פרסומת
דלג

סיימון בן דוד מכריז על ריצה לראשות העיר: ''אסגור את תאגיד 'עין נטפים' ואקפיא את תוכניות השדה המתפנה''

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 31/5/2018 13:42 ● ערב ערב 2865
סיימון בן דויד, מי שכיהן כחבר מועצה בין השנים 93-98 והתמודד וכשל על משרת ראש העיר בבחירות 98, חוזר לסיבוב נוסף ומכריז על ריצה לראשות העיר ● בראיון ל'ערב ערב' הוא אומר: ''העיר תקועה והיא לא תקועה 15 שנה, היא תקועה עשרות שנים... אילת צריכה לשנות את אופייה ולקדם בניית רבי קומות של 30-40 קומות'' ● על התיירות: ''אילת צריכה להיות עיר לואו קוסט רק בלי ''הכל כלול'' ● על תעשייה: ''מפעלים כבר לא יגיעו לאילת. זה ברור, כל מפעל שנפתח כאן נסגר בסופו של דבר'' ● העיקר בעיניו הוא החינוך, בו הוא רואה את הכלי המרכזי להוביל את אילת ל-2050, לשם כך הוא מציע להסב את כל התיכונים וחטיבות הביניים למכללות למדע וטכנולוגיה, ולהקים מפעלי הזנה בכל מוסדות החינוך בעיר, כי: ''אנחנו עיר ענייה עם ילדים שמגיעים לבית הספר רעבים'' ● על מאיר יצחק הלוי: ''הוא שכח מאיפה הוא בא. ב-93 אני נתתי לו רישיון להיות עגלון על כרכרה עם עגלה בטיילת, קראו לזה ''כרכרות השמש'', היום הוא מתנגח בכל השרים, הוא רץ בכסות הליכוד, אבל הוא לא מביא כלום מהליכוד הוא נכשל כי הוא אדם ללא מעוף, עתיק במחשבתו, אדם שלא מסוגל לדמיין חזון עתידי של עיר ● לסיכום הוא מבטיח לסגור את תאגיד 'עין נטפים' ש''גונב את הציבור'' ● ומצליח להפתיע כשהוא אומר כי יקפיא את תכניות הבינוי של השדה המתפנה לטובת פארק ● שכן ''אילת לא בשלה להיקפי בנייה כאלו מבחינת כמות התושבים והתיירים שבה''
סיימון בן דוד מכריז על ריצה לראשות העיר: ''אסגור את תאגיד 'עין נטפים' ואקפיא את תוכניות השדה המתפנה''

מדוע המתנת עד עכשיו להכריז?
מכיוון שהאחרון להכריז, העיניים תמיד מופנות אליו. זה המשחק ואני שחקן.

שחקן וותיק, מה אתה עושה בימים אלה?
אני פנסיונר מרצון. בעברי הייתי איש עסקים, כיום אני מעורב מאוד בחיי הבית שלי, יש לי חמישה ילדים שאני מגדל ומקנה להם מהידע הרב שצברתי לאורך השנים, בני הגדול השתחרר מהצבא והוא הפך ליועץ הפוליטי שלי, הוא הבולדוזר שדוחף אותי קדימה, שכן ברור לי שזה הסיבוב האחרון בפוליטיקה מבחינתי, יש לי מודעות לעייפות הגוף והנפש. 

למה לך באמת פוליטיקה עכשיו?
כי אכפת לי. אני אילתי מ-1957 והעיר תקועה והיא לא תקועה 15 שנה, היא תקועה עשרות שנים, אבל ב-15 השנים האחרונות אין עשייה, יש עמידה במקום. אם אילת היתה במקום טוב ורק היה צריך לשמר את הקיים ניחא, אבל זה לא המצב. אנחנו נסוגים לאחור. הגירה שלילית, מאות עסקים נסגרים, המצב הסוציואקונומי באילת נמוך מאוד.

את הבעיות כולנו מכירים, מה הפתרונות?
הפתרון כולו טמון בחינוך. אני יכול להראות לך מסמכים שהכנתי לפני 20 שנה, כשהייתי חבר מועצה מ-93 עד 98 כמספר 2 בסיעת צ.מ.ד.

לטובת מי שאינו מכיר את פועלך רב השנים בפוליטיקה המקומית תן סקירה קצרה
לאחר הקדנציה שלי כחבר מועצה הגשתי את מועמדותי לראשות העירייה כבר ב-98 מול גבי קדוש שניצח באותה פעם גם את מאיר יצחק הלוי. אבל למרות שכשלתי בריצה ההיא, עמדתי על שלי ובאתי עם המסר שלי, לא עשיתי חשבון לגבי קדוש, אני הייתי מחזיק תיק שיקום שכונות, הייתי אחראי על תרבות הדיור בעיר, עם אבי אטיאס, כל הטרומים שנצבעו ושוקמו באותם שנים יש לי תרומה רבה לכך, אגב אז, ב-98 היתה החלטת ממשלה לגבי נושא שיקום השכונות, זה היה פרויקט דגל, אלא שלאילת הוא הגיע ברמת הכותרת בלבד, אז נסעתי לשכונות כמו ג'סי כהן בחולון ולמדתי את הפרויקטים הללו, אגב המסקנה שלי כיום לגבי המשך פיתוחה של אילת הוא שאין מקום יותר לתפיסה של בניה נמוכה של שלוש קומות, אני בהחלט בעד רבי קומות גם של 30 ו-40 קומות. אילת צריכה להתחדש ולשנות את אופייה.

מחר אתה מתיישב על כיסא ראש העיר, מה סדר העדיפויות שלך?
חינוך, שכן מפעלים כבר לא יגיעו לאילת. זה ברור, כל מפעל שנפתח כאן נסגר בסופו של דבר. 'כבלי ציון' , תמנע, מפעל לצינורות השקיה, כולם נסגרו, קח את נמל אילת, שמנמל פעיל מאוד, הופרט וכיום משנע מכוניות וקצת אשלג. נמל כזה היה צריך להיות פעיל כמו בהונג קונג ואין סיבה שלא.

אז אתה תומך בתכנית השער הדרומי שמקדם יצחק הלוי, שבמרכזה נמל תעלה
קודם כל זו לא תוכנית של מאיר, זו תוכנית ארצית, ואני בעדה עוד לפני שהיה מאיר יצחק הלוי. זו תוכנית בת 30-40 שנה. אני גם בעד להעביר צינורות מים סוף לים המלח על מנת להחיות אותו. 

 

על השדה המתפנה: "אני צופה שם שכונות רפאים"

 

בוא נחזור לחינוך
אני כבר 20 שנה מדבר על הפיכת בתי הספר למכללות למדע וטכנולוגיה. אני רואה בחינוך את הכלי המרכזי להוביל את אילת ל-2050, לא לקדנציה שתיים, ללא חינוך אנחנו נמצאים בקריסה חברתית וכלכלית כבר הרבה זמן. אני מדבר על הסבה של כל התיכונים וחטיבות הביניים למכללות למדע וטכנולוגיה, וכך אנו ניצור מדענים, מתכנתים, אנשי סייבר והייטק וכד'. מפעלים יעמדו בפתח, יעמדו חברות ענק עם משרדים פה וימתינו לכל תלמיד שישתחרר עם התעודה שלו. יוקנעם לקחה את זה מאיתנו. הרכבת עוברת היום בירוחם ובנתיבות, ובאופקים, תכנס לדימונה תראה עיירות שכוחות אל ואיזה כבישים ומחלפים, תחנות הרכבות, איזה פיתוח. את הדברים שאני ראיתי לפני עשרים שנה אנשים רואים רק היום, כשעמדתי לבד והפגנתי נגד המסתננים ב-2003 אף אחד עוד לא הבין על מה מדובר והיום יש כאן 100 אלף מסתננים ומזל שעצרו את זה. בסוף גנבו לי את התהילה. בעשיה שלי ובחשיבה שלי אני רואה את טובת המדינה וטובת העיר. אנחנו עיר של חוטבי עצים ושואבי מים. לכן אני רוצה להקים מפעלי הזנה בכל מוסדות החינוך בעיר. אנחנו עיר ענייה עם ילדים שמגיעים לבית הספר רעבים. אנשים לא יודעים אהל אני מפקח בבחינות בגרות ולאחרונה פיקחת על מבחני המיצ"ב בעיר וראיתי במו עיני שהילדים לא יודעים את החומר. אני רוצה לתת להם פסיכומטרי חינם, אני רוצה לתת להם חוגי חינם, לא יתכן שרק ל-5% מילדי אילת העשירים יוכלו להיות במועדון השיט. אני אקים עיר נוער כדי לספק לנם פעילות. 

מה בנוגע לתיירות
אילת צריכה להיות עיר לואו קוסט. היא צריכה לפנות לקהל תיירותי עממי. אבל את "הכל כלול" צריך להוריד, כי הוא הרג את העיר, כבר אמרו על אילת שהיא עיר של תשתיות בררה, מלון לא נבנה 30 שנה, צריך להעיר את העיר הזו.

אתה מתחייב לרוץ עד הסוף?
כן. אתה רואה את בני הלל, כמה שהוא צעיר הוא היועץ הפוליטי שלי, הוא הבולדוזר שלי, יש לי בת שמשרתת במגלן, יש לי שני ילדים בבתי ספר, אחת מהן עומדת להתגייס והגדולה סיימה ואני מחזיר אותה עכשיו. היא מסיימת הוראה בתל אביב והיא תחזור לאילת. 


רשימה כבר יש?
הרשימה תבוא בהמשך, כבר בשבועות הקרובים. יש לי כבר כמה אנשים.


יש אישה, יש דתי?
אישה כן, אני איש מסורת אני לא נושא את דגל הדת, אבל אם יהיה אדם ראוי דתי בשמחה, אבל אני לא אשחק את המשחק של אני צריך דתי או אני צריך בסטיונר.


בבחירות האחרונות לא השתתפת
כי גנבו לי את התיק, אתם לא התייחסתם לזה. שעתיים לפני ההגשה אני מגלה שהצ'קים לא נמצאים בתיק השחור שלי. גנבו לי את הצ'קים שעה לפני, בכיתי, באמת בכיתי, אנשים אמרו שאני משקר, אבל בכיתי, עבדתי חודש וחצי להחתים אנשים זה לא קל להחתים. 


מה תאמר לכל מי שיגיד סיימון הוא קוריוז?
בנו של סיימון שנוכח בראיון מבקש להתערב: "אני רוצה להשיב על זה, אנחנו רואים בשנים האחרונות בעולם אבל לא בישראל, כי בישראל אנחנו רגילים לקיבעון, כולם מתלוננים על המצב אבל ימשיכו להצביע ביבי, 15 שנה מתלוננים על יצחק הלוי אבל הוא עדיין ראש עיר מכהן. אבל בעולם כן רואים את זה, תראה מה עשה טראמפ, הליצן שכולם צחקו עליו הפך לנשיא והוא עושה לכולם בית ספר. הקוריוז של היום הוא המנהיג של מחר. השתנו הכללים. אבא רץ כמה פעמים ועשה חישוב והבין שאילת לא היתה מוכנה לשינוי, היום הרוחות נושבות לכיוון אחר, אנשים רוצים שינוי ואני מתחייב לך שהוא רץ עד הסוף, אני מריץ אותו עד הסוף, יחד איתי יש את כל החברים שאבא שלי גידל אותם כמו אבא ואגב כשאבא שלי מדבר על חינוך הוא מגיע עם כל הניסיון של אב לחמישה ילדים. 


איפה הולך להיות המטה?
כרגע לא יהיה מטה. אני פונה בגישה החדשה של הניו מדיה, אנחנו לא הולכים להשתגע כמו שעשינו במערכות קודמות, כשהעיר נמצאת במצב הכלכלי הכי גרוע שהיא אי פעם היתה בו. לקראת מועד הבחירות יוקם מטה ויהיה לחבר'ה איפה לבוא לשתות קפה. אנחנו נצעד ברחובות ונעבור בית בית, עשיתי את זה ב-98. אברהם לינקולן התמודד שש פעמים על הנשיאות ורק בפעם השביעית נבחר, אני הייתי זה שחיבר את אילת למחאת לוינסקי נגד המסתננים, אני הבאתי את מחאת האוהלים לאילת, אני זה שיצר את השוק, אני זה שהביא את הרוכלים לטיילת, לא הבסטיונרים, 400 אמני רחוב ויוצרים שהיו מקפלים את מרכולתם ב-12 בלילה ועוזבים. הייתי יו"ר וועדת ביקורת של העירייה, אני עבדתי עם המבקר הראשון שמונה אי פעם לאילת, נעים ששון, הוא הודח על ידי כולם, אני הייתי היחיד שהגן עליו. ביקורת זה כסף זה שקיפות, בכל מה שנוגע לרכוש ששייך לתושבים. מאז עושים את המוות לכל המבקרים, כדי שלא תהיה שקיפות.


מה החטא הגדול ביותר של מאיר?
מאיר שכח מאיפה הוא בא. ב-93 אני נתתי לו רישיון להיות עגלון על כרכרה עם עגלה בטיילת, קראו לזה "כרכרות השמש", האיש שכח מהיכן הגיע ולהיכן הוא הולך. מעבר לזה הוא מתנגח בכל השרים, אני חבר של השר ישראל כץ, הוא רץ בכסות הליכוד, אבל הוא לא מביא מהליכוד שום דבר לעיר, הליכוד מפתח את הגליל, את הנגב, ולא משקיע באילת שקל, אני איש ליכוד, יצחק הלוי לא איש ליכוד. הוא איש מפלגת העבודה. אחר כך עבר לקדימה, ואחר כך מתוך נוחות עבר למפלגת הליכוד, אבל הוא לא יודע לרתום את הכוח של המפלגה השלטת לטובת העיר. 
הוא נכשל כי הוא אדם ללא מעוף, עתיק במחשבתו, אדם שלא מסוגל לדמיין חזון עתידי של עיר. תראה איך נראית שדרות התמרים, בניינים נטושים בני 50 שנה, תהרסו אותם, תמצאו את חוק העזר העירוני לשטח את החורבות הללו באמצע העיר, המערכת הנוכחית לא יודעת לנהל את העיר. אני בכהונתי כיו"ר וועדת ביקורת, ישבתי בוועדת רישיונות, יצרתי מקומות עבודה, יצרתי את השוק שהכניס פרנסה לעניים, שולחנות האמנות על הטיילת, זה הכל יוזמות שלי, עבדו שם כמעט 400 משפחות אילתיות. חייבים להחזיר את המכרזים לחופים עבור בני אילת, הייתי יו"ר וועדת הנחות במסים, הצטברו בעירייה תביעות של מיליונים של תושבים מסכנים שלא היה איך לגבות מהם, אמרתי נקפיא את החובות, ושיתחילו לשלם מעכשיו. הכנסתי כך לקופת העירייה 4 מיליון ₪. הייתי חבר בוועדת בניין עיר ולא נתתי למול הים להתרומם לשלוש קומות, כי כל בניה על קו החוף מונעת את התפתחות העיר. הם רצו לסגור את המרפסת ומנעתי את זה. שדרות התמרים חייב לחזור להיות רחוב של ארבעה מסלולים, זה רחוב של בימבה מאיר עשה כאן, עם רחוב הליכה כאילו אנחנו בהוליווד, בעליה בשמש בלי צל. אני בעד לקרות את השדרות לאורכן. ואת הרעיון להפוך את שדרות התמרים למדרחוב יש לקבור, זה יהרוס את מרכז העיר סופית. טעות גדולה נוספת של מאיר היא 'עין נטפים', אני אסגור את התאגיד הגנב הזה שעושק את הציבור ואין לו זכות קיום, אין שום סיבה שעירייה לא תטפל בנושא תשתיות המים של העיר. 


עמדתך לגבי תכנית השדה המתפנה?
מדובר בטעות איומה של תכנון. הדירות שייבנו שם הן לא עבורי ועבורך, הם עבור משקיעים עשירים, ואני צופה שם שכונות רפאים, אין לנו מספיק אנשים בעיר על מנת לחלק אותם על שטח כל כך גדול. אם אני ראש עיר אני מקפיא את התוכנית הזו לעת הנוכחית ל-5-10 שנים ולעשות שם פארק יפה. אנחנו לא רומא ולא איביזה. קצת יותר ממיליון תיירים בשנה. זה לא הרבה. הבניינים הגבוהים שמתוכננים שם יחסמו את הנוף לכל העיר. יש די והותר עתודות קרקע אחרות לעיר. 


בוא נדבר על הנפילה
ברוך השם היום אני יכול ללכת עם ראש מורם ברחוב. אני לא חייב שקל לאף אדם ולא יגידו גנבתי. הייתי איש עסקים, ניהלתי שבעה עסקים, אכסניית סיימון בדקל, מחסני מזון השני בגודלו אחרי לרנר. בית דפוס איפה שיד שניה, ובסוף נפלתי. נפלתי כי כל עשר שנים דפקה אותי מלחמה. כל עשור אכלנו כאן קש, אילת נמחקה, ניהלתי מלחמה נגד בנק הפועלים, חוב של 60 אלף דולר צמח ל6.5 מיליון שקל עם ריביות, נלחמתי ובסוף קיבלתי את מה שדרשתי והחוב הושב לסכומו המקורי וכיסיתי אותו. חזרתי לארה"ב ואז חזרתי לאילת. 


מה הסלוגן שתרוץ איתו?
'פעם אילתי תמיד אילתי', או 'סיימון בן דוד ראש העיר של כולם'.


אתה אומר בעצם שאת אילת צריך לנהל בן אילת?
לגמרי, אנחנו חיים את העיר, מאיר הוא לא אילתי שורשי גם אם זה שהוא נמצא פה כמעט 30 שנה. הוא לא אילתי שורשי. אני כילד זוכר איך הייתי יורד לים והטונות היו באות אלי. אני זוכר מפרץ עשיר, היו אז רפסודות, מגלשות ואבובים בלב ים שאני רוצה להחזיר. 


חדשות אילת