פרסומת
דלג

מזכיר קיבוץ אליפז: "מקווה שנמשיך לגדל מריחואנה"

מאת: עומר כרמון ● 12/4/2011 14:57 ● ערב ערב 2493
המדינה שוקלת להפסיק את מתן ההיתרים לגידול מריחואנה בישראל. אפשרות זו מעוררת דאגה בקיבוץ אליפז הסמוך לאילת. מזכיר הקיבוץ: "אני מקווה שזה לא יקרה. השקענו כסף בפיתוח הענף". בהתאם להוראות משטרת ישראל, נשמרת החווה כל העת בידי מאבטחים חמושים ומפוקחת בעזרת מצלמות. הסמים מועברים למרכז הארץ באמצעות רכב משוריין ומחולקים לחולים קשים
מזכיר קיבוץ אליפז: ''מקווה שנמשיך לגדל מריחואנה''

תמונת כתבה


במשרדי הבריאות וביטחון הפנים שוקלים להפסיק את מתן ההיתרים לגידול מריחואנה (קנביס) בישראל. אפשרות זו מעוררת דאגה בקיבוץ אליפז בבקעת תמנע, שבשטחו נמצא אחד ממתחמי גידול המריחואנה החוקיים היחידים בארץ. מזכיר הקיבוץ, אהוד פינסלר, אומר ל'ערב ערב': "אני מקווה שזה לא יקרה. השקענו כסף בפיתוח הענף".

בשלוש השנים האחרונות, מתיר משרד הבריאות מתן מריחואנה לחולים קשים - על מנת להקל על סבלם. כדי לספק את הסם, נפתחה לפני מספר חודשים בקיבוץ אליפז, חוות גידול קנביס. שטח החווה - שלושה דונמים.

בהתאם להוראות משטרת ישראל, נשמרת החווה כל העת בידי מאבטחים חמושים ומפוקחת בעזרת מצלמות. בכל פעם שמתבצעת העברה של גידולי החווה למרכז החלוקה של המריחואנה הרפואית במרכז הארץ, מגיע לקיבוץ אליפז רכב משוריין, והעברת הסמים מתנהלת תחת אבטחה כבדה.

"עדיף לייבא את המריחואנה"


בשבוע שעבר, התקיים במשרד לביטחון פנים דיון בנושא גידול המריחואנה בישראל. נציגי המשטרה טענו כי גידול הסם לצרכים רפואיים במתחמי גידול בבעלות פרטית טומן בחובו סיכון משמעותי לביטחון הציבור - בעיקר בשל הסכנה שהסם יזלוג לידיים עברייניות. הוסכם כי עדיף לייבא את המריחואנה ולא לגדלה בישראל.

העמדה שהובעה בדיון עוררה את זעמה של סיעת מר"צ. יו"ר הסיעה, אילן גילאון, מסר בתגובה: "אוזלת ידה של המשטרה במניעת 'זליגה' של מריחואנה רפואית אינה סיבה ראויה להקשות ולייקר את הקנביס לחולים שהצמח הוא משכך הכאבים המועיל להם ביותר".

מזכיר קיבוץ אליפז, אהוד פינסלר, מחזק את דבריו של ח"כ גילאון וטוען, כי גידול המריחואנה נועד בעיקר כדי לסייע לחולים. לדבריו, כשהועלה הרעיון לגדל סמים בקיבוץ, היו לחברים שאלות ותהיות. אולם כשהובהר להם כי לא תהיה תחנת חלוקה ומדובר רק בגידול הסם, ההתנגדות שככה.

במידה ומשרד הבריאות יחליט לא לחדש את הרישיון, תבקשו פיצוי?
"לא חשבתי על זה. אני מקווה שלא יבטלו. השקענו כסף בסיפור הזה. עד עכשיו עוד לא זכינו אפילו למחזור גידול של שנה שלמה, כדי שנוכל לעשות גם סיכום כספי".

נתקלתם בגורמים עבריינים שהגיעו לקיבוץ כדי לנסות להשיג סמים?
"ממש לא. אפילו לא אחד".

אהוד פינסלר טוען, כי גורמים עבריינים לא הגיעו לקיבוץ אליפז, אולם אחד מעובדי החווה, חבר קיבוץ, הורשע בחודש שעבר בגידול 11 שתילי מריחואנה בביתו הפרטי לצריכה עצמית. בית המשפט שלח את המגדל למעצר בית בערד ואסר עליו להיכנס לחווה. בקרוב צפוי להיקבע עונשו.

מהמשרד לביטחון פנים נמסר: "עד שניתן יהיה לייבא את הסם הרפואי, גידול המריחואנה יימשך, בכפוף לאכיפה משטרתית מוגברת, שלילת רשיונות למי שיפר את החוק ונקיטת אמצעים אחרים נדרשים לצורך שמירה על החוק. כל זאת כדי לא לפגוע בחולים הסובלים ממחלות חשוכות מרפא ולאפשר לקבל מזור לכאבם באמצעות שימוש בקנביס לצרכים רפואיים",

ממשטרת אילת נמסר: "משטרת ישראל הינה גורם מאשר לפעילות חוות הגידול בשני מישורים: האחד, הליך הרישוי והשני הליך האבטחה והשינוע. ככלל, חוות הגידול באליפז מפוקחת דרך קבע על ידי משרד האבטחה והרישוי של מרחב אילת. המקום עומד בתנאים המחמירים שהוצבו על ידי המשטרה ועל ידי משרד הבריאות. לחווה רישיון בתוקף לגידול קנביס רפואי כחוק שהונפק על ידי משרד הבריאות. פעילות החווה מאובטחת טכנולוגית ופיזית 24 שעות ביממה מהלך כל חודשי השנה על פי תנאי משטרת ישראל. העברת הקנביס מבוצעת על ידי רכב משוריין על פי אותם התנאים".