פרסומת
דלג

דברי אלי בפרחים

מאת: מערכת ערב ערב ● 5/4/2011 20:23 ● ערב ערב 2492
/אופיר מלכי/ האביב כבר כאן, הפריחה בשיאה. ומהו שולחן ערב חג נטול סידור פרחים מהודר או לכל הפחות זרי פרחים ריחניים מושלמים מלאי הוד והדר?. הלכנו לאביבה רוזנבאום לשמוע על קורס שזירת הפרחים שייפתח בקרוב. ומצאנו על הדרך את צופית רוזן, מרפאה בפרחים. הכל טוב
דברי אלי בפרחים

תמונת כתבה


אם תבקר בביתכם צופית רוזן (42), סביר להניח שהיא תעיף מבט על סידור הפרחים שנמצא על שולחנכם ותסיק ממנו מסקנות אישיות מרחיקות לכת. אם אין בביתכם סידור פרחים, תשמח רוזן, מאבחנת ומטפלת באמצעות פרחים, להמליץ בפניכם על סידור שייטיב איתכם מבחינה אנרגטית. רוזן שגדלה לאב שגידל צמחי מרפא ותבלין וטיפל באמצעותם, רכשה ממנו את אהבת הצומח.
אולם בניגוד לטיפול באמצעות צמחי מרפא שהם לבליעה ולמריחה, הטיפול באמצעות הפרחים מתבצע על ידי עצם נוכחותם בחדר. "לכל פרח תדר אנרגטי משלו והתדר משפיע עלינו. הטיפול מעלה דברים מהתת מודע אל המודע כדי שתהיה לנו האפשרות לזהות ולעשות שינוי, בתחומים לגביהם אנו חשים קונפליקט או אי בהירות", סבורה רוזן.

תמונת כתבה


סידורי פרחים והמסרים שהם נושאים


חלק משמעותי בעיצוב שולחן חג הוא הפרחים שנציב על שולחננו בערב זה. בתרבויות שונות סידורי הפרחים הם חלק מחיי היומיום בכל ימות השנה. קחו למשל את התרבות היפנית, שזירת הפרחים היתה אומנות עתיקת יומין. כל נערה ואשה מחונכת היטב, למדה במשך שנים כיצד ליצור הרמוניות ואיזונים בין תנועה, צבע ומרקם של פרחים, כך שישרו תדר מסוים בחדר. בספרד ובתרבות דרום אמריקה, הפרחים נושאים משמעויות כמו היו שפת סתרים. בספר הנודע 'אהבה בימי כולרה', חלק משמעותי מהחיזור הגורלי בין הרופא לאשתו, מתבצע על ידי הפרחים שהוא שולח אליה והיא מסכימה או מסרבת לקבל. פרח מסוים מסמל אהבה ואחר מוות, ואילו אחר סימן שאלה וזה שמתקבל משיב מחויבות או סיום רומן. בשנים האחרונות מתחילים סידורי הפרחים לתפוס מקום של כבוד גם בתרבות הישראלית שנמצאת בתנועה מתמדת קדימה אל העידון וטוב הטעם, ויש מי שיגיד- נהנתנות ופינוק החושים.
אל רוזן חברה אביבה רוזנבאום (שימו לב לשם אביבה כי נולדה בחודש האביב, ורוזנבאום, כלומר- שושנה, וכמה שזה מתאים). השתיים פותחות בקרוב קורס ללימוד שזירת פרחים בו תלמדו להכין סידורי פרחים לקראת החג וכן יוכלו המשתתפים לקבל ייעוץ אישי ואבחון על פי השיטה שפיתחה רוזן.

אבחון באמצעות פרחים? איך זה קורה?


"באמצעות שיחה והעלאת שאלה שמתלבטים לגביה, ואני פותחת קלף מסדרת קלפי הפרחים שפיתחתי לצורך האבחון. פרישת הקלפים מתייחסת לקלפים שנותנים הארה על מהות העניין, קלפים שמעניקים הארה איפה הוא במודע ואיפה הוא נמצא בתת מודע וכן הם מתייחסים לדרך לפתרון, ולבסוף לפתרון עצמו", מספרת רוזן, שברקורד המקצועי שלה נמצא לימודי טיפול באור, צליל וצבע במכון 'וינגייט', ריפוי בתמציות ארץ ישראל, וקורס טיפול בתמציות 'לייף אנרג'י' שמשלבים טיפול בקריסטלים עם צמחים. אביבה חובבת פרחים נלהבת, סבורה שהעבודה עם הפרחים תורמת לבריאות הנפשית. "אני שואפת לכך שילדים יצאו אל הטבע ויתקלו בפריחת הפרחים כמו שאני בילדותי בחיפה יצאתי אל ההרים ונתקלתי בשפע פרחי בר", מספרת אביבה, שלמדה במשך שמונה שנים לימודי ציור ופיסול ב'בית הגפן' שבחיפה. ויש לה חזון: "הייתי רוצה לראות יותר פרחים ולא רק בעציצים, אלא בכלל, יותר מודעות, כי באילת המדברית, אין אהבה לטבע ולפרח. יש יותר פעולות ספורט אתגרי ופחות טיול לשמו. שילדים יצאו לטפס על גבעת הפרחים בשבת. אני קושרת את אהבת הפרחים עם רוגע ושלווה, עם אהבת האדם והחי והסביבה שאת גרה בה". אביבה ממשיכה ומפנה אצבע מאשימה לתרבות המודרנית: "אנחנו יוצרים עולם של פלסטיק שכל הצבעים בו מלאכותיים וזה בזבוז והפסד שלנו". אביבה, אמנית ובתה של ציירת חיפאית ידועה בשם- איילי רחל, רגישה ביותר לנושא הצבעים ומעריכה את כוחם לרפא ולהדהד.

אלו סגולות יש לפרחים השונים?
רוזן: "שושן צחור פרח כאילו סגור, אבל חשוב לו איך הוא נראה כלפי חוץ, ולא אכפת לו ללכלך קצת עם האבקנים כדי שיצא בסדר. יש בו ריקנות פנימית והוא מתייחס לצורך לחבר את עצמך למי שאתה במהותך. שלא תהיה זקוק לקבל חיזוקים מהסביבה. הוא מדבר על חיזוק תחושת הביטחון. ציפור גן עדן- מתייחס לנושא הגבולות. הצבעים שלו כתום וכחול משלימים זה את זה מבחינה אנרגטית. המסר שהוא מביא מתייחס לאסרטיביות נכונה- לשמור על גבולות מבלי להיכנס לגבולותיו של האחר. גלדיולות או סייפנים, מתייחסים לאדם שהולך בדרך הישרה בלי להסתכל לצדדים והוא גורם לאדם להבין, שאין אמת אחת, אלא לכל אדם האמת שלו. הסייפן מפתח סובלנות וקבלת דרכים של אנשים. אין רק - אני יודע". בהתייחסה למסרים שנושאים הפרחים, מתייחסת רוזן בין היתר לנושא הצבע: "הצבע האדום מתייחס לצ'קרת הבסיס, הוא יכול להיות מקום של כאב, אבל גם של חיים ושל תשוקה או שפע", היא אומרת.
הוורד האדום מסמל תשוקה ואהבה רומנטית...
"אולי תופתעו לשמוע שהוורד האדום שהוא הפרח הכי נמכר בכל העולם, מתייחס דווקא לריפוי של טראומות ילדות. ולכולנו טראומת ילדות כי הלידה היא טראומה. עצם הגעתנו לעולם היא טראומה". אביבה מספרת כיצד בבחירתה את הפרח היבסקוס אדום, "לא זה שיש בחצרות, אלא זה שמופיע בסידורי שולחן", מיד איבחנה אצלה רוזן בעיה רפואית, שאכן היא אובחנה בידי רופאים וטופלה תרופתית. "מאותו רגע יצאתי למסע בעקבות הריפוי בידי הפרחים", מספרת אביבה. צבע מרפא משמעותי הוא הצבע הסגול. "הכלניות מתייחסות לריפוי רגשי. הליזיאנטוס הסגול מחזק את עמוד השדרה בכל הרבדים, פיזי ונפשי, כולל בעיות גב ופריצות דיסק. בעצם הוא פרח שמלמד אנשים לעמוד על שלהם, לקבל את המגיע להם, חיזוק האמונה ביכולות שלהם, ומלמד את ההבנה שאין שחור ולבן, אלא תמיד יש שביל ביניים".

מה לגבי סחלבים?
"מדברים על עוצמת הרכות. מביאים חיבור למהות מתוך אמת פנימית. להסתכל במראה ולאהוב את מה שרואים". וצופית ממשיכה ומסבירה: "חמנייה מביאה את צבע האור ומקרינה שמחה, נפלאה לאנשים שזקוקים להתעוררות. בכלל, הצבע הצהוב מביא אור ושמחה, כולל וורדים צהובים למשל. הצבע הכתום גם הוא מביא שמחה, מעודד תקשורת טובה בין אנשים, והוא גם מעורר תאבון".
יש לך רעיון לסידור מומלץ לליל הסדר?
"הסידור בעיקרו לבן, שמסמל טוהר. מובן שבו הלכלוך נעלם ומתנקה בצורה מלאה ולעומק. כדאי לשים בו פרחליום שבדרך כלל מופיע כמילוי לזר, והוא מביא אמפטיה וסלחנות ומשרה אווירה רכה. בקיצור: פרח של 'סולחות'. סייפן שמביא קבלה אחד את השני, וכן שושן צחור שמעודד בטחון וכל זה במטרה לאפשר לדברים חדשים וטובים להיכנס".

מה ילמדו בקורס שעומד להתפתח באילת?
אביבה: "נושאים רבים ומגוונים. החל בשזירה עם נרות, סידורי פרחים קלאסיים ומודרניים, שזירה בסלים, שילוב של פירות בסידורי פרחים ועוד, וכלה בתכנים טיפוליים כמו מקומי כאינדיבידואל בתוך קבוצה, על ידי יצירת סידור תלוי מפרחי החרצית בשילוב חומרי יצירה שונים. שחרור וסליחה יצירה מיוחדת הנוגעת בלב בצבעים ירוק סגול ולבן. איזון סדר וארגון או באלאנס תוך אימון ביצירה בפרחים בשבעת צבעי הקשת".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש