונאים בריאד: "התגלית האחרונה בנווה המדבר תיימא, היא נקודת מפנה בקשריה של סעודיה עם התרבויות והדתות הסובבות אותה. אנו ארץ של דיאלוג ודו שיח בין עמים ואמונות".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש