פרסומת
דלג

שיא הכנסות מתערוכת מרכז התעסוקה השיקומי

מאת: מערכת ערב ערב ● 7/4/2011 09:32 ● ערב ערב 2064
תערוכת עבודות האומנות של עובדי התעסוקה השיקומית, שנפתחה ביום חמישי האחרון במרכז התעסוקה השיקומי – 'מיוחד', הוכתרה כהצלחה. ההכנסות ממכירת חפצי האומנות במסגרת התערוכה עמדו על כ – 5,000 שקלים ונחשבים כשיא במכירות מאז החל המרכז לפעול לפני כחמש שנים. ההכנסות ממכירת חפצי האומנות יועברו במלואם לידי המשתקמים כתגמול על עבודתם.
שיא הכנסות מתערוכת מרכז התעסוקה השיקומי

מאות מתושבי אילת, ביקרו בשבוע שעבר בתערוכה שהציגה למכירה, חפצי אומנות שונים, ביניהם ציורים, כלי קרמיקה, בובות, תכשיטים, תיקים ועוד, פרי עבודתם של המשתקמים במרכז.

מאיר אליהו, מנהל מרכז התעסוקה ציין בהתרגשות, כי המכירה הייתה מעבר למצופה. "תושבי אילת קנו בשביל לתת" ציין מאיר אליהו והוסיף: "ההתרגשות בעיני המשתקמים שהסתובבו בין מאות התושבים שהגיעו לתערוכה הייתה גדולה. תושבי אילת בעצם הגעתם לתערוכה החדירו אור ושמחה בלב המשתקמים במרכז".

מרכז תעסוקה שיקומי אילת הוקם לפני כחמש שנים, ביוזמת עיריית אילת – האגף לשירותים חברתיים ובשיתוף משרד הרווחה, המוסד לביטוח לאומי, הקרן למפעלי שיקום, קרן שלם, קרן מינר שיינדמן וקרן רש"י. צוות המרכז בניהולו של מאיר אליהו, כולל חמישה עובדים, בת שירות ומתנדבים רבים מקרב הקהילה. נכון להיום, מועסקים במרכז 35 משתקמים ועוד כ – 20 אשר השתלבו במסגרת השמה במקומות עבודה שונים בעיר. מרכז התעסוקה השיקומי הינו המרכז היחיד בעיר אילת הנותן מענה של הכשרה תעסוקתית לאוכלוסיה עם צרכים מיוחדים, ומהווה חלק מיצירת רצף תעסוקתי שיקומי לאנשים עם נכויות שונות המאפשר להם להתפרנס בכבוד.

בקצה האחד של הרצף, פועלות במרכז סדנאות, אליהן מוזרמות עבודות עמלניות מגוונות המותאמות ליכולות המשתקמים, לדוגמא עבודות אריזה לעסקים באזור אילת והערבה. בנוסף פועלת במרכז סדנת אומנויות, במסגרתה מייצרים המשתקמים מגוון גדול של מוצרי אומנות מעץ, קרמיקה, ציורים, עיסות נייר, בובות תיקים תכשיטים ועוד. את חפצי האומנות מוכרים במרכז התעסוקה, בדוכנים שונים בעיר בשיתוף עם ירידי האומנים האילתיים, הגלריה העירונית ובתערוכות תקופתיות שמקיים צוות המרכז. ההכנסות מהעבודות העמלניות וממכירת חפצי האומנות מועברות במלואם לידי המשתקמים. "עובדה זו בונה במשתקמים את האמונה בעצמם וביכולת השיקום, בדרך זו מקבלים המשתקמים את התחושה שיש צורך בעבודתם ואף מצליחים להשתכר (גם אם מעט)" מציין בסיפוק מאיר אליהו. בקצה השני של הרצף, פועל מדריך ההשמה במרכז לשלב את המשתקמים המתאימים בתעסוקה נתמכת בשוק החופשי באילת, תוך ליווי ותמיכה רצופים.

לצד הפעילות התעסוקתית, פועלים המשתקמים גם בקהילה. בשנה שעברה נוצר שיתוף פעולה בין גן ילדים לחינוך מיוחד עם מרכז התעסוקה 'מיוחד', במסגרתו יצרו הילדים והבוגרים גם יחד, קיר פסיפס של פרחי סחלב משברי קרמיקה בהנחיית - אורנית גולדשטיין המדריכה העירונית לאומנות וסביבה. המשתקמים הגיעו לגן למספר מפגשים יחד עם המדריכה אתי תורג'מן. הורי הילדים הוזמנו לגן ביום המשפחה לטקס הסרת הלוט של הפרויקט וההתרגשות הייתה גדולה. ראוי לציין, כי מעבר לעבודת האומנות שנעשתה, זכו ילדי הגן לחשיפה של בוגרים בעלי צרכים מיוחדים, והמשתקמים קיבלו הזדמנות נוספת לשילוב בקהילה. הודות להצלחת הפרויקט ולבקשת הורי הילדים בגן להמשיך עם המשתקמים מ"מיוחד", מציין מאיר אליהו, כי הם נערכים לפרויקט נוסף שעיקרו - יצירת דמויות בהשראת אומנים משאריות עץ ושאר חומרים, אשר ייתלו על הגדר שבחצר הגן לשיפור המראה החזותי. פרויקט גדול נוסף שכרגע בתהליך תכנון יקרא - כיכר "מיוחד", במסגרתו יעוצב מעגל התנועה שקרוב למרכז התעסוקה השיקומי, באופן שיכוון לתוך המרכז ויעיד על הפעילות המבורכת המתבצעת בו.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש