פרסומת
דלג

בגלל שיקולי תקציב: סמוך לאילת לא תוקם גדר

מאת: עומר כרמון ● 4/5/2011 23:30 ● ערב ערב 2496
בעוד גדר חדישה מוקמת לאורך גבול מצרים, דווקא בעוטף אילת לא תיבנה גדר והעיר עלולה להישאר חשופה לפגיעתם הרעה של מסתננים ומחבלים. מנהל רשות הטבע והגנים באזור אילת, דורון נסים: "מדינת ישראל לא תקצבה הקמת גדר, מכיוון שהטופוגרפיה כאן קשה מאוד ועלות סלילת הכביש לאורך הגבול – גבוהה". "לא הסכמתי להצעת הצבא להקים את הגדר 1.5 ק"מ בתוך שטח ישראל, מכיוון שהדבר יביא להרס שמורת הטבע"
בגלל שיקולי תקציב: סמוך לאילת לא תוקם גדרשישה קבלנים שזכו במכרזים של משרד הביטחון פועלים כעת במרץ להקמת מכשול לאורך גבול מצרים. לפי הערכות הצבא, בתוך כשנה, יתקשו מסתננים ומחבלים לחצות את מרבית קטעי הגבול. אולם דווקא באזור עוטף אילת, לא תיבנה גדר, והעיר עלולה להישאר חשופה לפגיעתם הרעה.
במערכת הביטחון מסבירים, כי סמוך לאילת, קיים קושי בהקמת גדר, בשל התוואי הטופוגרפי הקשה, הכולל הרים וקניונים.

מנהל רשות הטבע והגנים באזור אילת, דורון נסים, אומר ל'ערב ערב', כי מדובר בשאלה של תקציב, והקמת הגדר דווקא אפשרית. לדבריו, מערכת הביטחון מבקשת לחסוך בעלויות ולהקים את הגדר בתוואי נוח יותר טופוגרפית -1.5 ק"מ בתוך שטח ישראל. הוא מתנגד לכך, מכיוון שהדבר יביא לדבריו, להרס שמורת הטבע, 'הרי אילת'.
"שמירה על מסלולי הטיול היא אינטרס ציבורי", אומר נסים. "בהרי אילת מטיילים מדי שנה 250 אלף ישראלים. אנחנו תומכים בהקמת מכשול מבצעי על הגבול הבינלאומי. לא בתוך שמורת הטבע".

בחורי הישיבה מצאו עצמם במצרים


דוגמה לגבול הפרוץ באזור אילת ניתנה השבוע, כששישה בחורי ישיבה מירושלים שטיילו בשמורה, מצאו עצמם בצד המצרי. דובר משטרת אילת, פקד ליאור בן סימון, מסר ל'ערב ערב', כי "מדובר בארבעה אחים ושני חברים, בגילאי 18-20, ילדים טובים ללא כל רישום פלילי. הם טיילו באזור הר צפחות, מעלה גשרון וחצו את הגבול בטעות. חיילים מצרים ניגשו אליהם באיומי נשק וקראו להם לבוא אליהם. אחד מהצעירים נמלט, התקשר למשטרה והודיע על האירוע. החיילים המצרים עצרו את החמישה שנותרו. התייחסו אליהם יפה. לא חקרו אותם, מכיוון שלא היה מביניהם מישהו שדובר שפה כלשהי, מלבד ערבית. צה"ל ביקש את סיוע קצין הקישור לכוחות זרים. לאחר מספר שעות של מו"מ, הצעירים הישראלים הוחזרו במצב טוב, דרך מעבר טאבה".

"האירועים הללו שכיחים", אומר בן סימון. "כבר קרה לנו הרבה פעמים באותו אזור, שמטיילים חצו בטעות את הגבול. אין שם שילוט, אין גדר. 'שביל ישראל' עובר ממש במרחק של מטרים מהגבול. זאת בעיה".

"זה לא נותן את המענה"


מנהל רשות הטבע והגנים באזור אילת, דורון נסים, אומר ל'ערב ערב': "מדינת ישראל לא תקצבה הקמת גדר באזור עוטף אילת, מכיוון שהטופוגרפיה שם קשה מאוד, ועלות סלילת הכביש לאורך הגבול - גבוהה. עמדת הרשות, אותה הבעתי במספר מכתבים ששלחתי לבכירי מערכת הביטחון, היא כי אנו תומכים בהקמת גדר על הגבול הבינלאומי, אבל מתנגדים להקמתה בתוך השמורה".

כלומר, כל הסיפור כאן הוא כסף?
"נכון".

יש מכשולים שהונחו בכל זאת, כדי להקשות על המסתננים והמחבלים?
"יש מספר מכשולים שהצבא הניח על הגבול הבינלאומי. הוא עשה זאת בשיתוף פעולה איתנו. ברור שזה לא נותן את המענה".

כלומר, בסופו של דבר לצבא לא תהיה ברירה, והוא יציב גדר גבול גם בעוטף אילת?
"לדעתי כן".

יש כוונה לשים שילוט בשמורה כדי למנוע ממטיילים לחצות את הגבול?
"שילוט מסוג זה אינו בסמכות שלי. זה עניין צבאי. ההוראות לטיול בשמורות טבע הן ברורות. ללכת אך ורק בשבילים מסומנים. מי שלא מציית להוראות, עובר על החוק".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאורך הגבול, פזורים אמצעים שונים המתריעים על קיומו כגון גדר תלתלית, שילוט וסימון מסלולי המטיילים. על האזרחים לגלות אחריות ולפעול בהתאם להנחיות רשות הטבע והגנים לטיולים במרחב".
משרד הביטחון לא ענה לשאלותינו בנושא.

רק 216 מסתננים באפריל


ל'ערב ערב' נודע, כי לפי נתוני צה"ל, בחודש אפריל, נרשמה ירידה חדה במספר המסתננים שחצו את גבול מצרים, ומספרם הסתכם ב- 216 בלבד. מדובר באחד החודשים הטובים ביותר לאורך הגבול בשנים האחרונות. לפי הערכות, הסיבות לירידה במספר המסתננים, הן: העלאת תעריפי המבריחים הבדואים - המבקשים כעת סכומי כסף גבוהים יותר עבור 'כרטיס הכניסה לישראל', הדיווחים המגיעים מישראל על הקמת גדר הגבול, והכוונה לרכז את המסתננים במתקן כליאה. אי הבהירות הביטחונית במצרים ומלחמת האזרחים בלוב - שנמצאת על נתיב ההברחות של מהגרי העבודה ממרכז וממערב אפריקה.