פרסומת
דלג

שערוריית ההנחות בקווי 'אגד': אילת נותרה בחוץ

מאת: עומר כרמון ● 29/4/2011 15:09 ● ערב ערב 2495
שר התחבורה, ישראל כץ החליט להוזיל את התחבורה הציבורית מהמרכז לפריפריה, במטרה "לאפשר למאות אלפי בני משפחה לחגוג עם קרוביהם בכל רחבי הארץ". דווקא אילת, העיר המרוחקת בישראל, שקווי הנסיעה אליה הם היקרים ביותר, קופחה קשות. משרד התחבורה: הוזלנו את מחיר הקו לבאר שבע ולמצוקי דרגות...
שערוריית ההנחות בקווי 'אגד': אילת נותרה בחוץ

שר התחבורה, ישראל כץ, הכריז על "מהפכת תעריפים בתחבורה הציבורית". במסגרת הרפורמה, הוזלו מחירי הנסיעה הבינעירוניים מהמרכז לפריפריה. אבל דווקא אילת, העיר המרוחקת בישראל, שקווי הנסיעה אליה הם היקרים ביותר, קופחה קשות. מחירי הנסיעה מאילת לאזור המרכז נותרו כשהיו.

בהודעת משרד התחבורה נמסר כי, "שר התחבורה החליט כי המחיר המקסימאלי של נסיעה בקווים בינעירוניים בישראל יעמוד על 45 שקלים לכל היותר, לעומת 63 שקלים כיום". הודעת משרד התחבורה התעלמה ממחירם של קווי התחבורה הציבורית לאילת: תעיף נסיעה מאילת לירושלים, תל אביב או חיפה, נותר כשהיה: 75 שקלים לכיוון. ניתן לרכוש כרטיס הלוך ושוב במחיר של 128 שקלים (64 שקלים לכיוון).

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה ל'ערב ערב', כי במסגרת הרפורמה הוזלו מחיריהם של שני קווי אילת: נסיעה למצוקי דרגות הוזלה מ- 70 שקלים ל- 45 שקלים. נסיעה מאילת לבאר שבע הוזלה מ- 63 שקלים ל- 55 שקלים.
בהמשך לתגובה זו ראוי לציין כי תעריפי הנסיעה שהוזלו מהצפון למרכז כוללים את ירושלים ותל אביב - יעדי הנסיעה העיקריים של תושבי מדינת ישראל. ואילו תעריף הנסיעה בין אילת למרכז - לא הוזל כלל.

רק אילת נשארה בחוץ


תעריפי הנסיעה החדשים בקווי 'אגד', אותם קבע משרד התחבורה, הם: נסיעה מקרית שמונה לירושלים: 45 שקלים, לעומת 63 שקלים בעבר - הוזלה של 28 אחוזים. נסיעה מקרית שמונה לתל-אביב: 45 שקלים, במקום 61 שקלים בעבר - הוזלה של 26 אחוזים. נסיעה מעמיעד וכורזים לירושלים: 45 שקלים, במקום 59 שקלים בעבר - הוזלה של 24 אחוזים. נסיעה מצפת, קצרין ומירון לתל אביב: 45 שקלים, לעומת 59 שקלים בעבר - הוזלה של 18 אחוזים. נסיעה מכרמיאל, חצור הגלילית וראש פינה, לתל אביב הופחתה מ-51 שקלים ל-42 שקלים - הוזלה של 18 אחוזים. נסיעה מטבריה, אפיקים ושדות יעקב לירושלים, הופחתה מ-48 שקלים ל-40 שקלים - הוזלה של 14 אחוזים. ונסיעה מחיפה ובית שאן לירושלים הופחתה מ-45 שקלים ל-40 שקלים - הוזלה של 11 אחוזים. נסיעה מאופקים, דימונה, עפולה ואור עקיבא לירושלים, הופחתה מ-42 שקלים ל-36 שקלים - הוזלה של 14 אחוזים. נסיעה מישובי רמת הגולן לירושלים, הופחתה מ-56 שקלים ל-42 שקלים - הוזלה של 25 אחוזים. נסיעה מעין גב, ראמה וקדמת כנרת לתל אביב עולה כעת 42 שקלים, במקום 53 שקלים בעבר - הוזלה של 20 אחוזים. נסיעה מערד לתל אביב עולה כעת 36 שקלים לעומת 40 שקלים בעבר - הוזלה של 10 אחוזים. בנוסף, בוצעה הפחתת תעריפים בין ישובי הפריפריה באזור באר שבע: תוך מתן דגש על הערים ירוחם, ערד וישובי הבדואים שבסביבה. כך למשל, הופחת תעריף הנסיעה מירוחם לבאר שבע מתשעה שקלים כיום לשבעה שקלים - הנחה של 22 אחוזים. הנסיעה מערד לבאר שבע הופחתה מ-11.3 שקלים ל-9.4 שקלים, הוזלה של כ-17 אחוזים. כמו כן, הופחתו תעריפי הנסיעה בין ישובי הבדואים לבאר שבע. לדוגמא, נסיעה בין לקיה לתל שבע עולה כעת שבעה שקלים בלבד, לעומת תשעה שקלים בעבר - הוזלה של 22 אחוזים. נסיעה מתל שבע לבאר שבע עולה כעת 3.1 שקלים, לעומת 3.8 שקלים כיום, הוזלה של 18 אחוזים.

באזור הערבה הוזלו מחיריהם של שני קווים היוצאים מהמועצה האזורית ערבה תיכונה: מחיר נסיעה מצומת פארן שבערבה לירושלים, הוזל ב-40 אחוזים: מ-75 שקלים ל- 45 שקלים. מחיר נסיעה מחצבה לתל אביב, הופחת ל-45 שקלים במקום 61 שקלים בעבר - הוזלה של 26 אחוזים.

מצוקי דרגות...


ממשרד התחבורה נמסר: "השר כץ החליט להוזיל את התחבורה הציבורית מהמרכז לפריפריה, במטרה לאפשר למאות אלפי בני משפחה לחגוג עם קרוביהם בכל רחבי הארץ ולחסוך עשרות שקלים בכל נסיעה".

מ'אגד' נמסר בתגובה: "את כל השאלות הנוגעות למחירי הנסיעה באוטובוסים יש להפנות למשרד התחבורה מתוקף היותו אחראי לנושא חשוב זה. 'אגד' ככלל פועל אך ורק על פי הנחיות משרד התחבורה הנוגעות לתעריפי הנסיעה ואין לו כל יכולת חוקית להוזיל או לייקר תעריפים על פי שיקול דעתו".

תושב אילת שנסע לבקר את בני משפחתו במצוקי דרגות, מזמן להתקשר למערכת 'ערב ערב'.

בסרטון:
משרד התחבורה מזמין את תושבי אילת לנסוע בזול למצוקי דרגות. תיהנו...
למה תמיד דופקים אותנו?


ראובן זלץ
זה כבג הפך לריטואל קבוע, בכל תחום, בכל ענף, בכל פעם שניתן, אם אפשר לדפוק את תושבי אילת, אז למה בעצם לא. המחשבה המעוותת כי גרים באילת מיליונרים בעלי אחוזות, לא רק שאיננה עומדת במבחן המציאות, אלא מטעה וגורמת לנו עוול גדול. הגיע הזמן שהנהלת עיריית אילת, תתחיל לארח שרים, פקידי ממשלה ובכירים למיניהם, במתנ"ס יעלים, או קולייר, שיאכלו במסעדה מקומית ולא בבתי מלון מפוארים. הדבר נכון לטיסות, לאוטובוסים ובכלל, למחירי הזוועה כאן בעיר. הגיע הזמן שנבחרי הציבור, יבינו כי לא כולם טסים חינם, בטח אם מדובר על קווי 'אגד'.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש