פרסומת
דלג

בסיועו של ראש העירייה: אושר מרכז מסחרי בטיילת

מאת: עומר כרמון ● 6/5/2011 15:23 ● ערב ערב 2496
למרות הסתייגויות גופי תכנון וסביבה, הכשיר משרד הפנים את המרכז המסחרי בחלקו הפונה לטיילת של מלון 'אסטרל סיסייד'. מי שלחץ לאישור התוכנית, הוא ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי: הוא הופיע בפני חברי הוועדה המחוזית, ולפני הדיון המכריע, אף התקשר לנציג הרשויות המקומיות וביקש ממנו לסייע באישורה. סגן מתכנן מחוז הדרום במשרד הפנים אמר במהלך הדיון: "האזור התיירותי הפך להיות המוקד העירוני, והעיר עצמה מתייבשת". ראש העירייה: "המניע לכל אותן התנגדויות הוא קריאת תגר נגדנו"
בסיועו של ראש העירייה: אושר מרכז מסחרי בטיילת
ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי

למרות הסתייגויות גופי תכנון וסביבה, הכשירה הוועדה לשמירת הסביבה החופית במשרד הפנים (ולחו"ף), את המרכז המסחרי בטיילת החוף הצפוני, הממוקם בחלקו האחורי של מלון 'אסטרל סיסייד' . בנוסף, אישרה הוועדה תוספת 70 חדרים למלון. מי שלחץ לאישור התוכנית, הוא ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי. הוא הופיע בפני חברי הוועדה המחוזית, ולפני הדיון המכריע, אף התקשר לנציג הרשויות המקומיות, יחיאל זוהר, כדי שיסייע באישורה. הוועדה המחוזית הודתה בהחלטתה, כי נתנה משקל לעמדתו של ראש העירייה, בעד התוכנית.

 

"שתי ערים נפרדות"

 

אחד ממתנגדי הקמת המרכז המסחרי, רכז דרום בחברה להגנת הטבע, שי טחנאי, אמר ל'ערב ערב': "אנו סבורים שהקניונים האלה לא צריכים להיות על החוף, אלא בתוך העיר". במהלך הדיון ניסה טחנאי לשכנע את חברי הוועדה להתנגד לתוכנית והדגיש: "מדובר פה בתוספת של קניון על חוף הים: 2,000 מ"ר למסחר. אני לא חושב שאנחנו יכולים לקבל תוכנית כזאת". סגן מתכנן מחוז הדרום במשרד הפנים, עלי פורטי, הצטרף לטחנאי והוסיף: "הבעיה של אילת שזה שתי ערים נפרדות. יש את האזור התיירותי שהפך להיות המוקד העירוני, והעיר עצמה מתייבשת". רחל קטושבסקי מלשכת תכנון מחוזית טענה: "אני חושבת שזה לא נכון לקבוע פה (במלון 'אסטרל סיסייד', ע.כ) זכויות כל כך גדולות למסחר". ליאורה גולוב, מהמשרד להגנת הסביבה, הוסיפה: "אני חושבת שבמקרה הזה אפשר ללכת לכיוון של כן לאשר מסחר, אבל צריך לצמצם אותו. 2,000 מ"ר נראה לי מוגזם". היועצת המשפטית של הוועדה המחוזית, דיינה ירום - רייזנר, הדגישה את הבעיות המשפטיות בהכשרת עבירות הבנייה. על כך השיב לה הממונה על המחוז במשרד הפנים ויו"ר הוועדה המחוזית, אבי הלר: "אז תסמכי לפחות על זה, שאם למישהו יש חריגת בניה ויש היתר בניה כדין לפה, שעיריית אילת תאכוף את החוק ותהרוס במו ידיה". "הם לא עושים את זה אבי, הם לא עושים", ענתה לו דיאנה קורץ, מלשכת התכנון המחוזית

 

ראש העירייה: אנחנו רוצים טיילת אקסקלוסיבית

 

בהופעתו בפני חברי הוועדה, דחה ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, את ההתנגדויות להקמת המרכז המסחרי וטען, כי למתנגדים (לא מקרב חברי הוועדה, ע.כ), יש מניעים נסתרים. לדבריו, יש לתמוך בתוכנית, בין השאר, מכיוון שסייעה להוצאת דוכני הרוכלים מחזית מלון 'סיסייד', הסמוך ל'פנינת אילת'. "אני מגיע לכאן (לוועדה המחוזית, ע.כ) רק כשאני חושב שהנושאים הם נושאים עקרוניים", אמר ראש העירייה. "אני מאוד מאוד מקווה שהוועדה תאשר את הבקשות (של מלון סיסייד, ע.כ), משום שכל אמירה אחרת זה ניצחון לגורמים שפועלים באופן תגרני מולנו. אני רוצה לקוות שהוועדה תדע שהמניע לכל אותן התנגדויות הוא מניע תגרני, קריאת תגר נגדנו. יושב פה יזם, שעשה פעולות בתיאום, בהבנה איתנו, כשאנחנו באנו ואמרנו, אנחנו רוצים פה שדרה אקסקלוסיבית. לצערי הרב, עם העכבות שיש בגלל הבסטות. היזם ראוי להערכה: לפנות דוכנים מאזור הטיילת זו לא משימה של מה בכך. ראו כמה שנים אנחנו עוסקים בזאת, ולכן אני חושב שהוא ראוי להערכה" .

 

רשת 'אסטרל': אנחנו מייצרים 150 משכורות

 

נציג מלונות 'אסטרל', אייל ממו, הסביר לחברי הוועדה, מדוע יש לאשר את התוכנית: "לא הייתי הולך למהלך הזה (של שיפוץ המלון, ע.כ) אם הייתי חושב לרגע שישנה איזו שהיא בעיה בנושא של מסחר ביצוע על הטיילת. הגשתי בקשה מסודרת לכל הנוגעים בדבר: אם זה מינהל מקרקעי ישראל, אם זה משרד התיירות, אם זה חפח"א, אם זה עיריית אילת, וכולם אישרו לי את התוכנית שלי. שילמתי, קיבלתי היתר, התחלתי לבנות, הרסתי אגף ובניתי מה שבניתי. לפני שפתחתי את המלון החדש, ישבו על הקיר של החזית המסחרית שלי חמש בסטות והראיתי לכם את הקו הצהוב שמראה כמה שטח היה להם מבחינת הטיילת. נוצר מצב של מעבר של ארבעה מטרים מתוך הטיילת ברוחב של 20 מטר. לשמחתי, עם הרבה מאוד מאמץ, פיניתי את הבסטות האלה... אני מוסיף קרוב ל- 100 חדרים. אף אחד בעיר הזאת ב- 12 שנה האחרונות לא הוסיף חדר. אני מוסיף מכספי האישי 100 חדרים בתיאום עם משרד התיירות, בלי מענקים ובלי עזרה, ואני עדיין מסתכן בזה שאני מוסיף חדרים, מוסיף כוח עבודה, 100 חדרים זה 100 משפחות שמקבלות משכורת. החנות שאני עשיתי זה עוד 50 משכורות, אני מייצר 150 משכורות, מה לא בסדר בזה?".

 

הבעלים של רשת מלונות 'אסטרל', בני זרח, אמר השבוע ל'ערב ערב' בתגובה לאישור התוכנית: "גמרנו את כל האישורים. אבל אין לי מה להגיד. כל מה שאנחנו אומרים, מתפרש אחרת. עדיף לא להגיד". את תגובתו של הבעלים הנוסף, אשר גבאי, לא הצלחנו להשיג, אולם לפני מספר חודשים, בשיחה עם 'ערב ערב', הסביר: "פעלנו בתום לב ובהבנה שזה בסדר. גם עיריית אילת, גם משרד התיירות, גם מינהל מקרקעי ישראל, גם האדריכל. לכולם היה ברור שתב"ע (תוכנית בניין עיר) מלונאית היא גם מסחרית. קיבלתי היתר כדין. קיבלתי גם המלצה בכתב ממשרד התיירות לשטח מסחרי. לא יכול להיות שהוועדה המחוזית לא תיתן אפשרות לשינוי תב"ע על שטח מסחרי שנמצא על טיילת מסחרית. כאשר תשעים אחוז המלונות באילת נמצאים באותה תב"ע".

עיריית אילת לא ענתה לשאלותינו בנושא.

חדשות אילת