פרסומת
דלג

החגיגה המוסלמית לא תצא מוואדי שחמון

מאת: עומר כרמון ● 8/7/2011 15:20 ● ערב ערב 2505
ראש העירייה נבהל מקולות המחאה נגד פרויקט ההנצחה המוסלמית בוואדי שחמון. הוא הודיע, כי השם 'דרך החוגגים', יוחלף ב'דרך השלום' והססמנים המוסלמים יהיו רק בוואדי. מוביל המחאה נגד הפרויקט, ישראל משה יוסף: "איזה שלום יכול להיות עם המוסלמים?". האדריכל צבי סגל: "זאת 'דרך החוגגים' של המוסלמים ולא 'דרך החוגגים' של יהושע". לא הסכמתי לשנות את הפרויקט ל'בני ישראל'
החגיגה המוסלמית לא תצא מוואדי שחמון

ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, נבהל מקולות המחאה נגד העבודות הנעשות בכיכר יותם ובחלק העליון של ואדי שחמון. הוא הודיע, כי במקום פרויקט 'דרך החוגגים' המוקדש להנצחת שיירות עולי הרגל המוסלמים למכה, ייקרא הפרויקט 'דרך השלום', וסממניו המוסלמים יוסתרו. האדריכל צבי סגל, שתכנן את 'דרך החוגגים' יחד עם הפסל בוקי שוורץ ז"ל, סיפר ל'ערב ערב', כי ראש העירייה התקשר אליו השבוע והציע, כי הנצחת הדרך המוסלמית תהיה רק בנחל שחמון ולא בכיכר. "אני מבין שמדובר בעניין פוליטי", אמר סגל, "ראש העירייה אמר שיש אי נוחות בקשר ל'כיכר יותם'. אמרתי לו: אם אתה רוצה לבדוק אפשרות נוספת, תבדוק".

"היוזמה באה מהעירייה"

פרויקט 'הדרך למכה' נדון כבר שנים ארוכות בין עיריית אילת למשרד השיכון וזכה בכל האישורים הנדרשים. ממשרד השיכון נמסר ל'ערב ערב' כבר בשנה שעברה, כי "היוזמה לשחזור הדרך המוסלמית ההיסטורית באה מהעירייה, ואנו סומכים על הבנתם במשמעות הדבר לעיר". בחודש שעבר, לאחר שהושג התקציב הדרוש, החלו העבודות בשטח. אולם לפני ימים אחדים, שלח תושב העיר, ישראל משה יוסף, מכתב זועם בנושא, לראש העירייה, לשר השיכון ולרבנים הראשיים באילת. הוא מחה כנגד האופי המוסלמי של הפרויקט. המכתב עורר תגובות רבות. ראש העירייה נבהל והחליט לבצע שינויים בתוכניות. לפי התכנון המקורי, בוואדי שחמון יוצבו 110 פסלי מתכת המדמים אנשים לבושי גלביות ההולכים בשיירה. ביניהם: מספר פסלים דמויי אוהלים, שיסמלו את תחנות הדרכים המוסלמיות ההיסטוריות. פסלי המתכת יוארו בפנסים רבי עוצמה. בצדו המזרחי של הגשר העליון בוואדי שחמון, אמורה לקום מרפסת תצפית, ממנה ניתן יהיה להביט בפסלים. במעברים מתחת לגשר, אמורים היו להיות מוצבים תמונות ושלטי הדרכה שיסבירו לתיירים ולתושבי העיר על ההיסטוריה המוסלמית של המקום. בכיכר יותם אמור היה להיבנות שער המסמל את החיבור בין סיני לאילת. בכיכר ובמרפסת התצפית, תוכננה הצגת פריטים ארכיאולוגיים הקשורים ל'דרך החוגגים' המוסלמית.

"נמאס מההתחנפות הזאת לערבים"

לפי תוכניתו החדשה של ראש העירייה, יימחקו הסממנים המוסלמים בכיכר ובמרפסת התצפית. 'דרך החוגגים' תצוין רק בוואדי ותישא את השם: 'דרך השלום'. בתגובה להצעה החדשה, אמר ל'ערב ערב' מוביל המחאה נגד הפרויקט, ישראל משה יוסף: "'דרך השלום'? איזה שלום יכול להיות עם המוסלמים? זה קשקוש אחד גדול. זאת סתימת פיות וזריית חול בעיניים. דיברתי עם הרבנים, דיברתי עם המון אנשים. הם המומים. מדוע אי אפשר להפוך את פסלי האנשים עם הגלביות, לבני ישראל שהגיעו ממצרים מעבדות לחירות? או למלכת שבא שהלכה לשלמה המלך עם כל הפמליה שלה? בוואדי שחמון, חטיבת הנגב ירדה לאילת. אי אפשר לשים שם פסלים של ג'יפים וקומנדקרים? לא יתכן שראש העירייה ייתן יד לדבר כזה. אני מתון. מרוואן נופי הוא שכן וחבר טוב שלי. אבל נמאס לי כבר מההתחנפות הזאת לערבים. בשבוע הבא אני מתכוון להעמיד בכיכר יותם, דוכן מחאה נגד הפרויקט".

"לא המצאתי את ההיסטוריה"

האדריכל צבי דקל, שתכנן את הפרויקט ומלווה אותו כבר 12 שנה, אמר השבוע ל'ערב ערב': "זה פרויקט שאושר בידי כולם. לא איזה רעיון שהתעורר היום. אני מפחד שמה שקורה עכשיו באילת, יפתח פתח לוונדליזם. יכול להיות שיש כאלו שרוצים שהפסלים ייהרסו. זה חוסר תרבות מוחלט וחוסר סבלנות. ראיתי את המכתב ששלח תושב העיר, זה מכתב נורא. העבודה על הפרויקט החלה לפני למעלה מעשור, לפני שבאילת הייתה בעיית הסתננות. אני רואה את הפרויקט כנכון, מעניין ותרבותי. כל ההתנגדויות הן פוליטיות" על מה שוחחת עם ראש העירייה? "הוא הציע רעיון כדי לפתור את העניין. לא הסכמתי לשנות את הפרויקט ל'בני ישראל' או משהו כזה. זאת 'דרך החוגגים' של המוסלמים ולא דרך החוגגים של יהושע. לא המצאתי את 'דרך החוגגים' ולא המצאתי את ההיסטוריה. ישנם הרבה מאוד מסמכים המעידים על קיומה של הדרך הזאת וחשבתי שיש מקום גם לכבד תרבות שהיא לא שלנו. כמתכנן, אני חושב שעשיתי את הדבר הנכון והאסתטי. אני מבין שיש אי נוחות בקשר לכיכר העליונה. אמרתי לראש העירייה: זה היה רעיון יפה להראות בכיכר שהדרך נמשכת לוואדי למטה. אבל אולי אפשר למצוא פיתרון אחר. אם ראש העירייה רוצה לבדוק אפשרות נוספת, שיבדוק". השלטים לציון 'דרך החוגגים' שמתוכננים להיקבע מתחת לגשר שחמון יישארו? "השלטים עדיין לא הוזמנו. נניח שלא ישימו את השלט, זה ישנה את העובדה שעברה שם 'דרך החוגגים'? אז ישימו שם שלט ויכתבו: 'תסתכלו על הים וראו כמה הוא יפה מרחוק'".

תהלוכה ססגונית

הארכיאולוג ד"ר עוזי אבנר הוא זה שזיהה את שרידי הדרך המוסלמית בערוץ נחל השחמון. לדבריו, בתקופה העות'מאנית, יצאו מקהיר כל משתתפי החאג' בשיירה ממלכתית מאורגנת אשר חצתה את סיני ואת אילת והמשיכה למכה. השיירות מנו עד 45 אלף איש שעשו את המרחק ממכה לקהיר במשך 37 ימים. כשהתקרבה השיירה לעיר, היא התקבלה במפגן ראווה של תושביה ושל רוכבים בדואים ונכנסה לתוכה בתהלוכה ססגונית. כשמצרים נכבשה בידי בריטניה, הפסיקו להגיע שיירות עולי הרגל. שיירת החאג' האחרונה עברה את אילת בשנת 1883. הפסלים שהוצבו בנחל שחמון הם פרי עבודתו של הפסל בוקי שוורץ ז"ל שהלך לעולמו לפני כשנתיים. יצירת האמנות שלו: 'הדרך למכה', היא הפרויקט האחרון עליו הספיק לעבוד לפני שנכנע למחלת הסרטן.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש