פרסומת
דלג

בסימן שאלה: ההצעה הזוכה בתכנון בניין העירייה

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 14/4/2011 17:26 ● ערב ערב 2494
הצעות, תחרות נוצצת ופרסים בשווי למעלה מ-100,000 שקל - לא עזרו הוועדה לבניין עיר דורשת ממתכנני ההצעה הזוכה לבית העירייה החדש שינויים משמעותיים. האם ראוי כי עיריית אילת תהפוך לגורם מתחרה בשוק השכרת שטחי מסחר?. האם מעלה הדבר סכנה לשחיתות מידות?. ועל פי אילו קריטריונים ייקבע מי יזכה לשבת בבניין הכי רשמי בעיר ?. אם מישהו קיווה כי לפחות תוכנית אחת תעבור חלק באילת ותתחיל להבנות עוד השנה. עושה רושם שצפויה לו, אם לא המתנה, כי אז לכל הפחות, תוכנית חדשה. ועוד לא אמרנו מילה על פקקי תנועה הצפויים רגע אחרי הפיכת שדרות התמרים למדרחוב. מישהו בעיר הזו שמע על איחוד תוכניות?. דוברת העירייה: הנתונים הנמצאים בידך אינם מדויקים, הדיון בנושא מורכב
בסימן שאלה: ההצעה הזוכה בתכנון בניין העירייה

בסרטון: הצעה לתכנון עיריית אילת של 'ליואי דבוריינסקי אדריכלים'במהלך אפריל 2010, הכריזה עיריית אילת על תחרות לתכנון בנין עירייה חדש, שירכז את כל שלוחות העירייה הפזורות ברחבי העיר, לבנין ייצוגי ומרשים. לתחרות
נרשמו 122 משרדי אדריכלים בארץ, ובתום ארבעה חודשים, הוכרז משרד קיסלוב קיי אדריכלים, כזוכה.

תמונת כתבה


התוכנית הגרנדיוזית הוצגה במסיבת עיתונאים חגיגית, והמשרד הזוכה גרף לכיסו פרס כספי נאה בגובה 60,000 שקלים. שאר ההצעות שהגיעו למקומות הראשונים, זכו בסך של 45,000 שקל נוספים. הבניה, אליבה עיריית אילת, מתוכננת להתחיל כבר בחודשי הקיץ השנה. אלא שלשם כך, על עיריית אילת לבצע שינוי בתב"ע של השטח הממוקם במרכז שדרות התמרים, בחלקה הפנימי של רחבת החניה הצמודה כיום לקניון האדום ולהופכה ממסחר למבני ציבור ומשרדים. לשם כך, הוצגה התוכנית ביום ראשון השבוע בפני הוועדה לתכנון בנין עיר, בראשותו של סגן ראש העירייה יפתח מזרחי. בישיבה, שעל פניו אמורה היתה לאשר את התוכנית הזוכה, יושבים גם דני אדרי, רפי הוכמן, אולג צ'רנמוריץ, יוסי חן ונכחו בישיבה גם היועצת המשפטית לעירייה ומהנדס העיר. אלא שבניגוד לכל הציפיות, משהו השתבש בתוכנית העירונית, לאחר שהוועדה מצאה לדחות את התוכנית שהוגשה לה פה אחד ולהשיבה למתכננים לקבלת הבהרות ושינויים נדרשים בדרך לאישור המיוחל. מנגד היו שביקשו להכניס את הדברים לפרופורציה, כשהסבירו שהליך התיקונים שהוועדה דורשת הינו רגיל וסטנדרטי לגבי כל בקשה ואין בכך משהו יוצא דופן. "זה רק מוכיח שהוועדה לבנין עיר אינה חותמת גומי של אף אחד", הבהירו לנו השבוע מקורבים ואולם, גם הם הסכימו כי המדובר בסתירת לחי לראש העירייה והנהלתה, ולא פחות מכך מחיסולה של תוכנית המתחם כפי שזכתה בתחרות, שכן השינויים שדורשת הוועדה ישנו את מהותו וחזותו באופן משמעותי.

תמונת כתבה


"פשוט גועל נפש"


אם לתמצת את הטענות שעלו בוועדה כנגד הבניין, הרי שניתן לחלקן לשניים: טענות על התכנון והחזות וטענות על כשלים נלווים, חמורים ומסוכנים לא פחות. איש מבין האנשים עמם שוחחנו השבוע, מלבד חבר המועצה דני אדרי, המכהן כחבר בוועדה, לא הסכימו להתראיין לכתבה בשמם. איש מהם לא מעוניין בחזית ישירה מול מאיר ולנקרי, שבנין העירייה החדש הוא בבת עינם. ואולם שלא לייחוס, הודו כולם ללא יוצא מן הכלל, כי המדובר פשוט בבנין כעור בצורה יוצאת דופן. פיל לבן שרק ממתין להיוולד. או כפי שתיאר את ההצעה הזוכה אחד המרואיינים: "מדובר פשוט בגועל נפש שמזמן לא נראה כמותו. עם כל הכבוד לחברי וועדת הפרס, שמנו חמישה אדריכלים ואת אלי לנקרי ואבי כהן, לא קשה להבחין שמדובר בבכייה לדורות. הבניין פשוט נראה רע וזה לפני כל טענה על מהות הפרויקט ולא חסרות טענות כאלו גם". אם מישהו קיווה כי הבניין המתוכנן יהיה "לא עוד בנין משרדים", כפי שהבטיחו בהודעה לעיתונות שבישרה על הזכייה, ו"שאף יצליח להשתלב בסביבה של שדרות התמרים", עושה רושם שלפחות את חברי הוועדה הוא כשל לשכנע.

מה פתאום העירייה הופכת לבעל בית?


אחת הטענות המרכזיות הינה כנגד מה שמכונה 'הקומה המרחפת' שבחזית הבניין המתוכנן. המדובר בקומה המיועדת למשרדים להשכרה, שבנייתה מתוכננת על עמודים, והיא תהווה מעין שער מעל הכניסה לרחבה הפנימית של המבנה, שתעוצב כפטיו פנימי.
חברי הוועדה מצאו כי הקומה הזו מהווה בעיה כפולה, ראשית- היא גורמת למבנה כולו, שגם כך ממוקם בעומק השטח, בצמוד לבית הדקל, ולא לכביש עצמו, להפוך למסוגר לרחוב, או כפי שמציינת ההצעה הזוכה עצמה: "הפרויקט מדפן את הרחוב (שדרות התמרים)". לטענת חברי הוועדה, מדובר בתכנון המנוגד לתוכנית שהוכנה בעבר לשדרוג שדרות התמרים כולן. "אם מישהו רוצה להחיות את השדרות, הוא חייב לייצר שורת מסחר משני עברי הכביש. יצירת שטחי מסחר ומשרדים, בבניין שנמצא בעומק השטח והכניסה אליו מדופנת בחומה מרחפת, זה לייצר חיץ בין הרחוב לבניין. צריך להסיר את הקומה הזו כליל". מבחינת מתכנני הפרויקט לעומת זאת, מהווה הקומה הזו "חלק בעל חשיבות עליונה לפרויקט", שכן היא מהווה את השער שלו. לא ברור כיצד יתמודדו כעת במשרד קיסלוב קיי עם הדרישה להסירה. סיבה נוספת שהועלתה היא עובדת היותם של בניינים הנבנים על עמודים, עמידים פחות לרעשי אדמה. אילת כידוע היא אזור מועד לנושא.
אלא שלהתנגדות 'לקומה המרחפת' סיבה נוספת, כבדת משקל לא פחות. חברי המועצה עמם שוחחנו שואלים את עצמם, הכיצד זה שעיריית אילת מחליטה בן לילה להפוך בעצמה לגורם מסחרי רב השפעה במע"ר. או במילים פשוטות יותר- להתחרות בבעלי המרכזים המשכירים כרגע את השטחים הן לעירייה עצמה והן לאחרים, אנשים כמו משה צייגר ורפי הוכמן, ואפילו בעלי הנכסים הקטנים שמהווים את מרכז 'רכטר' שמעבר לכביש. "העירייה ביקשה לתכנן מבנה גרנדיוזי בעלות שאין באפשרותה לממן", הסביר לנו אחד מחברי המועצה השבוע, "לכן היא הוסיפה בתוך המבנה, קומת מסחר לחנויות וקומת משרדים להשכרה. כך ייכנס כסף רב לקופת העירייה משכירות, שתממן את הבנייה, אלא שלמי העירייה תשכיר את נכסיה? האם יהיו קריטריונים לנושא? האם גורמים בעלי עניין כמו זכיינים עירוניים וקבלנים גדולים שזוכים במכרזים באילת יוכלו לשכור שם משרדים? הדבר יוצר חוסר נוחות שהוא על גבול השחיתות. ברור לגמרי שכקבלן שבונה בעיר, או נותן שירותים לעירייה, יהיה לי אינטרס גדול להשקיע סכומים לא מבוטלים, ואפילו גבוהים יותר, בשכירת משרדים בבניין העירייה, וזה עלול להתפרש כאתנן פוליטי. ועוד לא אמרנו מילה על פעילים ומקורבים שעלולים לזכות לעדיפות בשכירות ובתנאיה, בקיצור זה מסוכן, ואני לא מכיר מקרים נוספים בהם הסבו את בניין העירייה לבניין מסחרי והפכו את העירייה לבעלת בית. מעבר לבעיה הזו, ישנה הבעיה שהעירייה גם הולכת לפנות אלפי מ"ר שהיא משכירה כרגע, שזו כבר פגיעה בבעלי המרכזים הפרטיים בעיר, אבל מעבר לכך, היא גם הולכת להתחרות בהם, באותו מגרש, ובכך היא מחטיאה את מטרתה כעירייה, לסייע לעסקים המקומיים ולא להתחרות בהם. אני לא מבין את משה צייגר שיושב בשקט, הוא לא מבין איזה אסון מתרגש עליו? הרי בסופו של דבר גם ג'קי בן זקן יבנה את המרכז שלו על התחנה המרכזית שצמודה לבניין המתוכנן והמע"ר יוצף שטחי מסחר שהעיר פשוט לא תוכל להכיל. התוצאה תהיה קריסה של כל התחום בשל ירידת מחירים דראסטית".
נכון לכרגע, לא ברור לגמרי האם הבניין מתוכנן להבנות בגובה של 5 או 7 קומות (מעל קומות החניה). בוועדה מדברים על 5, בעירייה רוצים 7, הסרת קומת המשרדים המרחפת, תגרע קומה. שטחי המסחר המיועדים לחנויות, לעומת זאת, סביר שיישארו על מקומם. חברי הוועדה רק מציינים, כי לגישתם אין להכביר בכמותם וכי 1,000-1,500 מ"ר מסחריים ייחשבו כהולמים את הבניין ויסייעו להזרמת אנשים לתוכו במהלך היום. לטענת המתנגדים, אלו 1,500 מ"ר מיותרים, אם סופרים את המרכזים הקיימים, לצד המרכז המתוכנן על חורבות התחנה המרכזית.

ומה באשר לפקקי התנועה הצפויים?


טענה נוספת שעלתה, מעלה את העלייה המאסיבית הצפויה בעומסי התנועה בציר שדרות התמרים, דרך בנימין (היכן שהבניינים של יוסי אברהמי) והכביש שמאחורי בניין העירייה הנוכחי. "גם ככה המדובר בכביש עמוס למדי. בתוכנית שלו כמדרחוב הוא מתוכנן להפוך לרחוב חד סטרי. איך בדיוק זה ישתלב עם תוספת של אלפי מ"ר משרדים ומסחר ובית עירייה הומה אדם?", תמהים המבקרים. מנגד, הסבירו לנו כי הרעיון להפוך את השדרות לחד סטריות טרם הוכרע, אך במקרה ויוחלט להופכן למדרחוב, תחובר דרך בנימין לכביש 90 (הערבה) במטרה לפתור את הבעיה. האם יספיק פתרון זה? ימים יגידו. אבל אפילו כך, מדוע לא לחבר את כל תוכניות האזור לכדי תוכנית קוהרנטית אחת? מדוע לתכנן כל דבר בנפרד, מתוך תקווה שאיכשהו בסוף הכל יתחבר נכון, שכן, וזאת ראוי לדעת, עיריית אילת כבר הכינה לא רק תוכנית לשדרוג השדרות, אלא גם יזמה את דו"ח צימינסקי, שבדק את נפחי המסחר הרצויים באילת וקבע בין היתר, כי יש להעדיף בבניית שטחי מסחר חיצוניים, על הרחובות הראשיים, ולא רק בתוך קניונים ומתחמים סגורים. "מדרחוב בונים עם שתי גדות מסחריות משני צדדיו, ולא עם עוד קניון ועוד מרכז מסחרי סגור, שיותיר את הרחוב מת. גם כך מדובר בעלייה שלא מזמינה טיול".
כעת, עם דחיית ההצעה והשבתה לתיקונים, קבעה הוועדה, כי ההצעה תעלה שוב לדיון ב-15 במאי. סימני השאלה שנותרים מרחפים כעת על הפרויקט הינם ראשית, האם יאפשר יצחק הלוי לוועדה האמורה לבצע את תפקידה, או שמא ינצל את כוחו וידרוש להעביר את ההכרעה בהחלטה למועצת העירייה, כפי שהחוק מאפשר לו. היה ויבחר לדלג על הוועדה המקצועית ולעבור הישר לאישור התוכנית במועצה, עלול הדבר להתפרש כפוליטיזציה של מהלך מקצועי. בהנהלת העירייה בוחנים כרגע כיצד להתייחס למכה שניחתה עליהם, מה שאומר שעדיין כולם ממתינים לשמוע מה עמדתו של משרד האדריכלים החתום על ההצעה.
'ערב ערב' פנה למשרד האדריכלים קיסלוב קיי לשם קבלת תגובתו, ואולם הדבר לא התאפשר בסד הזמנים הקצר שאפשר שבוע העבודה המקוצר בשל החג. לפיכך נפרסם תגובתם בשבוע הבא, היה ותגיע.
תגובת דוברת עיריית אילת: הנתונים הנמצאים ברשותך אינם מדויקים כלל ועיקר. הדיון בנושא בית העירייה מורכב ולכן מצריך התייחסות מעבר לדיון אחד. על כן הוחלט, כי הנושא יובא לדיון נוסף (ואולי לא אחרון) בוועדת המשנה. לכשתתקבל החלטה סופית, נשמח להביאה לידיעת הציבור.

בניין עיריית אילת וכיכר העיר אילת - מתוך מסמך עקרונות התכנון


"בניין עיריית אילת מתוכנן כמבנה גמיש הבנוי ממספר גושים וחצרות פנימיות (פטיו) ומאפשר ריבוי כניסות ותנועות אופקיות ומאוזנות. רמת הגמישות הגבוהה נבחרה על
מנת לאפשר לעיריית אילת להחליט בזמן התכנון, ויותר מכך, לאורך שנות פעילות הבניין, על שינויים בהתארגנות על פי הצרכים המשתנים העתידיים. הבניין יכול לתפקד עם
מספר כניסות מצומצם או רחב, אגפי עירייה שונים יוכלו להתמקם בצורה אופקית על גבי קומה מלאה או לקבל אגף נפרד במספר קומות עם קשר ורטיקאלי. המבנה כולו, בזכות ארגונו, יכול בקלות רבה לגדול בצורות שונות לגובה. "הפרויקט מדפן כיכר איכותית ובמקביל מדפן את הרחוב (שדרות התמרים). ממדי הכיכר מאפשרים התכנסויות גדולות, אך קהל המשתמשים ירגיש בה נוח גם ביום יום – שילוב של פטיו עירוני מוגן ומוצלל ביחד עם פתיחות גדולה אל הרחוב. חלק המבנה המרחף בדופן שדרות התמרים הוא בעל חשיבות עליונה לפרויקט ומהווה שער למתחם כולו. עיצוב המסות על ידי חלוקה למספר פרגמנטים מעניק לפרויקט מאפיינים של עושר וגיוון ויאפשר לייחד ויזואלית אלמנטים מסוימים. כמו כן תאפשר גישה זאת גמישות בשלבי התכנון והביצוע הבאים. עיצוב המבנה מרשים ויחד עם זאת צנוע ומשתלב בסביבתו"