פרסומת
דלג

שפוי זמני

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 16/2/2011 11:02 ● ערב ערב 2485
פעם אמרה לי אישה חכמה, כי הטירוף הוא הדבר הכי שפוי כאן בארץ וכששומע על ישראלים השולחים מכתב לאמנים ומשכנעים אותם, שלא להגיע לפסטיבל הקאמרי באילת, אני מבין, כמה האישה ההיא צדקה. הארגון המתקרא 'החרם מבפנים' שלח מכתבים למוסיקאים האמורים להגיע לאילת וביקש שלא יגיעו עקב "מדיניות הכיבוש הנפשעת". טור שפוי, על הרווח הדק בין נאורות להתחנפות, מסתננים מסוננים. וידיעה אופטימית: הערבה פורחת, צאו לראות. ואפילו יש ידיעה אורגנית, שווה לחכות ולסיום, לא יודע מה הסיפור בין ברק לאשכנזי, אך בכל מקרה, אני לגמרי אשכנזי, לגמרי
שפוי זמניהאויב שבפנים


גילוי נאות, אני ממש לא משתגע ממדיניות הממשלה בכל התחומים, גם בנושא השטחים, השלום, יש לי ביקורת קשה על ממשלת הימין. לי באופן אישי מפריעה לי הרבה יותר קריסת מערכות הרווחה, החינוך, הבריאות, התרבות. מפריעה לי המדיניות הכלכלית, המקדשת את ההפרטה בכל מחיר ומותירה את האזרח, נאבק מדי יום על שכרו ועתידו הכלכלי. לעניות דעתי, הדבר הזה מסכן את עתידנו כחברה, הרבה יותר מאויבנו הערבים. השבוע פורסם, כי קבוצת ישראלים, חלקם הגדול אקדמאים, שלחו מכתבים למוסיקאים האמורים להגיע לפסטיבל המוסיקה הקאמרית שיערך בקרוב באילת. אתם קולטים את הקטע, יהודים, ישראלים, הגרים כאן בארץ, מלמדים במוסדות להשכלה גבוהה, מקבלים את משכורתם מאיתנו, מבקשים ממוסיקאים שלא להגיע לאילת, לנגן מוסיקה ולהשמיע את יצירותיהם. ואני אומר, אין גבול לשנאה העצמית, לביטול המודעות של אותם אנשים, חסרי רוח ונפש. כל הקטע הזה של להחרים בכלל לא בא לי טוב. על אחת כמה וכמה, קריאה לחרם של מוסיקאים, המגיעים לעיר נופש, לפסטיבל שכולו מוסיקה ואהבת הצלילים. בראיון ששודר בגל"צ, עם אחד משולחי המכתבים, חוקר במכון ווייצמן, אמר הנאור: "צריך להחרים את ישראל על מדיניותה בשטחים ועל פשעי עזה במלחמה האחרונה". כן, את זה אמר ישראלי המתגורר במרכז הארץ, האויב שבפנים, כך קוראים לסדרת סרטי מדע בדיוני, בכיכובה של מילה גובוביץ', האלמנט החמישי, השווה ביותר. בסרטים היא נלחמת בזומבים ושאר אויבים. 'האויב שבפנים', כך אני קורא ל'נאורים', המתחסדים, התלושים מהמציאות המזרח תיכונית, הקוראים להחרמות. הם גם הבטיחו לבוא ולהפגין כאן באילת, בעת קיום הפסטיבל. בא לי לבוא ולראות להם בעיניים, להבין איך אדם שפוי, המחשיב את עצמו כמוסרי, ערכי ובעל מודעות לסביבה, הופך לאדם הקורא להחרמת המדינה שלו. כן, יש לי טענות קשות על מדיניות הממשלה, כמעט בכל תחום, גם בתחום הנ"ל, אך אני פשוט לא מבין את מנגנון ההרס העצמי של חלק מהישראלים החיים בתוכנו. מהנהלת הפסטיבל נמסר, כי בינתיים, אין שום ביטולים, וכל האמנים יגיעו לאילת, לפסטיבל שיפתח בקרוב באילת. ואני שואל, איפה היו אותם אנשי מוסר, כשנפלו טילים על נתיבות, איפה הם היו שנהרגו אזרחים באשקלון, מדוע הם לא משמיעים קולם בעניין גלעד שליט.
חוצפנים, מתחסדים, שרלטנים, ישראלים ששכחו מאיפה הם באו ואיבדו את מצפן חייהם. אולי בעצם שנחרים את המוסדות שהם מועסקים בהם, אהה...אנחנו נגד החרמות. ואולי שיעברו לגור בעזה, שם יהיה להם הרבה יותר טוב, גם חופש הדיבור שם רחב יותר. כן, יש לנו ארץ נהדרת.

תמונת כתבה

צילום: יח"צ

מזמינים אתכם לזוז


הריטואל הזה מתרחש בכל יום, בעיקר בשעות הבוקר, המחזה הזה מיטיב להגדיר מחדש את גבולות האבסורד והמציאות הבלתי נתפסת שבה אנו חיים. עשרות מסתננים, מחפשי עבודה, שנפלטו ממקומות עבודתם, מגיעים לאזור התעשייה ומתמקמים בחבורות, סמוך לכביש הראשי, ממרכז 'שמי בר' ועד לכיכר אזור התעשייה החדש. המסתננים ממתינים ומצפים לבעלי עסקים וקבלנים, המחפשים עובדים לעבודה יומית. שוק העבדים הזה הוא בעצם לא חוקי, כי המסתננים מקבלים תשלום במזומן, בעצם שוק שחור תרתי משמע, ללא הצהרת הכנסה, תשלומי מיסים ועוד. ובכל יום, מגיע למקום רכב פיקוח של עיריית אילת, והפקח התורן צופר ומזיז את המסתננים לעבר אזור התעשייה החדש, מעבר לכיכר. המטרה: כמה שפחות יראו אותם, כמה שפחות יבלטו לעין, וזאת בעקבות תלונות של תושבים באזור. העירייה בעצם נטולת אמצעים חוקיים לפעול בעניין, וכך גם המשטרה. וכך הריטואל הזה חוזר על עצמו בכל בוקר כמעט, המסתננים מגיעים, הפקחים מזיזים אותם כמה מאות מטרים, וכולם מכירים את חוקי המשחק. משהו בסגנון: בואו ונזיז את הבעיה למקום שלא יראו. מעניין מה המסתננים חושבים עלינו, בעצם את מי זה מעניין, בטח לא אותנו. עם לבדד ישכון כבר אמרנו? אילת חורף 2011. ארץ נהדרת, ממש ארץ נהדרת.

סנוב, בערבה כבר היית?


משהו טוב קורה בערבה, חבל הארץ הזה, הנמצא ממש כאן, עובר תהליך של פיתוח נכון, המותאם לרוח המדבר הנושבת כאן. ישובים חדשים, צימרים מדליקים ואיכותיים, חקלאות אורגנית, פיתוח משאבי אנרגיה ירוקה, ענף תיירות מדברי, ואם תוסיפו לזה את הנוף, האוויר והמרחבים, תקבלו תמונה שווה לאללה, של חבל ארץ המפתח את עצמו בדרך נכונה, ללא בטון מיותר ובהתחשבות בטבע ובסביבה. משהו טוב קורה בערבה, אנשים חוזרים משם ומספרים סיפורי נפלאות, ואם נזכור כי הערבה מתחילה לפרוח, הרי שיש כאן מתכון מושלם לטיול שבת שווה. אזור עין יהב, חצבה, כנסו ל'גוגל', תקלידו, הנאה מובטחת, שעת נסיעה מאילת, עיר הבטון והמלט, מתגלה עולם חדש. איזה כיף, באמת שיש לנו ארץ נהדרת.

והרי ידיעה אורגנית אופטימית


לא אחזור על ההערות האנטי-אורגניות שאני סופג מכל עבר, גם בתוך ביתי ובמקום עבודתי. בדרך כלל אני לוקח את זה בחיוך, לא ממש לוקח ללב. המשפטים הבנאליים כמו "יאללה לך תשתה חסה", שגורים היטב בלקסיקון במערכת העיתון. כל הקטע האורגני צריך להגיע מתוך רצון אמיתי ואישי, אין טעם בלשכנע אחרים. והנה בשבוע שעבר, פורסמה ידיעה גדולה ב'ידיעות אחרונות' תחת הכותרת "מלפפון עושה גאון", והכתבה מביאה "מחקר ענק באנגליה מצא קשר ישיר בין האייקיו של הילדים, לבין איכות המזון שהם אוכלים", אתם הבנתם את זה, יא אוכלי מיונז וקטשופ. אין בכלל ספק כי המזון שאנחנו אוכלים הוא חזות הכל, לפחות בכל הקשור למצבנו הגופני, נפשי, וכותבי המחקר באנגליה כתבו "אין מנוס מהמסקנה שזה קריטי להורים לדאוג שהילדים שלהם יאכלו מזון בריא ולא מזון תעשייתי שומני ודל בערכיו התזונתיים".
וכותב הטור מתחיל במסע למען הבאת 'עדן מרקט' או כל רשת אורגנית אחרת, לאילת, מי לאורגני, אליי.