פרסומת
דלג

"השנה נחנוך ארבעה בתי כנסת חדשים"

מאת: עומר כרמון ● 19/1/2011 18:16 ● ערב ערב 2481
מחזיק תיק ההנדסה וראש סיעת ש"ס בעיר, יפתח מזרחי, מבטיח: "בשנה הקרובה, תחל בניית בתי כנסת סמוך ל'לב אילת', בשכונת נווה מדבר וברבעים 6 ו-9 בשכונת שחמון. יו"ר המועצה הדתית, חביב חזיזה: "משרד הבינוי והשיכון התחייב לבנות עוד בתי כנסת. אם משווים את מספר בתי הכנסת שנפתחו, לכמות בתי הספר והמתנ"סים שנפתחו, בתי הכנסת מקופחים" עיריית אילת: "אם יש פלחי אוכלוסייה כאלה ואחרים המברכים על קבלת מענים ראויים, הרי שלנו לא נותר אלא להיות גאים על כך"
''השנה נחנוך ארבעה בתי כנסת חדשים''סגן ראש העירייה, מחזיק תיק ההנדסה וראש סיעת ש"ס בעיר, יפתח מזרחי, אומר ל'ערב ערב', כי בשנה הקרובה, תחל באילת בנייתם של ארבעה בתי כנסת נוספים: ברבעים 6 ו-9 בשכונת שחמון, סמוך ל'לב אילת' ובשכונת 'נווה מדבר' .

והכל בשנה הקרובה?
"בעזרת השם. כמה שיותר, יותר טוב".

כלומר מספר בתי הכנסת בעיר יעלה ל-32?
"אנחנו לא סופרים, שלא יהיה 'עין הרע' חס ושלום".

בשבועיים האחרונים, נפתחו בעיר שלושה בתי כנסת חדשים: ברחוב נחל זרחן בשכונת שחמון נחנך בית חב"ד. במקלט בשכונה ג', הוכנס ספר תורה לבית כנסת חדש על שם 'הבאבא סאלי'. בית כנסת קטן ומפואר נחנך בפרויקט היוקרה 'גולף רזידנס' של הקבלן יוסי אברהמי.

"מדובר בבתי כנסת שיצאו ממקלטים"


יו"ר המועצה הדתית, חביב חזיזה, טוען, כי הציבור הדתי בעיר אינו מופלה לטובה, ובתי הכנסת החדשים שנחנכו בשבועיים האחרונים הם היחידים שנפתחו בחמש השנים האחרונות: "שאר בתי הכנסת שנפתחו בשנים האחרונות אינם חדשים, אלא עברו מהמקלטים לבניין קבע. כך לדוגמא במקרה של 'אור החיים' ו'ישורון'. בפועל, לא חל שינוי כל כך גדול כמו שזה נראה. גם המגרשים המגודרים המיועדים להקמת בתי כנסת חדשים: ברחוב ששת הימים פינת לוס אנג'לס, וברחוב ירושלים השלמה ליד כיכר העפרונות, הם בתי כנסת שיעברו מהמקלטים. לא בתי כנסת חדשים".

אז הציבור הדתי מקופח?
"אם משווים את מספר בתי הכנסת שנפתחו, לכמות בתי הספר והמתנ"סים שנפתחו, בתי הכנסת מקופחים. בשכונת שחמון למשל, משרד הבינוי והשיכון התחייב לבנות עוד ארבעה בתי כנסת. אבל משרד הדתות עדיין לא העביר את המימון. בתי כנסת נאלצים עדיין לשלם חשבונות חשמל ומים, ורק בשנים האחרונות, יש תב"רים של משרד הדתות לשיפוץ בתי כנסת ישנים. שנים הזניחו את זה ולא עשו כלום".

"אנחנו לא הולכים מדלת לדלת"


הרב חיים פרג'ון, מנהל החינוך הדתי בעיריית אילת, אמר ל'ערב ערב', כי בתי הכנסת ההולכים ומתרבים הם סימן לפתיחותה הגדולה של העיר אילת: "שאלו פעם את האדמו"ר החסידי, הרבי מקורסק: 'איפה אלוהים נמצא?', הוא ענה: 'איפה שנותנים לו להיכנס'", אמר הרב פרג'ון. "לשבחה של העיר אילת יאמר, שהיא מאפשרת להרבה מאוד כיוונים להיכנס. הפתיחות פה היא עצומה, ואני חושב שזה שמאפשרים לחינוך הדתי להתפתח לפי הממדים האמיתיים שלו, היא חלק מהפתיחות הזאת. זה לא נעשה בכפייה. אנחנו לא הולכים מדלת לדלת. הדוגמה הכי טובה היא בתי כנסת: מי שרוצה - מגיע, מי שלא רוצה – לא מגיע. גם מי שאינו שומר תורה ומצוות, רשאי לזכות בחינוך דתי. אני רואה בהחלט התקדמות. נפתחים בתי כנסת. יש הרבה יותר אנשים בבתי כנסת, אבל אף אחד לא מכריח אותם".

"שכחו מהתועבה לכמה רגעים"


איאן אזולאי, גבאי בית הכנסת החדש על שם 'באבא סאלי' בשכונה ג', תיאר ל'ערב ערב' בהתרגשות, את הכנסת ספר התורה שהתקיימה במקום בשבוע שעבר: "היה מדהים. הגיעו 300 איש. העירייה קישטה את הרחבה הגדולה ליד המקלט. הגיעו קלידן וזמרים וריקודים למאתיים איש. היה מלא בקדושה ושמחה. אנשים באו אלינו וראו דברים יפים. שכחו מהתועבה לכמה רגעים".

יש לכם קשר עם חצר ה'באבא סאלי' בנתיבות?
"כן, בוודאי. רבי יצחק, הנכד של הבאבא סאלי, נתן את ברכת הדרך. נסעתי אליו כדי לבקש אישור להשתמש בשם. הוא הגיע לאילת בראשית השבוע"

רבה של שכונת שחמון, הרב שמעון אייזנבך, הוא רב בית הכנסת החדש שחנך הקבלן יוסי אברהמי במתחם 'גולף רזידנס': "מדובר בבית כנסת עם כמאה מקומות ישיבה, שאמור לשרת את האנשים המתגוררים במתחם", הוא אומר ל'ערב ערב', "מדובר בדרך כלל בבעלי דירות נופש שמגיעים לכאן בזמני חופשה. יוסי אברהמי השקיע בבית הכנסת הרבה מאוד כסף".

איך נוצר הקשר בינך לבין יוסי אברהמי?
"אני מכיר אותו כבר הרבה שנים. תמיד, כשהוא צריך משהו שקשור ליהדות, הוא פונה אלי, הוא בן אדם שתורם המון לקהילה".

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "הנהלת העירייה, הרואה את טובת הציבור כולו לנגד עיניה, משקיעה כהרגלה בכל פלחי האוכלוסייה, באופן שווה - מטף ועד זקן ועושה כן בכל השירותים העירוניים, בכפוף למשאבים כספיים ובהתאם לצרכים. אם יש פלחי אוכלוסייה כאלה ואחרים המברכים על קבלת מענים ראויים, הרי שלנו לא נותר אלא להיות גאים על כך".