פרסומת
דלג

מי מתנכל לחתוליה העירונית?

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 22/6/2011 15:57 ● ערב ערב 2503
אם תופעת האלימות בבעלי חיים חוזרת לרחובות אילת?. על פי החשד, יד אלמונית הרגה השבוע בדקירות סכין שני חתולים בחתוליה העירונית. 10 גורי חתולים נעלמו מהמקום, ומתנדבי 'אילת אוהבת חיות' דואגים לשלומם ממשטרת אילת נמסר: "הנושא מצוי בחקירה"
מי מתנכל לחתוליה העירונית?מראות קשים קידמו את פני מתנדבת עמותת 'אילת אוהבת חיות', שהגיעה כהרגלה, ביום ראשון בבוקר, להאכיל את החתולים בחתוליה העירונית- שני חתולים מתים, דקורים בכל חלקי גופם ורמוסים באבנים, כך על פי עדותה. בדיקה בקרב החתולים במקום, העלתה כי 10 גורי חתולים שנאספו רק לאחרונה מהרחוב נעלמו. מתנדבי 'אילת אוהבת חיות' הכואבים וההמומים סבורים כי אלו מצויים בסכנת חיים מיידית. לדברי יו"ר העמותה, אהובה לוי, לפני כשלושה שבועות, נופצו כל זכוכיות החתוליה. לטענתה, לאחר פנייה לעיריית אילת, מיהרו אלו לתקן את הנעשה והשקט חזר אל כנו, כך היא לפחות קיוותה, אלא שהשבוע, המציאות הצביעה על כך שהחתוליה, ככל הנראה, נמצאת על הכוונת. "אני יכולה רק לקוות", אמרה לוי השבוע, "כי לא מדובר בצעירים משועממים בחופש הגדול".

"על פי מחקרים: מי שמתעלל בבעלי חיים, חסרי ישע, ממשיך באלימות בבני אדם"


שנתיים עברו מאז הוקמה בעיר החתוליה העירונית. צורך של עמותת 'אילת אוהבת חיות' בהגנה ובטיפול בחתולי רחוב משוטטים שנאספים על ידם פצועים או חולים מכל רחבי העיר. מאז הקמתה של החתוליה, שמרו המתנדבים על מיקומה בסוד, על מנת שלא למשוך אליה מקרי אלימות וונדליזם כמו אלו שאירעו במקום בתקופה האחרונה. כיום מצויים בחתוליה 70 חתולים בוגרים ועוד כ – 20 גורים. מתנדבי העמותה מגיעים למקום מדי יום דרך קבע, מאכילים ומטפלים בחתולים. בחודשים האחרונים, התאפשרה כניסתם ויציאתם של החתולים למקום באופן חופשי, אלא שהיום, בעקבות המקרה הקשה, הוחלט בעמותת 'אילת אוהבת חיות', לסגור שוב את שערי החתוליה. ולמרות זאת, ביקור שלנו בשטח, העלה שגם היום, כמה ימים לאחר המקרה הקשה, אף לא גורם אחד טרח לתקן את המנעול בשער הכניסה לחתוליה.
בעקבות מקרה האלימות בתחילת השבוע, הוגשה תלונה במשטרת אילת, אלא שלטענת יו"ר העמותה, אהובה לוי, אף לא נציג אחד ממשטרת אילת טרח להגיע לחתוליה כדי לראות את הדברים מקרוב. בהקשר זה הוסיפה לוי וטענה, כי לפני שנתיים, במסגרת פרויקט 'עיר ללא אלימות', פעלה בשבעה בתי ספר יסודיים בעיר תוכנית 'הרוח החיה שבחבורה', תוכנית שיצאה לפועל בשיתוף המשרד לאיכות הסביבה, ובה קיבלו התלמידים הצעירים שיעור בהגנה ושמירה על בעלי החיים. "התוכנית פעלה במשך שנת לימודים אחת בלבד", היא אומרת, "והופסקה מבלי שמישהו טרח לתת לנו הסברים על מה ולמה. תוכנית חינוכית למניעת אלימות בבעלי חיים בקרב צעירים בעיר הייתה ועודנה כורח המציאות. מחקרים רבים כבר הוכיחו, כי מי שמתעלל בבעלי חיים, חסרי ישע, ממשיך באלימות בבני אדם", היא אומרת.
"אנחנו מרגישים אזלת יד וחוסר אונים. בכל בוקר שאת מצילה חתול, את אומרת לעצמך שעשית משהו טוב, קשה להבין איך יש מי שפועל ממקום של כזה רוע. אנחנו מצילים את החתולים מכל רחבי העיר, מרכזים אותם במקום שאמור להגן עליהם, ודווקא כאן הם מוציאם את מותם בצורה כל כך אכזרית. זה הרי הכי נורא".

פה קבור הכלב?


בעמותה דחו השבוע מכל וכל את האפשרות כי מדובר בתקיפת כלב, שכן על גופות החתולים נצפו היטב דקירות סכין כמו גם אבנים מגואלות בדם שהושלכו עליהם לפני מותם. עוד הזכירו לנו בעמותה את ניפוץ הזכוכיות, "ואת זה שום כלב לא עושה", נאמר לנו.
בתגובה למקרה, מסרה דוברת עיריית אילת: "אנו מצרים על האירוע ותקוותנו היא כי החשד לפיו מדובר במעשה של כלב ולא אחר, יתאמת. ראוי לציין, כי המבנה ניתן לעמותת 'אילת אוהבת חיות' לטובת הפעילות המבורכת אותה מבצעים חברי העמותה ומתנדביה. האחריות לפעילות, כמו למבנה, חלה על העמותה".

באשר להפסקתה של התוכנית למניעת אלימות בבעלי חיים בקרב ילדים, מסרה דוברת העירייה: "תוכנית זו פעלה בשנת 2007-2008 בתקציב 30,000 ₪, ובשנים 2008-2009 אף הוגדל התקציב ל- 60,000 ₪, כאשר הכוונה הייתה לעבוד עם 4-6 בתי ספר בקבוצות של 12 תלמידים מאתגרים וכן כנושא רוחבי עירוני (רכזת עירונית ורכזי נושא בבתי הספר). נכון לתחילת 2009, התוכנית פעלה בשלושה בתי ספר, אולם בשל קשיים בהתאמה של כוח אדם מקומי לתוכנית, הוחלט להפסיקה. לא מיותר לציין, כי מערכת החינוך שמה דגש על חינוך חברתי ערכי ומחנכת לסובלנות, בצורה רוחבית הנוגעת בכל התוכניות".
משטרת אילת מסרה בתגובה לטענות: "במשטרת מרחב אילת מתנהלת חקירה בגין תלונה שהוגשה על ידי עמותת 'אילת אוהבת חיות'. בשלב זה, לא ברור מה גרם למותם של שני החתולים. ישנן הערכות שונות אשר נבדקות. בשלב זה אין חשודים במעשה".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש