פרסומת
דלג

"ככל שקיבוץ אילות מרוויח יותר - אנחנו מרוויחים פחות"

מאת: עומר כרמון ● 30/3/2011 21:54 ● ערב ערב 2491
כ-40 עובדים אילתים המועסקים במפעל 'אילור' בקיבוץ אילות, הקימו ועד, כדי לשפר את תנאיהם: "אנחנו עובדים ללא מזגן, המשטח מלוכלך, החומרים מסוכנים לבריאות. בוטלה משכורת 13, בוטלו הפרמיות, אנחנו לא מקבלים תוספת יוקר". מזכיר קיבוץ אילות, רוג'ה פולצ'ק: "מפעל 'אילור' היה והינו מפעל 'משפחתי', בו כל השנים מתקיימים יחסים קרובים, טובים והערכה רבה לכלל העובדים בו"
''ככל שקיבוץ אילות מרוויח יותר - אנחנו מרוויחים פחות''כ-40 עובדים אילתים המועסקים במפעל 'אילור' בקיבוץ אילות התאגדו במסגרת ההסתדרות כדי לשפר את תנאיהם. יו"ר ועד העובדים, ברוך גולדין, אומר ל'ערב ערב': "המשכורות שלנו קוצצו. בעלי המפעל, קיבוץ אילות, אינם מתייחסים אלינו כבני אדם: אנחנו עובדים ללא מזגן, המשטח מלוכלך והחומרים מסוכנים לבריאות". מזכיר קיבוץ אילות, רוג'ה פולצ'ק, מסר בתגובה: "שמעתי בהפתעה גמורה את דבריו ומצר על כך שבחר לפנות לעיתונות ולא אלינו. מפעל 'אילור' היה והינו מפעל 'משפחתי', בו כל השנים מתקיימים יחסים קרובים, טובים והערכה רבה לכלל העובדים בו, הן השכירים והן חברי הקיבוץ".

"אני לא יודע על מה אתה מדבר"


'אילור' קיים כ- 40 שנה ומתמחה בייצור חלקי בסיס לשנאים (טרנספורמטורים). המפעל מעסיק כ- 50 עובדים, 45 מהם אילתים. לפני כשלושה שבועות, שלח יו"ר ההסתדרות במרחב אילת, אבי אזולאי, מכתב למנכ"ל חברת 'אילור', משה וינקלר ובישר לו על הקמת ועד העובדים במפעל: "הריני שמח להודיעך, כי מעל שליש מעובדי חברת 'אילור' בחרו להצטרף להסתדרות העובדים הכללית החדשה", כתב אזולאי, "אנו תקווה כי נשכיל לכונן יחסי עבודה פוריים וטובים בין נציגות העובדים המוסמכת כדין, לבין החברה, למען העובדים והחברה כאחד. מהלך ההתארגנות קרם עור וגידים בעיקר על רקע רצון העובדים להסדיר ולהבטיח את תנאי עבודתם וביטחונם התעסוקתי בחברה. ברצוננו להיכנס להליך הידברות משא ומתן בנושאים אלה עם הנהלת החברה, במטרה להגיע להסכמות אשר יעוגנו בהסכם קיבוצי בין הצדדים".

מנכ"ל המפעל עדיין לא ענה למכתבו של אזולאי. אולם בשיחה עם 'ערב ערב', הוא אומר: "אתייחס למכתב הזה. חזרתי לא מזמן מחו"ל".

דיברת עם העובדים בנושא?
"בוודאי. נכבד את הרצון שלהם".

איך זה שבמפעל שנמצא בבעלות קיבוץ סוציאליסטי, אין הסכם קיבוצי לעובדים ואין בכלל ועד עובדים?
"אני לא יודע על מה אתה מדבר"

כיצד קרה שעד היום לא היה ועד?
"כנראה שאין צורך בזה".

אבל עובדה שיש צורך. יש התאגדות של עובדים שפנתה להסתדרות.
"אוקיי. אוקיי".

"הם לא חושבים שאנחנו בכלל בני אדם"


נציג ועד העובדים במפעל, ברוך גולדין, אומר ל'ערב ערב', כי הנהלת המפעל עדיין לא הראתה כל נכונות למו"מ. "בשנים האחרונות, התנאים שלנו הורעו", הוא מספר. "בוטלה משכורת 13, בוטלו הפרמיות, אנחנו לא מקבלים תוספת יוקר. העובדים נכנסו לעוני. אני עובד במפעל כמעט 11 שנה במשרה מלאה עם מספר שעות נוספות בשבוע ומגיע למשכורת נטו של 4,800 שקל. אנחנו עובדים ללא מזגן, המשטח מלוכלך, החומרים מסוכנים לבריאות. הדירקטוריון של המפעל מטעם הקיבוץ לא מסכים בכלל לדבר איתנו. בקיבוץ יודעים שאין לנו פרנסה אחרת, אז הם לא מדברים אתנו בכלל. הם בטוחים שנמשיך לעבוד. הם לא חושבים שאנחנו בכלל בני אדם. מנכ"ל המפעל אינו מוכן לדבר איתנו כדי לפתור את הבעיות. כבר כמה שנים שאנחנו מחכים שישפרו את התנאים שלנו. הם אמרו לנו שהמצב קשה, שיש משבר עולמי. עכשיו אנחנו מבינים שאלו היו תירוצים. אנחנו מביאים לקיבוץ רווחים של מיליונים. 99 אחוז מהסחורה שלו מיוצאת לחו"ל. יש לנו שם טוב בעולם. אבל ככל שהמפעל מרוויח יותר, אנחנו, העובדים, מקבלים פחות".

אינך חושש שהקמת ועד העובדים תפגע בך או בחבריך לעבודה?
"אני משוכנע שלא הייתה לנו ברירה. אנחנו בני אדם ואנחנו צריכים לעשות משהו".

גם בקופ"ח מאוחדת


עובדים אילתים נוספים שהצטרפו לאחרונה להסתדרות העובדים, הם עובדי קופת חולים 'מאוחדת'. יו"ר המרחב, אבי אזולאי, מסר ל'ערב ערב', כי הליך ההתאגדות באילת החל עוד לפני ההליך הארצי. בחודש שעבר, הודיעה הנהגת ההסתדרות, כי עובדי 'המאוחדת' התאגדו במסגרתה והחלו במו"מ עם ההנהלה הארצית על גיבוש הסכם קיבוצי. יו"ר ועד העובדים החדש, שלה ונטורה אשכנזי, מסרה: "אין לנו שום כוונה לפעול נגד ההנהלה, אלא לדאוג שזכויות העובדים יישמרו".