פרסומת
דלג

לוחמי השייטת הונצחו על סיפון ה'סאן בואט'

מאת: עומר כרמון ● 29/12/2010 19:11 ● ערב ערב 2478
קפטן שמשון משיח ערך טקס אזכרה לשני לוחמי השייטת, ניר קריצ'מן ומורן ורדי, שנטלו חלק במבצע ההשתלטות על אוניית הנשק הפלסטינית, 'קארין איי'. מול 'מפרץ השמש', במקום בו הוטבעה ה'סאן בואט', קשרו צוללים שלט הנצחה לסיפונה של הספינה הטבועה ועליו נכתב: '2.1.2002 – לוחמי השייטת לוכדים את ספינת הנשק 'קארין איי'. לא נשכח את ניר, מורן וה'סאן בואט''הימאי הוותיק שמשון משיח ערך טקס אזכרה לשני לוחמי השייטת, ניר קריצ'מן ומורן ורדי, שנטלו חלק במבצע ההשתלטות על אוניית הנשק הפלסטינית, 'קארין איי'.

מול 'מפרץ השמש', במקום בו הוטבעה ה'סאן בואט', הורידו צוללים שלט הנצחה לזכרם של שני הלוחמים והספינה הטבועה. לוח המתכת נקשר לסיפונה של ה'סאן בואט' ועליו נכתב: '2.1.2002 – לוחמי השייטת לוכדים את ספינת הנשק 'קארין איי'. לא נשכח את ניר, מורן וה'סאן בואט''. "אני מרגיש ששלושתם נרצחו", אומר משיח. ה'סאן בואט' נלקחה ממנו בצו בית משפט, בגין חובות, והיא הוטבעה לפני שלושה חודשים, כדי שתשמש כאתר צלילה.

שמשון משיח סיפר ל'ערב ערב', כי בטקס השתתפו הורי שני החברים שנהרגו בידי מחבלים פלסטינים בשתי תקריות נפרדות. "עמדנו, התחבקנו, התרגשנו", הוא מספר, "הטקס היה חשוב מאוד לבני המשפחה".

"הם היו כמו אחים"


רס"ל ניר קריצ'מן נפל בשכם באפריל 2002, במהלך פעולת שייטת 13 במבצע 'חומת מגן'. לאחר מותו החליט חברו הטוב, סרן מורן ורדי, לחזור לצבא ולשייטת. הוא נפל פחות משנה לאחר מכן, בשכם, בעת שחש לטפל בלוחם שנפצע במהלך הסתערות על בית שבו הסתתר מבוקש. לאחר מותו, קיבל ורדי את צל"ש מפקד חיל הים.

ורדי וקריצ'מן ז"ל היו בין לוחמי השייטת שנטלו חלק במבצע ההשתלטות על האונייה 'קארין איי' שהובילה נשק איראני לרצועת עזה. האונייה נתפסה סמוך לחופי שארם א-שייח'. "הם היו כמו אחים", אומר הקפטן של האונייה, שמשון משיח. "באפריל 2002, התעוררתי באמצע הלילה ואמרתי לבת הזוג שלי: 'איבדנו את ניר'. כמה שעות לאחר מכן הודיעו בחדשות שלוחם שייטת נהרג, ולאחר מכן אמרו את שמו. חודש לאחר שניר נהרג, ההורים שלו התקשרו. הם הגיעו אלי והתארחו על סיפון ה'סאן בואט' ונוצר בינינו קשר חם ומשפחתי. לאחר שמורן נרצח, הגיעו גם ההורים שלו. עשינו עבורם פינה הנצחה בספינה השנייה שלי, 'סי בל'. בכל פעם שקבוצה מבקרת במקום, אנחנו מספרים להם מי היו מורן וניר".

"במהלך הטקס, הורדנו את לוח המתכת לסירה קטנה. על הלוח חרטתי את הכיתוב: '2.1.2002 - לוחמי השייטת לוכדים את ספינת הנשק 'קארין איי'. לא נשכח את ניר, מורן וה'סאן בואט''. בטקס עצמו: עמדנו, התחבקנו, התרגשנו. המשפחות היו שם, הקטע הזה היה חשוב להם מאוד. ההורים נשארו עם שנורקל למעלה. אבא של ניר צלל יחד איתנו. הורדנו את השלט לאט לאט עם חבלים וקשרנו אותו לסיפון ה'סאן בואט'. לוח המתכת יחזיק מעמד עשר שנים, והוא יחליד ויירקב יחד עם הספינה שלי", אמר משיח בכאב.