פרסומת
דלג

"מוכנים לכל תרחיש"

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 4/5/2011 21:45 ● ערב ערב 2496
ערב יום העצמאות ה- 63 למדינת ישראל, כשאי וודאות אופף את מדינות האזור, וגם טובי האנליסטים לא יכולים לחזות מה יוליד יום, מבהיר סגן אלוף צביקה שחר, מפקד זירת ים סוף, כי חיל הים באילת מוכן לכל תרחיש אפשרי. "המטרה שלנו היא שתושבי אילת והתיירים בה יידעו שחיל הים עושה כמיטב יכולתו על מנת לממש את ביטחון העיר", אומר שחר. ראיון חגיגי על מדים
''מוכנים לכל תרחיש''

תמונת כתבה


שלושה שבועות עברו מאז המרדף המדובר על קו החוף של אילת. ספינת דבור ישראלית, מתוגברת במשטרה הימית, דלקו אחרי אופנוע ים שחדר למתחם ימה של אילת מכיוון עקבה שבירדן. לראשונה מזה שנים היו הרוחצים על החוף עדים בשידור חי לדרמה שהתנהלה למולם בצהרי היום: מרדף אמיתי שלווה ביריות אזהרה מצד ספינת חיל הים. בסיומו של מרדף, נתפסה החודרת- צעירה עיראקית והועברה לחקירה במהלכה התברר, כי זו חצתה בטעות את הגבול הימי.
לצד האקשן הימי ומופע החינם שהוצע לבאי קו החוף הצפוני בעיר, המחיש המרדף אולי יותר מכל, כי למרות שאילת היא עיר תיירות, ולמרות שהמתחם הימי של אילת נחשב לצפוף ביותר בארץ מבחינת תנועת כלי השייט, לא משנה איזו עונה זו של השנה ולא משנות הטמפרטורות או השעה, בכל רגע נתון, הים באילת שמור.

לא לוקחים סיכונים


ערב יום העצמאות. כמיטב המסורת, גם השנה יפתח בערב החג בסיס חיל הים את שעריו לטובת תושבי אילת ואורחיה. כאן גם תוקם במת החג המרכזית. לנוכח כל אלו והכוונה להיפתח אל הקהל, לא היה מתאים מסגן אלוף צביקה שחר, מפקד זירת ים סוף, לראיון עצמאות חגיגי. בראיון זהיר משהו, מדוד, מלווה בצנזורה, היה לו לשחר חשוב להבהיר מעבר לכל ספק, שלא משנה מה קורה במדינות מסביב לנו, לא משנה עד כמה שורה אי וודאות באזור, ואולי דווקא לנוכח המצב הזה, בחיל הים באילת לא לוקחים סיכונים מיותרים ועושים כמיטב יכולתם על מנת להיות ערוכים לכל תרחיש אפשרי.
שנה ושלושה חודשים עברו מאז חזר לאילת סגן אלוף שחר, הפעם לתפקיד מפקד זירת ים סוף. חמש שנים קודם הוא שימש באילת בתפקיד מפל"ג 915, "מפקד פלגה שאחראי על כלי הבט"ש", הוא ממהר לפרש עבורי את המינוח הצבאי. מאז הוא הספיק לחזור לבסיס האם בחיפה, מילא עוד כמה תפקידים כמו למשל מפקד סער 5, רע"ן שטח מטה חיל הים, כל אלו בדרך להחזרתו לאילת, הפעם כדי לקבל את המפתחות לביטחון המרחב הימי שלנו. ערב יום העצמאות, מבהיר סגן אלוף שחר, 37, נשוי לאפרת ואב לשלושה: "אנחנו עושים כל שביכולתנו לשמור על השקט באזור, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע ו- 365 ימים בשנה. וכן, לפעמים המחיר של הביטחון הזה יכול בהחלט להיות אירוע כמו שאירע לפני שלושה שבועות בצהרי היום. יכול להיות מצב שבו נאלץ לפגוע נקודתית בשקט לכמה דקות, על מנת לייצר ביטחון או להגיב לאירוע ביטחוני כזה או אחר. כל זאת מתוך כוונה ברורה לייצר שקט. במקרה של אירוע חריג, נעשה כל שיידרש על מנת לשמור על ביטחון הציבור גם במחיר של פתיחה באש".

אז מה, שאננות מאיתנו והלאה?
"בהחלט. אמנם בפועל הרבה דברים שקורים באזור מופיעים במדיה הגלויה, אבל ישנם גם דברים שמפאת רגישות המידע לא ניתן לחשוף. כדי שלא להיתפס לא מוכנים לתרחיש כזה או אחר, הכוננות בים לא פוסקת לרגע. כל מי שעוסק במלאכה תחת אחריותי, חייב להיות בכוננות שיא בכל רגע נתון ולהיות מוכן לכל תרחיש. אנחנו לא מכינים את עצמנו לתרחישים מסוימים, אנחנו עושים ככל יכולתנו להיות מוכנים לכל תרחיש, כי אף פעם אי אפשר לדעת למה לצפות. אני אומר שעל מנת למזער הפתעות לא נעימות, חייבים להיות כל הזמן בכוננות מכסימלית, להתאמן, להיערך, אנחנו כל הזמן עם אצבע על הדופק, בודקים איפה צריכים להגיב וכן, ישנן גם פעילויות שאנחנו מייצרים באזור מיוזמתנו. אנחנו מאוד מאמינים ב'מרפי'. מחשש כי בשנייה שנהיה שאננים, נתפס לא מוכנים".

עד כמה העובדה שאילת היא עיר תיירות וישנו רצון ליצור אווירת חופש רגועה סביב קו החוף, מקשה עליכם את העבודה?
"מקשה ביותר. מצד אחד אנחנו רוצים לפעול באופן חופשי בים, מצד שני, טובת הנופשים בעיר עומדת לנגד עינינו. זו גם הסיבה שאני משתדל שהפעילות שלנו לא תפגע בקייטנים ובנופשים. ישנן מגבלות שאנחנו שמים על עצמנו, אמנם לא בפעולות מבצעיות נדרשות, על מנת שלא לפגוע בצביונה של העיר כעיר תיירות, זו עבודה לא פשוטה לנתב בין השניים. אם לא די בזה, הרי שהטווחים בזירה הזו קצרים, מה שמחייב אותך לרמת כוננות גבוהה עוד יותר. בסופו של יום, אם לא נגיב בצורה מהירה, אנו עלולים לפספס את האירוע, מה שמסביר את רמת הכוננות המאוד גבוהה שלנו לאורך כל ימות השנה".

עד כמה ישנו שיתוף פעולה אזורי בין הגורמים הימיים סביבנו על מנת ליצור באזור שקט ימי?
"בעניין זה, לצערי איני יכול לפרט יתר על המידה, אני יכול רק לומר, שאין ספק כי האינטרסים לשמירה על מפרץ אילת כאזור שקט, בטוח ורגוע משותף לכל מדינות האזור. לכולם יש אינטרס שיהיה שקט".

לפני שנה זכיתם בפרס על השמירה על איכות הסביבה. עד כמה אתם באמת שומרים על הסביבה, אגב ביצוע תפקידכם נאמנה?
"איכות הסביבה עומדת לנגד עינינו כל הזמן בעדיפות גבוהה. גם בשעת הפעילות שלנו ,אנחנו מאוד מקפידים בנושא. אנו עוסקים בתחומים רבים הנקרים בנושא איכות הסביבה: יחידת 'סנפיר'- צוללי הבסיס שלנו, לוקחים חלק פעיל באופן קבוע בצלילות ניקיון, הן בתוך הבסיס והן בכל מבצעי הניקיון העירוניים התת ימיים. יד ביד עם התחנה האילתית למניעת זיהום ים, אנחנו פועלים למניעת אירועי זיהום ים, מדווחים על כל אירוע חריג בו אנו נתקלים במהלך פעילות ועוד. ברור לנו כצבא בהיבט של איכות הסביבה, כי אנחנו בעצמנו חייבים להישמר מגרימת נזקים שאנו מסוגלים לייצר אגב פעילות. בנושא זה אנו פעולים בשיתוף פעולה מלא גם עם רשות הטבע והגנים ובכלל, אנו משתדלים לקיים יחסים תקינים עם כל הארגונים הפועלים סביבנו, הן הארגונים הירוקים והן כלל כוחות הביטחון שפועלים בעיר. במקום כמו אילת, בו הצפיפות הגיאוגרפית קיימת, הנושא מחויב המציאות ומוביל בדרך כלל להבנה ושיתופי פעולה טובים יותר ואגב כך מקדם את כל הצדדים".

עד כמה חשוב לכם לארח בכל שנה את אירועי יום העצמאות של אילת אצלכם בבסיס פתוח?
"הקשר עם הקהילה בה אנו פועלים חשוב לנו מאוד. היום האחד הזה בשנה, בו אנו הן כצבא והן כחיל הים פותחים את שערינו לקהילה, יוצר את החיבור האמיתי של עם ישראל עם החיילים והלוחמים שלו. מבחינתנו זו היכולת למגע בין אוכלוסיית העיר למי ששומר עליה בשגרה היום יומית הסיזיפית והקשה. זו אינטראקציה מנצחת. בכל שנה, כמות המבקרים עולה ולא בכדי. גם השנה אני מזמין את כל עם ישראל להגיע בערב יום העצמאות הן לבסיס חיל הים שלנו בעיר והן לכל בסיסי צה"ל בארץ שפותחים את שעריהם על מנת לפגוש את החיילים מקרוב, לראות את תצוגת יכולת האמל"ח (אמצעי הלחימה) וכלי השייט שלנו וליהנות מאירועי הבמה המרכזית".

ומעבר לפעם הזו בשנה, עד כמה הזירה הימית באילת מעורה בחיי הקהילה בעיר?
"כלל הזירה מאוד מעורה בחיי הקהילה באילת. לכל פלגה יש אוכלוסיה מסוימת בעיר בה היא תומכת על בסיס מפגשים קבועים. החל מאירוח מועדון 60 פלוס בחגים, דרך פעילות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים בעיר, ארוחות חג, בתי תמחוי ועוד. לכל פלגה על בסיס שבועי קבוע יש פעילות תרומה לקהילה בעיר. זה קורה בכל בסיס חיל הים בארץ שרואה בזה ערך בסיסי שיש לקיים. מדובר בתרומה הדדית. מצד אחד, החיילים והמפקדים עושים למען הקהילה, מצד שני הם מקבלים חזרה ובגדול. אמנם בעיקר הבוגרים מבינים את הערך שיש בנתינה, אבל בשלב מאוחר יותר, גם הצעירים מבינים את החשיבות שבעשייה ובנתינה עבורם".

"יש לכם עיר מדהימה"


כמקובל בתפקידים צבאיים, פרק הזמן של סגן אלוף שחר בתפקידו כמפקד זירת ים סוף קצוב. בשלב זה הוא מבטיח, כי הוא כאן לפחות בשנה וחצי הקרובות, אבל רחוק מכך מוקדם עדיין לדעת. זו גם הסיבה שכשאני שואלת אותו על מה הוא לא אוהב באילת, סגן אלוף שחר לא רואה עצמו כמי שראוי להעביר על העיר ביקורת. "אני בהחלט מחשיב עצמי כתושב אילת", הוא ממהר להבהיר, "אבל אני חושב שאני לא חי כאן מספיק זמן כדי להביע עמדה". לעומת זאת, שבחים על אילת יש לו למכביר: "אילת היא עיר מדהימה הן מבחינה אסטרטגית למדינת ישראל כשער הדרומי, הן בהיבט המסחרי והן בהיבט התיירותי. זו עיר תיירות בינלאומית לכל דבר ובעצם כשמדברים על הבטן הרכה של המדינה, אין ספק שפגיעה באילת כמוה כפגיעה בבטן הרכה, ומכאן חשיבותה הגדולה של אילת בהיבט הצבאי. במסגרת ביקוריי בעולם, למדתי לחלק מדינות על פי צפון ודרום. יש בזה מכניזם מאוד גדול. הדרום בכל מדינה תמיד יהיה חם יותר תרתי משמע גם באופיים של התושבים, הפתיחות, ההכרה בעצמאות הנדרשת בשל המרחק וכל אלו תופסים לגמרי גם במקרה של אילת. אופי התושבים כאן הוא יוצא דופן. הרעיון של אם אין אני לי, מי לי, לא תופס באילת, בידודה של העיר ביחס לשאר המדינה גורם לכך, שלעיתים הפתרונות יימצאו בעיר על ידי החבר או השכן ולאו דווקא המשפחה, קרובה שכל שתהייה אם היא מרוחקת. הריחוק הזה הוא שהופך באילת את האנשים למיוחדים מאוד. אני חושב שגם אם דברים לא תמיד נראים לעין, יש כאן הרבה מאוד אנשים בתפקידי מפתח שמאוד משתדלים ורוצים שהעיר הזו תמשיך להתפתח ולצמוח מכל ההיבטים. אני שומע לא פעם שלאנשים בעיר יש הרבה טענות, אבל כמי ששומע דברים בחדרי חדרים, ברור לי שלא תמיד אנשים יכולים לראות את רצונם האמיתי של אנשי המפתח לקדם את העיר".

איך היית מאפיין את עצמך כמפקד?
"מה שמוביל אותי אולי יותר מכל בתפקידי הוא מתן הדוגמה האישית. אני מפקד שמאמין בפיקודיו, מאמין ביכולת לפתח ולהכשיר אותם. מאמין שכמפקד עליך ליטול יוזמה ולהיות זה שגורם לדברים לקרות, להיות אקטיבי ולא פאסיבי. אני מאמין בפתיחות ובשקיפות שהן אבני היסוד להצלחת ארגון, מאמין ביצירת מחויבות אישית על ידי כלל החיילים בזירה ומאוד מאמין בנורמות ובערכים גם ברמה הצה"לית וגם ברמה הציונית, כאלו שיובילו את הצבא והעם להצלחות. אני מאוד מאמין בסטנדרטים גבוהים, מחפש פרפקציוניזם, אם כי לא בכל מחיר (שאינו מבצעי), בהחלט שואף לשלמות מתוך הבנת המגבלות של כל אחד והדרישות בהתאם".

איזה צביקה אתה כשאתה פושט מדים?
"גם כשאני פושט מדים ישנם הרבה דברים דומים בנורמות ובערכים. הנושא של לתת דוגמה אישית מאוד מוביל אותי בבית למשל. ברמה המשפחתית, ישנה ההבנה שלא הכל עובד כמו בצבא ולא הכל תמיד מסתדר כמו שהיית רוצה או כמו שאתה מצליח לסדר בצבא שהוא ארגון היררכי ברור. בבית אני מאמין בלתת יותר 'ספייס' מעבר למה שאפשר בצבא".

וזמן לתחביבים יש לך?
"בגדול- בענפי הספורט. אני גולש רוח ומשחק טניס ובצד התרבותי - אני מעדיף בדרך כלל לקרוא ספרים".

עד כמה סגן אלוף שחר נותן יד במסגרת תפקידו לקידום נשים בעמדות קרביות בזירת ים סוף?
"יש לנו לוחמות בבסיס הפועלות ביחידת הצוללנים 'סנפיר'. נשים שאנחנו סומכים עליהן ב – 100 אחוז המבצעות את תפקידן בצורה מצוינת. בכל מקום בו נשים יכולות לקחת חלק בפעילות מבצעית אנחנו בעד כמובן, הולכים עם מדיניות חיל הים ונותנים לכך אור ירוק".

מסר לעם היושב באילת לרגל יום עצמאותו?
"יש לכם עיר מדהימה, המשיכו לשמור עליה ולפתח אותה. ההיסטוריה מוכיחה שקצינים ונגדים שמגיעים כזמניים לזירה באילת, נשארים בעיר מתוך אהבה גדולה אליה והתחברות, זו תעודת כבוד לעיר. מעבר לזה - שתהייה לנו שנה בטוחה, יציבה, עם כמה שפחות הפתעות לרעה בתחום הביטחוני".